Znervózňuje ťa hlas vlastnej mamy? Nehnevaj sa na ňu, môžu za to procesy v tvojom mozgu

dcéra nepočúva mamu, ktorá stojí za ňou

Vnímanie hlasu matky sa v puberte mení (Zdroj: freepik/gpointstudio)

#Počúvaš ma vôbec? To je otázka, ktorú od rodičov určite aj ty počuješ často. Nový výskum o mozgoch dospievajúcich ľudí naznačuje, že reakcia, ktorú máme na určité hlasy, sa časom prirodzene mení. To, že ťa hlas mamy momentálne znervózňuje tak môže byť spôsobené jednoducho zmenami v tvojom tele. Vedci sa domnievajú, že je to znak toho, že mozog dospievajúcich si rozvíja sociálne zručnosti.

Deti podráždené nie sú

Množstvo dôkazov ukázalo, že pre malé deti hrá matkin hlas dôležitú úlohu v ich zdraví a vývoji, ovplyvňuje ich úroveň stresu, ich sociálne väzby, schopnosti kŕmenia a ich spracovanie reči. Keď výskumníci sledovali mozgy detí, deti vo veku 12 rokov a menej vykazovali zvýšenú nervovú reakciu na hlas ich matky, čím sa aktivovali centrá odmeňovania a centrá spracovania emócií v mozgu. Avšak niekedy okolo 13. narodenín dieťaťa nastáva zmena.


Rodičia nechcú, aby sme boli spolu: Máme sa rozísť? Opýtali sme sa vzťahovej a sex koučky


Matkin hlas už nevyvoláva rovnakú neurologickú reakciu. Namiesto toho sa mozog tínedžera, bez ohľadu na jeho pohlavie, javí ako citlivejší na všetky hlasy vo všeobecnosti, či už nové alebo zapamätané. Zmeny sú také zjavné, že vedci dokázali odhadnúť vek dieťaťa jednoducho na základe toho, ako jeho mozog reagoval na hlas ich matky.

Všetko sa mení v puberte

Pri rozšírení štúdie na 22 tínedžerov vo veku od 13 do 16,5 rokov však hlas matky nemal úplne rovnaký vplyv. Namiesto toho všetky hlasy, ktoré tínedžeri počuli, aktivovali nervové obvody spojené so sluchovým spracovaním, vyberaním dôležitých informácií a vytváraním sociálnych spomienok.

Je teda logické, že mozog dieťaťa by bol obzvlášť v súlade s hlasom ich rodiča. Počas dospievania však nastáva bod zlomu, keď je poľa matky prírody výhodnejšie počúvať iných ľudí ako matku. „Keď sa zdá, že tínedžeri sa búria tým, že nepočúvajú svojich rodičov, je to preto, že sú nútení venovať viac pozornosti hlasom mimo svojho domova,“ hovorí neurológ Vinod Menon, tiež zo Stanfordskej univerzity.


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s našim maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame