Hudobné (s)hity zo Slovenska: Týchto 12 klipov dosiahlo vrchol trápnosti, nechýba Ráž, Rytmus ani Stašák

Wikimedia

#Pred dvadsiatimi rokmi bolo takmer nemysliteľné, že si niekto môže len tak nahrať album či natočiť klip. To sa všetko zmenilo s internetom, digitálnou technológiou… Táto zmena priniesla obrovské množstvo kvalitnej hudby, no tiež veci, ktoré sú jej presným opakom. Vybrali sme 12 klipov a skladieb, nad ktorými nám zostáva rozum stáť a ktoré v poslucháčoch vyvolávajú poriadny pocit trápna. Z rôznych dôvodov.

Jožo Ráž a Kustom Kompany – Johnny Paštekár

Začneme s novinkou, ktorá nás zaujala v posledných dňoch. Jožo Ráž zahral v ostatných rokoch viac posledných koncertov, ako nahral skladieb a aj tie, ktoré nakoniec poslal von zaváňajú poriadnou slabotou. Stačí si spomenúť na niekdajší rádiový (takmer) hit Zanedbaný sex. Novinka od Ráža sa vola Johnny Paštekár, robí si v nej srandu z cezpoľných a obsahovo i hudobne to prekračuje akékoľvek normy dobrého vkusu. Mimochodom, autorom textu nie je Ráž, ale Tibor Farkaš.

Samuel feat. Suvereno – Legíny

Hlúpy sexistický text, nudný klip, ktorý sa snaží zo Suveníra, pardón, Suverena spraviť cool rapera a superstaristu Sama Tomečka lámača ženských sŕdc. Čo očakávať od skladby, ktorá sa volá Legíny? No, presne toto.

Emily a Justice – Cítim vôňu lesa (Borovička)

Pamätáte si na niekdajšiu detskú hviezdičku Emily? Jej Dam-du-bi-dam by si samo o sebe zaslúžilo byť v tomto článku, no pri svojom comebacku sa táto speváčka podpísala ešte pod niečo horšie. Skladba s názvom Cítim vôňu lesa (Borovička) je určite hitom na mnohých zábavách a svadbách.

Gin-Tonic ft. Nikol Weiterova – SEXY LADY

Ak niekto vydrží tento klip pozerať a počúvať do konca bez toho, aby ho pochytilo neskutočné trápno, tak gratulujeme. Dcéra známeho repeťáka Otta Weitera priniesla do éteru šušlanie s pekelným vokodérom a tomu rovnocenne kvalitný klip.

Martin Kittner – Čítam Ťa rád

Skutočná legenda a kráľ diskoték. Klipy Martina Kittnera sa sporadicky objavovali na prelome tisícročí vo vysielaní TV Luna, keď však prišla na trh prvá slovenská hudobná televízia Music Box, jeho videá doslova zaplavili jej vysielanie. Čítam Ťa rád a Prečítaj list sú ideálnym príkladom hudby (ne)spievajúceho (ne)kaderníka.

Peter Stašák – Wagon Slovakia

OK, pôvodne sme nemali v pláne písať o repeťáckych legendách, ale bola by škoda nespomenúť tento hit Petra Stašáka. Tohto pána možno poznáte ako hrdinu facebookovej stránky Každý deň rovnaká fotka Petra Stašáka, no pred pár rokmi sa rozprávalo aj o jeho absurdnej skladbe na zákazku s názvom Wagon Slovakia. Odporúčame.

Vašo Patejdl – Online kataster

Keď už sme pri skladbách na zákazku, Online kataster od Vaša Patejdla pojednáva o… online katastri. Reggae atmosféra, vokodér v refréne a text o tom, ako sa milenci dokázali stretnúť kvôli vynálezu online katastra. A je tu tiež preto, aby Rážovi nebolo smutno, že je jediný člen Elánu v zozname.

https://www.youtube.com/watch?v=4Q4_kjEP718

Anna Gaja – Láska v daždi

Anna Gaja je ďalšou z hviezd televízie Music Box, kde sa dalo smskami hlasovať o to, ktorý klip bude nasledovať. Ak ste však vyrastali v dobe tohto vysielania, viete, že tie sms-ky boli tak drahé, že si ich nikto nemohol dovoliť. Hlasov bolo teda pomerne málo a tak sa na obrazovky ľahko dostávali veci, ako je Láska v daždi. Speváčka sa tiež objavila v médiách potom, čo sa ukázalo, že ide o manželku starostu mestskej časti Košice – Sever Mariána Gaju. A tak sa táto hviezda ocitla aj na ceremoniáli v rámci programu Európskeho hlavného mesta kultúry v roku 2013.

Hajtkovič feat. Rytmus – Dosce j*bať

Aj majstri slovenského hip-hopu ako Rytmus a producent Hajtko občas vyprodukujú niečo, čo nepatrí práve do zlatého fondu. Jasné, že ide o iróniu, no aj tak. Stačí citovať dve vety: „Smrdzá mi pazuchy, jeeee i jeeej,“ a  „Donesce mi volado maslový chleba.“

Lobo – Ty si moja láska

Borec z blízkeho východu spieva vokodérovo po slovensky a do toho ho obliehajú sexi dievčatá na Obchodnej ulici v Bratislave. Je potrebné písať viac?

Modrá žiara – Nenávidím

Modrá žiara sa dostala aj do nášho rebríčku najhoršieho slovenského rapu. A oprávnene. Toto sú totiž pravé pekelné plamene, nie ako tie šupácke efekty v klipe. Navyše, z textu sa dozvedáme, že Modrá žiara nenávidí nás, seba, rap, svoju krajinu, svoje mesto i kamošov…

Braňo Mojsej – Pijeme fernet cez internet

Štyri slová z názvu povedia všetko, čo potrebujete o tejto skladbe vedieť. Ako to niekoho mohlo napadnúť?

Odporúčame