Blíži sa Halloween, no teba trápia úzkosti? Možno ti pomôže dobrý horor

Freddy Krueger

Podľa niektorých odborníkov môžu byť strašidelné filmy istou formou expozičnej terapie (Zdroj: Unsplash/Enrique Guzmán Egas)

#Môže sledovanie hororov pomôcť bojovať s úzkosťami? Na prvý pohľad sa to možno zdá nelogické, ale áno, môže. Pre niekoho môžu byť strašidelné filmy akousi formou expozičnej terapie. Iní si možno povedia, že nech už sa v reálnom živote boja čohokoľvek, stále to nie je až také hrozné ako to, čomu čelia filmové postavy. Ako ale upozorňuje portál Upworthy, bojovať s úzkosťou sledovaním hororov nemusí pomôcť každému.

Hororom proti úzkostiam

Halloween je obdobie ako stvorené na pozeranie hororov. Hoci tento sviatok asi väčšina Slovákov veľmi neoslavuje, dobrý horor si počas tohto dňa mnohí radi pozrieme. Možno ťa to prekvapí, no ak ťa trápia úzkosti, možno práve vďaka hororom sa dočkáš istého zlepšenia. Je možné, že si si to už všimol na sebe, alebo na niekom z tvojho okolia. To, že ľudia trpiaci úzkosťami majú v obľube strašidelné filmy, nie je nič nezvyčajné. A dokonca to ani nie je až také nelogické, ako to možno znie.

Úzkosť do veľkej miery živí to, že sa veciam, ktoré nás desia, vyhýbame. Práve z toho vychádza expozičná terapia, v rámci ktorej človek svojmu strach postupne čelí, spracováva ho. Postupne si takto vybuduje akúsi toleranciu. Hoci sledovanie hororov nemusí pri úzkostiach pomôcť každému, pre niekoho môže fungovať práve ako istá forma expozičnej terapie.

Nebezpečenstvo, ktoré nás priťahuje

Človek je vystavený niečomu, čo je síce desivé, no nepredstavuje pre neho skutočné nebezpečenstvo. Deje sa tiež len v obmedzenom čase. Bezpečne si tak môže trénovať ovládnutie svojho strachu. Môže ísť tiež o účinný spôsob manažovania fyzických prejavov úzkosti.

„Klient si môže uvedomiť, že aj keď mu počas filmu srdce bije rýchlejšie a jeho svaly sú napäté, nie je v skutočnom ohrození. Toto uvedomenie mu môže pomôcť aj v budúcnosti. Keď sa dostavia fyzické znaky úzkosti, klient si spomenie na to, že aj keď sa jeho telo pripravuje na možné nebezpečenstvo, pravdepodobne ide opäť o falošný poplach a nič mu nehrozí,“ vysvetľuje terapeutka Jocelyn McDonnell.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
10 hororov podľa skutočnej udalosti: Po tomto si radšej v noci necháš zasvietenú lampu!
dievčatá pozerajúce strašidelný film
V oblasti mentálneho zdravia sa sledovaniu hororov dostáva čoraz viac pozornosti (Zdroj: Freepik/freepik)

Nie sú pre každého

Teórií o tom, prečo horory pomáhajú pri úzkosti, ale existuje viac. Podľa niektorých je kľúčový pocit kontroly, ktorý divák pri sledovaní filmu má. Podľa ďalších ide najmä o pocit uvoľnenia, ktorý prichádza po adrenalínovom zážitku.

Hororové filmy síce nie sú bežným terapeutickým nástrojom, no ich využitiu v oblasti mentálneho zdravia sa venuje čoraz viac výskumov. Pravdou ale stále ostáva to, že nemusia pomôcť každému. V niektorých prípadoch môžu dokonca spôsobiť aj zvýšenie úzkosti. Hoci mnohým ľuďom s úzkosťami horory prinesú úľavu, vo všeobecnosti sú na ne práve títo ľudia citlivejší, než bežná populácia. Ak máš teda pocit, že táto metóda pre teba nie je, pokojne si radšej pozri nejaký animák.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, upworthy.com
Odporúčame