Návod pre zaľúbených: Rapové skladby, ktorými dáte najavo, čo cítite

Láska je skvelá, nebudeme si klamať, je to tak. Niekto ju hľadá dlho, niekto jej má viac než dosť, niekto ju cení, niekto ju doceniť nevie. Každopádne, nech už máte akýkoľvek názor, bez lásky sa jednoducho žiť nedá. A vedia to aj naši rapperi, ktorí sa na túto tému veľmi radi vyjadrujú. Prechovávať k niekomu city je vo svojej podstate úžasné, poďme sa pozrieť na prierez niektorých skutočne chytľavých skladieb o láske, ktoré by ste určite mali zaradiť do svojho playlistu. 

Ak by sme mali urobť článok o všetkých najlepších rapových skladbách, ktoré sú o láske, pravdepodobne by z toho buď bola kniha alebo by sme to rovno mohli urobiť seriálovou formou (nie zlý nápad, či?). Pretože, takýchto trackov je jednoducho obrovské množstvo. Poďme sa však spoločne pozrieť na niekoľko výborných songov, ktorými môžete osobe, ku ktorej prechovávate city, dať jednoznačne najavo ako sa veci majú. V našom výbere budú staršie tracky, ale aj aktuálne single, ktoré hrávajú ľuďom v tomto období. Zameriavame sa na tie piesne o láske, ktorých podtón je pozitívny, pretože ako veľmi dobre všetci vieme, láska nielen teší, ale aj trápi. O tom ale možno niekedy inokedy.

PUERTO, YAEL – VĎAKA TI 

Hneď na úvod začíname aktuálnou vecou, o ktorú sa postarali dvaja nesmierne talentovaní chalani Puerto a Yael. Skladba VĎAKA TI vyšla v úvode tohto roka, pričom neskôr sa dočkala aj videoklipu s akustickou verziou, ktorú vám sem pripájame tiež, pretože jednoducho nie je možné, aby sme ju opomenuli. Ide z nej špecifická emócia, ktorá je ťažko nahraditeľná. Ak sa nedopatrením stálo, že ste tento track ešte nepočuli, verte tomu, že v najbližších týždňoch ho budete počuť veľmi veľakrát.

Ako Puerto, tak aj Yael sa vám dokonalo dostanú pod kožu. „Takú, ako ty som nikdy nemal ja,..“ to je jedna z myšlienok, ktorá sa v tomto tracku objavuje. Chalani, ak toto pošlete dievčaťu, o ktoré máte záujem, tak určite nič nepokazíte. Ale teraz vážne, VERÍM TI je jeden zo songov, o ktorom sa v tomto kalendárnom roku hovorí ako o jednom z najviac a tento trend zrejme bude pokračovať ďalej. Chalani to urobili inak veľmi šikovne, pretože túto skladbu môžete nájsť aj pod španielskym názvom DÁKITI a uvidíte tam viac ako paralely. Nuž, ale tvorba nepozná hraníc, pričom ako španielska, tak aj slovenská verzia má niečo do seba. A získala si ľudí, čo je najviac podstatné.

ŠORTY – DÁMA

Hovorte si, čo chcete, ale Šorty sa časom definitívne prepracoval do rap game a je jej súčasťou. Dokazuje to aj touto skladbou, i keď môžeme polemizovať o tom, že čo sa žánru týka, je na rozhraní rapu a pop music. „Kto by povedal, že tie hviezdy spoja naše cesty,..“ skvelá myšlienka zo songu DÁMA, pričom môžeme objektívne konštatovať, že takýchto riadkov je text tohto singlu plný. Myslíme si, že toto je prototyp songu, ktorý by si zaslúžil viac pozornosti. Ktovie, možno povedomie o tejto skladbe prinesie práve tento článok z našej produkcie. Celkovo, Šorty je chalan, ktorý aj keď pre niektorých bude navždy predovšetkým moderátor, je umelec, stúpa na kvalite a nebojí sa ísť s kožou na trh.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ben Cristovao vydal nový hit Prší, Prší: Fanúšikovia milujú jeho cit pre realitu

H16 – PUSY

Ideme trochu ďalej do histórie, konkrétne do roku 2016, kedy vyšiel album legendárnej skupiny H16 s názvom SILA. Jeho súčasťou bol aj track PUSY. „Myslel si, že lóve, ale nie, svetu vládnu pusy.“ V tomto songu je, nadnesene vzaté, povedané všetko. Ak máte hĺbavú chvíľku a zamýšľate sa nad vecami, tak čo sa týka lásky a vzťahovej problematiky, tak v tomto songu nájdete obrovské množstvo ideí, nad ktorými môžete polemizovať aj celé hodiny. Či už Majk Spirit alebo Otis, obaja dajú skvelé slohy. Nečudo, že tento track si k dnešnému dňu pustilo takmer 800 tisíc ľudí. Jej odkaz je totiž večný. Celkovo, keď sa bavíme o songoch o láske, to je tak nekonečná problematika, že bude zasahovať do našich životov pravidelne až do konca všetkých dní.

EGO – ZATMENIE 

Ego je majster slova a jeho kariéru pretkávajú skladby, v ktorých nezabúda na to, čo ľudstvom hýbe najviac od jeho počiatkov – láska. Dôkazom je aj pomerne aktuálna skladba z minuloročného albumu EGOTRON, ktorá nesie názov ZATMENIE a dostáva aj parádny videoklip, v ktorom môžete vidieť Egovu manželku Petru. Tento track sa stal veľmi populárnym a nemusíme dlho rozmýšľať prečo. Ide totiž do hĺbky a pramení z neho obrovsky silná emócia. Čo sa tejto ľúbostnej témy týka, dávame do pozornosti aj skladbu TOK. Aj v nej sa dá toho nájsť viac než dosť.

EGO – LÁSKA 

Ešte jeden Ego, toto sme jednoducho nemohli nechať nepovšimnuté. Koniec roka 2017 a Egov premiérový sólový album Precedens, na ktorom sa objavuje aj perfektný track LÁSKA. Názov hovorí za všetko, ale myšlienky, ktoré v ňom sú, sú ešte veľavravnejšie. „On má všetko po tom, po čom muži ako on, dnes aj napokon, môžu len túžiť…“ Ak náhodou tento song nepoznáte, tak si ho určite vypočujte. Nie je iba o tom pozitívnom, čo sa v medziľudských vzťahoch deje, ale aj o odvrátenej stránke. Nebudeme si klamať, patrí to k tomu. Niet šťastia bez smútku, svetla bez tmy, jednoducho to tak je a vždy bude. Ale, všetci to akceptujú, takže nijaký problém.

MAJSELF, BEN CRISTOVAO – TALIZMAN 

Takmer 6 miliónov vzhliadnutí na YouTube hovorí jasnou rečou. Toto s veľkou pravdepodobnosťou najväčší hit, ktorého je Majself k dnešnému dňu súčasťou. Track TALIZMAN z jeho albumu TRIP, na ktorom hosťuje český rapper Ben Cristovao. Výborná skladba, či už po lyrickej alebo hudobnej stránke. A veľmi chytľavý refrén k tomu všetkému ešte výraznejším spôsobom prispieva. Takto nejako vyzerá moderný song o láske. A ak ste zažili túto skladbu na koncerte, potvrdíte, že vie vyvolať poriadne silnú odozvu publika, je tam značný bangrovitý potenciál.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ben Cristovao vydal nový hit Prší, Prší: Fanúšikovia milujú jeho cit pre realitu

HILLS 97, BEN CRISTOVAO – MAMA ŘÍKALA

Ben Cristovao sa objavuje na toľkých skladbách, kde sa spomína láska, že je náročné vybrať pár. Prakticky vo väčšine, kde Ben je, tak sa táto problematika aspoň okrajovo spomína. My vyberáme mierne nepoznanú vec, konkrétne skladbu MAMA ŘÍKALA, kde sa Ben Cristovao spojil s HILLS 97. A Bena chválime, pretože situáciu, ktorá je stále aktuálna previazal s ľúbostnou tématikou. Ukazuje to jeho kreativitu, šikovnosť a to, že rozmýšľa nad tým, čo píše. To je niečo, čo je cenné. Máme pre vás ešte jeden track, v ktorom má svoje miesto aj Ben, poďme rovno naň.

BEN CRISTOVAO, MAJK SPIRIT – VÝHLED 

Jedna z najlepších vecí o láske, ktoré vyšli na území Českej republiky a Slovenska v uplnulej dekáde. Nebudeme si klamať, skutočne to tak je. Ben Cristovao aj Majk Spirit sa, nadnesene napísané, chytia vašich sŕdc. A ak ste momentálne v štádiu, že ste s niekým v kontakte, ale neviete presne ako to dopadne a máte jemnú neistotu, tak tento song prvotriedne opíše, aké máte pocity. Zamerajte sa osobitne na Benovu aj na Majkovu slohu, rozhodne nebudete ľutovať. Na jednej strane, je dobré byť sám, je dobré, budovať samého seba a byť šťastný, na strane druhej, ako hovorí Majk, aj ten najväčší hráč musí prestať hrať. Nuž, ale načasovanie je niekedy neúprosné.

ČIS T, KALI, MIŠO BIELY – JE TO AKO MÁ BYŤ

Túto skladbu si na YouTube prehralo k dnešnému dňu takmer 18 miliónov ľudí. Treba vôbec niečo dodať? „Nemusíš sa báť so mnou, keď tá chvíľa príde, ako voľný pád bez slov…“ slová Miša Bieleho, ktoré začínajú track JE TO AKO MÁ BYŤ. Skvelý videoklip, parádny výkon Kaliho, Čis T-ho aj Miša Bieleho a myšlienky, ktoré sa okamžite po zverejnení stali nesmrteľnými. Takto nejako sa to robí. „Ajajaj, vidím tvoj úsmev.“ Nuž, nebudeme si klamať, úsmev na správnej osobe dokáže ovplyvniť naozaj veľa. Riadkov, ktoré sú skutočne perfektné by sme v tomto songu našli neúrekom. A Kaliho sloha venovaná jeho manželke a dnes zároveň matke jeho dcéry? Uff, to je skrátka kvalita. „Stačilo tak málo, na to, aby som pochopil, že by som chcel, aby si tu bola každé ráno.“ 

ADISS – ZA TEBOU 

Často sa v slovenskej rapovej game stretávame s názorom, že ADiss, skutočne kreatívny chalan s množstvom výborných skladieb a textov či beatov, nie je taký docenený, ako by si zaslúžil. Nuž, niečo na tom bude, pretože ADiss tvorí dlhodobo, veľa a kvalitne, ale nemá okolo seba taký marketing ako niektorí jeho kolegovia z brandže. V tomto prípade to ale nevadí, my ho neopomenieme. Toto je jeho track ZA TEBOU z EP NOVEMBER, ktorý, ak ste ešte nepočuli, tak by ste to veľmi rýchlo mali zmeniť, nebudete ľutovať. „Svet je náš, no tak povedz, čo nám môžu.“ – veta, ktorá výrazným spôsobom rezonuje. „Máš, to, čo dáma mať má, krásu, ktorá navádza ma…“ – Áno, ADiss vie ako povedať to, čo by povedané byť malo. A za to ho chválime.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ben Cristovao vydal nový hit Prší, Prší: Fanúšikovia milujú jeho cit pre realitu

MOMO – SÉRUM

Aj keď je Momo poriadne drsný chlapík, čo potvrdzujú aj jeho texty, aj on má veľmi silné city, čo už aj vo svojej tvorbe neraz potvrdil. Pomerne aktuálnym trackom, v ktorom otvára svoje srdce je skladba SÉRUM z jeho albumu MMXI. Môžete sa tam dopočuť o tom, čo prechováva k svojej dcére a k svojej partnerke. Pretože, láska nie je iba medzi partnermi, ale lásku môžete prechovávať aj k rodičom, priateľom či k svojim deťom. Preto sme sem umiestnili aj tento song, i keď tak úplne nezapadá do celkového konceptu. A keď sme už pri tom, ešte jeden bonus plný citov, od chlapíka, ktorý ich vo svojej tvorbe príliš najavo nedáva. Aj tí naoko najviac drsní a nedostupní ale majú vo svojom živote ľudí, ktorí sa im dostanú pod kožu. A tak to má byť.

DMS MMXV, TINA – T.L.A.K.

T.L.A.K sem vyberáme schválne, pretože nie je síce o tom, že by chcel niekto niekoho zbaliť a vyznať lásku, ale o láske je. Autorom tohto tracku je Separ, ktorého texty sú po väčšine úplne v inom tóne. Ale keď sa mu narodila dcéra, zasiahlo ho to v pozitívnom zmysle slova obrovským spôsobom. A na T.L.A.K ho dopĺňa aj Tina, čo celej veci dáva ešte výraznejšiu energiu a celkový odkaz.

A týmto štýlom by sme mohli pokračovať donekonečna. Skutočne, trackov o láske je v našich končinách naozaj obrovské množstvo, čo je vo svojej podstate výborné. Láska nielen teší, ale aj trápi, ale snažili sme sa to držať skôr v pozitívnejšej rovine. Ak by sme písali aj o odvrátenej stránke citov, určite by sme nemohli opomenúť viaceré Pil C-ho single ako Lost či Hawaii, prípadne Ona od Kamila Hoffmanna a Konexa, prípadne My od Sameya. Do komentárov nám môžete písať tracky o láske zo slovenského a českého rapu, ktoré máte veľmi radi vy a nemali by podľa vás rozhodne chýbať v nijakom podobnom výbere ako je tento. Nevylučujeme, že bude aj druhý diel.

Foto: Ben Cristovao, Ego, Majk Spirit, zdroj Instagram

 

 

 

Odporúčame