Hoverboardy sa stávajú letným hitom: Aký majú zvyčajne dojazd a prečo dodržovať maximálnu rýchlosť?

Hoverboard sa stáva letným hitom

Hoverboard sa stáva letným hitom (Zdroj: Pexels.com/Gustavo Fring)

#Medzi najobľúbenejšie dopravné prostriedky na elektrinu patrí nepochybne aj hoverboard. Za posledné roky sa stal letným hitom, ktorý chce za dobré vysvedčenie nejeden študent. Vybrať si však zo širokej ponuky nemusí byť také jednoduché a dizajn je to posledné, na čo by si sa mal pri kúpe zamerať. Ako vybrať hoverboard, aby vyhovoval všetkým tvojim požiadavkám?


Na Slovensko prichádza nový výrobca smartfónov: Ponúkne kvalitné 5G mobily za veľmi lákavé ceny


Odpovedz si na tri základné otázky

Ešte pred tým, ako sa pustíš do obchodu kúpiť si jeden z hoverboardov, odpovedz si na tri otázky, na ktoré sa ťa jednoznačne opýtajú aj v predajni. Pri kúpe cez internet totiž nablízku nebude žiadny predajca, ktorí ti poradí s nákupom. Vopred si preto premysli, na čo ho budeš nasledujúce roky používať.

1. Aké mám s jazdením skúsenosti?

Si nováčik? Alebo si kupuješ už niekoľkí hoverboard v rade? Pre deti a dorast, ktorí ešte nemajú skúsenosti s týmto prostriedkom, odporúčame zvoliť menšie a pomalšie hoverboardy. Zameraj sa skôr na osvetlenie, prípadne reproduktory, ktoré menších potešia. Dospelí však budú od mašiny vyžadovať vyššiu rýchlosť, lepšiu stabilitu pri vyššom ťažisku a možno aj terénne spracovanie.

2. Na čo ho budem používať?

Hoverboary už dávno nie sú len mestská záležitosť. Ak jazdíš na dlhších trasách či v horšom teréne, určite chceš kvalitnejší materiál. Telo je v drvivej väčšine prípadov tvorené z plastu a kovu, no kvalita týchto materiálov sa model od modelu líši. Všímaj si, či sú jednotlivé diely dobre pospájané, a pozor si daj aj na pneumatiky.

3. Akú maximálnu hmotnosť potrebujem?

Každý dopravný prostriedok má svoju maximálnu hmotnosť a hoverboard nie je výnimkou. Detské modely sú zvyčajne do 60 – 80 kilogramov, zatiaľ čo tie pre dospelých pokojne aj do 120 – 130 kilogramov. Ak budete hoverboard využívať dvaja, výber by sa mal odvíjať od hmotnosti toho ťažšieho z vás (dvoch vás naraz kvôli nevyrovnanému ťažisku neodvezie) a pridaj pre istotu zopár kilogramov navyše. Vtedy dostaneš údaj o hmotnosti, ktorú by mal stroj uniesť pri plnej rýchlosti.

Rozmery, hmotnosť a dojazd hoverboardu

Hoverboard ponúka dve plochy na státie, v závislosti od svojho veku by si si mal preto vybrať, aké rozmery budeš potrebovať. Šírka celej plochy sa pohybuje zvyčajne medzi 60 – 70 centimetrami. Výška je zhruba 20 centimetrov. Samotné nášľapné plochy týchto strojov pre dospelých majú na šírku 20 – 30 centimetrov, preto si v predajni skús, či nebudú príliš malé, alebo, naopak, veľké. Hoverboardy sú preto mimoriadne skladné prostriedky.

Ak budeš s hoverboardom cestovať, budeš ho chcieť mať čo najľahší. Štandardne sa ich váha pohybuje v rozmedzí 12 – 18 kilogramov, no nájdeš aj modely s 10 či 20 kilami. Najťažšie sú terénne modely a to kvôli kvalitnejším materiálom aj širším pneumatikám.

Mnohých bude najviac zaujímať dojazd. Na dlhšie trasy odporúčame pozerať naňho ako na jeden z hlavných parametrov. Pri bežných modeloch je dojazd 15 – 25 kilometrov, no nájdeš aj také, ktoré na jedno nabitie zvládnu aj 40 kilometrov. Majú ale vyššiu hmotnosť kvôli ťažšej batérii, no zvyčajne len o jeden až dva kilogramy.

Hoverboard je vhodný aj pre deti
Hoverboard je vhodný aj pre deti (Zdroj: Pexels.com/Gustavo Fring)

Ktoré z funkcií budeš potrebovať?

Čím viac funkcií, tým drahší model. To, samozrejme, platí aj pri hoverboardoch. Bez niektorých sa však nezaobídeš a iné budeš vyžadovať aj napriek príplatku.

Bluetooth: Táto funkcia ti prepojí mobil so samotným hoverboardom. Odvíjajú sa od nej ďalšie funkcie, ktoré sú žiadané najmä pri detských modeloch. Cena však ide ruka v ruke hore s počtom technológií, ktoré sú v stroji integrované.

Osvetlenie: Ak budeš mať hoverboard s osvetlením, neznamená to len lepšiu viditeľnosť pod nohami a možnosť nočného jazdenia. Vďaka mobilnej aplikácii si vyberáš farby, farebné kombinácie a ďalšie možnosti, akými zaujmeš kamarátov.

Reproduktory: Osvetlenie je jedna vec, no čo tak zabudované repráky? Dokážeš s nimi počúvať obľúbenú hudbu aj pri rýchlej jazde. Neodporúčame jazdiť s hoverboardom a slúchadlami zároveň. Ohrozuješ svoje zdravie aj zdravie iných.

Blatníky: Jazdíš po náročnejšom teréne? Blatníky budú pre teba doslova vykúpením. Oceníš ich, aj keď máš rád jazdenie v daždi. Daj si však pozor na rýchlosť.

Protišmyková plocha: V daždi pomôže aj protišmyková plocha. Budeš za ňu vďačný aj v prípade, že rád nosíš halovky alebo iné topánky s hladkou podrážkou. Vyznačuje sa gumenými pruhmi po celej strane nášľapnej plošiny.

Tip na záver: Dodržuj maximálnu hmotnosť aj rýchlosť!

Na záver by sme ťa chceli upozorniť, že na hoverboarde sa dokážeš veľmi rýchlo zraniť. Nechceme vopred privolať nič zlé, no ide o realitu, ktorú denne vidíme na chodníkoch či dokonca na cestách. Výrobcovia neudávajú maximálnu povolenú rýchlosť či hmotnosť len tak pre nič za nič.

Maximálna rýchlosť je zvyčajne 15 – 20 km/h. Niektorí skúšajú túto rýchlosť prekonať jazdou dolu kopcom, no stačí jeden zlý pohyb, jedno zlé naklonenie ťažiska a letíš k zemi. Rozhodne sa nesnaž zaujať okoloidúcich nebezpečnou jazdou, ktorú môžeš neskôr oľutovať.

Vlastníš hoverboard?


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame