Ako blízko je Zem k úplnému zničeniu? Hodiny súdneho dňa sú teraz najbližšie k polnoci, ako kedykoľvek predtým!

symbolické hodiny súdneho dňa

Hodiny súdneho dňa sa posunuli o 10 sekúnd bližšie k zániku (Zdroj: GETTY IMAGES)

#Od zániku nás historicky delí najmenej času. Symbolické „Hodiny súdneho dňa“ (Doomsday clock) sa posunuli o 90 sekúnd bližšie k polnoci, čo je historicky bližšie ako kedykoľvek predtým.
Symbol hodín predstavuje, koľko metaforických „minút do polnoci“ ľudstvu zostáva. Varuje nás, ako hrozivo blízko sme k zničeniu sveta v dôsledku našich činov a nebezpečenstva technológií našej vlastnej výroby.

Historicky najmenej času do apokalyptického zániku

Vedci posunuli ručičky hodín vpred tak, aby reflektovali zvýšené riziko vyhladenia ľudstva následkom existenčných hrozieb, akými sú jadrová vojna, meniaca sa klíma a biologické hrozby vypuknutia chorôb ako je COVID-19. Utorkovým nastavením o 90 sekúnd do polnoci sú „Hodiny súdneho dňa“ teraz najbližšie k polnoci, čo predstavuje teoretický bod zániku ľudstva.

„Žijeme v dobe bezprecedentného nebezpečenstva a čas Hodín súdneho dňa túto realitu odráža. 90 sekúnd do polnoci je najbližšie k polnoci od prvého nastavenia hodín, a je to rozhodnutie, ktoré naši experti neberú na ľahkú váhu.“ uviedla Rachel Bronson, prezidentka a generálna riaditeľka Bulletin of the Atomic Scientists.

Hodiny vyvolali rozruch aj pred tromi rokmi

Naposledy sa tak stalo v januári 2020, keď boli ručičky hodín posunuté na, dovtedy historicky najbližších, 100 sekúnd do polnoci. Ikonické hodiny vtedy po prvýkrát stanovili zostávajúci čas na sekundy a nie na minúty, pričom vedci z BAS už vtedy poukazovali na fakt, že sa nachádzame na prahu skazy. V nasledujúcich rokoch zostal čas na hodinách nezmenený, a to až do 24. januára 2023.

Ako sú nastavené „Hodiny súdneho dňa“?

Hodiny súdneho dňa boli vytvorené atómovými vedcami pred 76 rokmi a stali sa všeobecne uznávaným ukazovateľom zraniteľnosti sveta voči katastrofám spôsobeným jadrovými zbraňami, klimatickými zmenami a ničivými technológiami v iných oblastiach. Pôvodné nastavenie hodín bolo stanovené v roku 1947 na sedem minút do polnoci.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Azda najväčšia výzva ľudstva je zníženie uhlíkovej stopy: Už si skúsil zmerať tú svoju?

Aktualizáciu času každoročne ustanovuje nezisková organizácia Bulletin of the Atomic Scientists (BAS) sídliaca v Chicagu. Rada vedcov a ďalších odborníkov v oblasti jadrovej technológie a klimatických vied, vrátane niekoľkých laureátov Nobelovej ceny, diskutuje o svetových udalostiach a určuje, kam sa každý rok majú ručičky hodín umiestniť.

Bulletin v súčasnosti uznáva tri hlavné hrozby pre civilizáciu: klimatické zmeny, šírenie jadrových zbraní a rušivé technológie – vrátane biologickej a kybernetickej bezpečnosti. Ako uvádzajú v správe „Každá z týchto hrozieb má potenciál zničiť civilizáciu a urobiť Zem z veľkej časti neobývateľnou ľudskými bytosťami.“ Ručičky hodín sa posúvajú, ďalej alebo bližšie k polnoci, na základe toho, ako vedci definujú existenciálne hrozby v konkrétnom čase.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame