Inšpiratívny príbeh zlatého slovenského paralympionika: Ako prvý v histórii zabojuje s dvojnožcami

www.facebook.com/jozefmetelka

#Jozef Metelka je človek, ktorého výsledky na letnej paralympiáde v Riu nenechali asi nikoho chladného. Piešťanský rodák, viacnásobný majster sveta, dlhodobo žijúci vo Veľkej Británii, si z Brazílie priniesol dve zlaté a jednu striebornú medailu, z cestnej aj dráhovej cyklistiky. A práve v druhej disciplíne ide spraviť ďalší dôležitý krok vo svojej kariére. Podobne ako pred rokmi dominantný atlét Oscar Pistorius, ktorý medzičasom zničil svoju povesť vraždou priateľky, sa rozhodol štartovať medzi zdravými športovcami. Aj Metelka sa chce v cyklistickom ovále porovnávať s najlepšími „dvojnožcami“.

Príbeh Metelku je zaujímavý podobne, ako jeho výsledky. Dnes tridsaťročný cyklista mal v roku 2009 v Oxforde nehodu na motorke, keď doňho napálilo auto prichádzajúce z vedľajšej cesty. Napriek pokusom sa časť jeho nohy nepodarilo zachrániť. Dnes hovorí, že našťastie. Namiesto tenisovej školy, ktorú si po ukončení štúdia trénerstva plánoval otvoriť, totiž mohol začať s protézou športovať na vysokej úrovni a stať sa dvojnásobným zlatým paralympionikom a viacnásobným majstrom sveta.

V auguste doslova ovládol ovál aj cestu v Riu, svet zaujal aj jeho tanečnými kreáciami a oslavami po víťazstve v stíhačke na 4000 metrov (video nájdete vyššie, od cca 5:20). Cez víkend sa ako prvý paralympionik histórie postaví na štart stíhačky v rámci pretekoch svetového pohára medzi zdravými športovcami. Stane sa tak v škótskom Glasgowe. Neskôr sa tiež predstaví na legendárnom šesťdňovom podujatí v belgickom Gente, kde sa stretne aj s takými menami ako Briti Mark Cavendish a Bradley Wiggins.

A konečný cieľ? Na základe výsledkov skúsiť zabojovať o miestenku na budúcoročné majstrovstvá sveta v Hong Kongu. Držíme palce.

Odporúčame