Producenti, ktorí rapujú: Prirodzený progres v rámci žánru?

Producenti, ktorí rapujú: Prirodzený progres v rámci žánru alebo kozmetické doplnenie songov? To je otázka, na ktorú sa pokúsime nájsť na nasledujúcich riadkoch odpoveď. Každopádne, je to trend, ktorý môžeme vidieť aj v slovenskom a českom rape stále častejšie. 

Rapujúci producenti ako trend

Určite ste si všimli aj vy, že producenti už nie sú takí nenápadní, ako tomu bolo pred približne desiatimi rokmi. A to je len a len dobre! Sú to totiž oni, kto dohliada na to, aby skladba hudobne sedela ako celok, pričom taktiež sa v drvivej väčšine prípadov starajú o tvorbu beatov. DJs, beatmakeri, producenti, nazvite ich ako chcete, ale sú neoddeliteľnou súčasťou rapu všade vo svete.

A neraz sú to chalani, ktorí v sebe skrývajú aj nesmiernu rapovú kvalitu. Koniec koncov, v rap game sa pohybujú denne, spolupracujú s rappermi a hudbu cítia, čo sú všetko atribúty, ktoré by mali prispievať k tomu, že zarapovať môžu vedieť aj oni. Jasné, nemusí ich to baviť, alebo nemusia mať potrebný flow, ale to je neraz len otázkou vkusu či subjektivity.

V našich končinách pri téme rapujúcich producentov určite musíme spomenúť Smarta, ktorý sa v uplynulých rokoch stále viac objavuje na songoch DMS, pričom ľudia si vyslovene pýtajú jeho slohy. Smart je jedinečný, je vitpný a má rád satiru, čo fanúšikom veľmi „reže“.  Keď zas Kali oslavoval narodeniny, tak mu slohu na song nahral jeho „dvorný“ beatmaker Peter Pann a neznelo to vôbec zle. Nesmieme zabúdať ani na legendu vo svojej brandži, Grimasa, ktorý taktiež na zatiaľ poslednom H16 vyskúšal aj rapovanie. A celkom mu to išlo, aspoň teda podľa nás.

Všestranní hudobníci plní kreativity

A potom tu máme aj chalanov, ktorí sú hudobnými „všežravcami“. Výborným príkladom je napríklad Konex, ktorý bol dlhé roky evidovaný ako hlavný beatmaker českého labelu MILION PLUS. Beaty robí výborné, produkcia mu ide, no časom presedlal k rapu ako takému a ukázalo sa, že rapovanie mu taktiež ide na vysokej úrovni. Je cenné, keď si dokáže skladbu sám napísať, zarapovať, vytvoriť k nej hudbu a ešte na ňu aj produkčne dohliadnuť. Dnes ho prevažne vnímame ako rappera, ktorý produkuje (na túto tému chystáme osobitný článok). Preto sme istý čas váhali, či Konexa do tohto výberu zaradiť, je totiž na pomyselnej hranici.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Koľko peňazí stojí osobné stretnutie s Kontrafaktom? Novinári objavili Ameriku

Robiť to, čo vás baví

Iné to nemá ani Dalyb. Jasné, člen skupiny Haha Crew nie je verejnosťou vnímaný ako rapujúci producent, ale predovšetkým dianie uplynulých rokov je jasným dôkazom toho, že beatmaking, produkcia a aj rap sú mu vlastné. Dalyb je kreatívny človek, o tom niet pochýb. Primárne bude pre istú časť fan base navždy producentom, ale to, že je už aj rapper, je nespochybniteľný fakt. Skrátka, robí, čo ho baví a je to na jeho tvorbe cítiť.

V menoslove by sme mohli pokračovať ďalej, viacero tvorcov lákajú rôzne odvetvia žánru. A to je len a len dobre, treba objavovať, treba skúšať a posúvať sa vpred. Samozrejme, tento trend sa deje nielen u nás, ale aj v Česku, Francúzsku, Anglicku či samozrejme aj v USA. Za nás je to vítané, samozrejme, musí to byť kvalitné, alebo musí byť vopred jasné, že sa jedná o recesiu. Každopádne, ďalší vývoj napovedá, že rapujúcich producentov menej nebude, práve naopak.

Viac rapového obsahu nájdeš na tomto odkaze.

Pripomeň si moment, keď Strapo spojil sily s Mariánom Čekovským. Song „2LÁK“ v sebe dodnes skrýva veľké množstvo silných myšlienok. Viac sa dozvieš po kliknutí sem

Skladba „Lieky“, na ktorej spolu robili Martin Matys a Boy Wonder má už aj videoklip. A musíme konštatovaž, že originálny a pútavý. Ak si naň zvedavý, môžeš si ho pozrieť tu.

Photo credits: Instagram/Konex, Instagram/Peter Pann, Instagram/Smart

Odporúčame