Rodičia nechcú, aby sme boli spolu – máme sa rozísť? Opýtali sme sa vzťahovej a sex koučky

AKo sa zachovať, ak váš vzťah nikto neschvaľuje? (Zdroj: GettyImages)

Moja priateľka ma nedávno predstavila rodičom. Podľa nich sa k sebe nehodíme a ona sa teraz nevie rozhodnúť, či má so mnou zostať, alebo počúvnuť rodičov. Mám sa s ňou rozísť?

Martin 16


#Prejav nevôle alebo neakceptácie zo strany rodičov, alebo toho, na kom nám záleží je element, ktorý môže narúšať vzťah. Pred akoukoľvek urýchlenou reakciou, je užitočné sa zastaviť sa a zhodnotiť svoju situáciu. Keď presne vieš, čo sa deje, môžeš sa lepšie pripraviť na rozhodnutie. Čo môžeš v tejto situácii urobiť? 

Netajte svoj vzťah

Keď zistíš, že jej/jeho/tvoji rodičia silne nesúhlasia s tebou alebo s tvojím výberom partnera/partnerky, môže sa zdať, že najjednoduchšou voľbou je buď vzťah ukončiť, alebo ho utajiť a pokračovať v randením za ich chrbtom. Ak sa rozhodneš vzťah ukončiť, je to v poriadku, ale utajovanie vzťahu ničí dôveru medzi tebou a rodičmi a spôsobuje zbytočný stres a drámu.

Vypočuj rodičov

Čo chcú povedať? Sú obavy rodičov opodstatnené? Sú ich výhrady maličkosti, ktoré sa dajú ľahko vyriešiť? Alebo je to prejav ich vlastnej nevyjadrenej potreby, prípadne niečoho, čo nemajú ešte spracované? Sú očakávanie rodičov príliš vysoké a tvoje príliš nízke?

Bez ohľadu na to, ako sa cítime alebo, čo si myslíme, názory našich rodičov na nás a na to, s kým randíme vo väčšine prípadov pochádzajú z lásky. Chcú pre nás to najlepšie a najmenší náznak, že sa možno rozhodujeme nesprávne, ich znepokojuje. Chcú chrániť svoje deti pred následkami, ktoré by mohli ovplyvniť zvyšok života. Rodičia nie sú dokonalí, ale majú dlhoročné skúsenosti a múdrosť a môžu spozorovať nezdravé správanie a červené vlajky ľahšie ako my, keď sme zaslepení hlbokými emóciami.

Upozorňujú rodičia na konkrétne nezdravé správanie vo vzťahu? Rezonuje to s tvojimi vlastnými obavami a hodnotami? Alebo je ich kritika spojená s náboženským alebo politickým presvedčením či s predsudkami? Faktom je, že väčšina ľudí trávi veľmi málo času skúmaním a spoznávaním toho druhého predtým, ako s ním/ s ňou začnú chodiť. Len skočíme do vzťahu. Preto stojí za to pozastaviť svoj hnev a emócie a zvážiť či rodičia môžu mať pravdu. Ak si nie si istý/ý, hľadaj informácie od ľudí, ktorým dôveruješ a spýtaj sa ich na názor. 

Tipy na úspešný rozhovor s rodičmi:

Najlepšia vec, ktorú môže partnerka urobiť, je sadnúť si s rodičmi a pokojne sa s veľkou úctou opýtať, čo sa im na tebe nepáči a čo môže urobiť, aby zmiernila ich obavy a námietky. Dať im vedieť, prečo jej na tebe záleží a čo jej vzťah s tebou prináša. Ďalšia otázka, ktorú by im mohla položiť, je: „Čo by mal môj partner urobiť, aby si získal vašu dôveru?“ Buďte ochotní počúvať, čo hovoria. Nikdy sa s nimi o tom nehádajte. To nefunguje. Ukazuje im to len, že vy dvaja ste príliš nezrelí na to, aby ste boli vo vzťahu.

Partnerka sa môže opýtať rodičov či by boli ochotní sa s tebou stretnúť, aby ti mohli vysvetliť svoje výhrady. Väčšina rodičov potrebujú vidieť, že vo vzťahu je rešpekt a čestnosť. Ak spozorujú, že ich dieťa je často smutné alebo zranené, sú to pre nich červené vlajky. Tiež ocenia niekoho, komu na ich dieťati záleží natoľko, že je ochotný vynaložiť námahu, aby s nimi vychádzal.

Keď spolu identifikujete problémy a prídete s plánmi na ich odstránenie, budete na dobrej ceste k zdravšiemu a pozitívnejšiemu vzťahu medzi sebou aj medzi rodičmi.  

Porozprávajte sa o tom spolu

Teraz, keď ste sa porozprávali s rodičmi a poznáte ich myšlienky, je čas urobiť ďalší krok. Nájdite si čas na zamyslenie sa nad názormi rodičov. Sú veci, s ktorými súhlasíte? Dajú sa zmeniť? Možno sa sťažujú na niečo, čo už iní ľudia spomenuli. Porozprávajte sa o rodičovských obavách spolu a zistite či viete prísť na riešenie, ktoré vyhovuje vám obom.

Vyhraďte si čas s rodičmi aj bez nich

Ak jeden z vás chce tráviť sviatky s rodičmi, naplánujte to tak, aby ste mali aj čas pre seba, bez nich. Výlet v okolí, stretnutie s priateľmi alebo len večerné pozeranie filmu v izbe pomôže, aby sa druhá osoba necítila, že v dome rodičov nemôže ani dýchať.

Ak je drámy príliš veľa, nechaj to viac na sólo návštevy

Na návštevy k rodičom nemusíte chodiť vždy obaja. Aj keď je väčšia šanca, že si s rodičmi vybuduješ lepší vzťah, keď sa s nimi stretneš a budú ťa môcť spoznať. Záleží do akej miery sú rodičia otvorení, nedá sa vzťah vynútiť. Ideálne je sa s nimi stretnúť na neutrálnej pôde, pri aktivite, ktorú obe strany radi robia. Možno sa dá nájsť spoločná reč pri jedle, hudbe alebo koníčkoch.

Jej/jeho rodičia ťa nemusia mať radi, je to bežné, ale je dôležité, aby ukázali základný rešpekt. Ak sa vďaka ich osobným preferenciám ty alebo tvoja partnerka/tvoj partner cíti mizerne, je to prejav toxického a kontrolného správania z ich strany. 

Pamätaj si, že si nemusíš vyberať

Ak je to možné, vyhni sa tomu, aby si bol/a prostredníkom medzi rodičmi a partnerom/partnerkou.

Ak ťa to nebude príliš stresovať, pozri sa na to, ako zlepšiť vzťah medzi rodičmi a osobou, ktorú máš rád/rada.

Je v poriadku vidieť svojich rodičov bez svojho partnera. Zdravé hranice môžu tiež zabezpečiť, že váš spoločný čas bude vzácnejší.

Narodili sme sa so svojou rodinou, no svojich priateľov a milovanú osobu si môžeme vybrať.  


Ak máš otázku, prípadne hľadáš podporu pri riešení problému týkajúceho sa sexuality, intimity a vzťahov, kontaktuj vzťahovú a sex koučku Simonu. Pokojne sa jej ozvi priamo na e-mail hello@simonamacorova.com, cez Instagram, alebo Facebook.

Zdroj: hashtag.sk, Simona Mačorová
Odporúčame