Jožo Ráž v novom VIDEU poriadne prestrelil: Smeje sa z cezpoľných, z neho zase celý internet

Youtube

#Johnny Paštekár. Tak sa volá nová skladba, pod ktorú sa podpísal Jožo Ráž, spolu so skupinou muzikantov Kustom Kompany. Tá za niekoľko dní priniesla celkom búrlivé reakcie, špeciálne preto, že spevák Elánu si na paškál zobral takzvaných cezpoľných, teda ľudí, ktorí prišli bývať do Bratislavy z iných miest Slovenska.

Skladbu o Jankovi, ktorý dorazil do Bratislavy s paštétami, domácou pálenkou a zaváraninami, teraz rieši slovenský internet. V komentároch prevláda názor, že Ráž a spol. country pieseň, v ktorej účinkuje aj známy harmonikár Erich Boboš Procházka, prestrelil a to aj napriek jej ironickému nádychu. Nechýbajú tak ani priame ataky na osobu 63-ročného hudobníka. Naopak, sú tiež ľudia, ktorí to považujú za vydarenú iróniu. Na Youtube však prevládajú hodnotenia s palcom dole.

Zaujímavosťou však je, že Rážovi sa troška pomiešali pojmy. Označenie paštekár alebo paštikár sa používa často v práve v súvislosti s Bratislavčanmi. Hovorí sa, že vzniklo v období povinných vojenských služieb, keď muži z iných častí Slovenska dostávali domácu slaninu a klobásy, zatiaľ čo „chlapci z mesta“ dostali nabalené paštéty. Takisto sa stalo synonymom pre Bratislavčanov na výletoch v iných častiach Slovenska.

Je možné, že horlivé a negatívne reakcie sú spojené s kontroverznými názormi samotného lídra Elánu. V minulosti napríklad v rozhovore pre český magazín Instinkt povedal: „Nie som nijaký rasista, ale Číňanov sa bojím – je ich veľmi veľa. Preto mám doma dve búchačky – keď sem dorazí táto ázijská vlna, tak prvých štyridsaťpäť Číňanov zastrelím a posledné tri guľky si nechám pre seba a svoju rodinu.“ 

 

Odporúčame