10 hororov podľa skutočnej udalosti: Po tomto si radšej v noci necháš zasvietenú lampu!

Pozri si rebríček hororov podľa skutočnej udalosti.

Veľa známych hororov bolo natočených podľa skutočnej udalosti (Zdroj: freepik.com/freepik)

#Svet sa delí len na dve skupiny ľudí. Na tých, ktorí si horory púšťajú zo srandy úplne hocikedy a nemajú problém počas nich dokonca zaspať, a na tých, ktorých nedonútiš pozerať horor ani za svet.

Ak patríš do prvej skupiny ľudí, pravdepodobne ťa nevydesí, ak titulky na začiatku filmu zahlásia „natočené podľa skutočnej udalosti“. Patríš skôr do druhej skupiny? Potom ťa asi prekvapí, koľko notoricky známych hororov bolo natočených podľa skutočných udalostí, alebo sa nimi inšpirovalo.

Nočná mora z Elm Street

Mimoriadne známy film uzrel po prvýkrát svetlo sveta v roku 1984, no v roku 2010 sa dočkal aj remakeu. Vraždiaci Freddy Krueger sa takmer okamžite stal nielen predlohou na halloweenske kostýmy, ale mnohí sa začali zaujímať aj o to, ako prišiel nápad stvoriť desivé monštrum, ktoré vraždí v spánku.

Režisér Wes Craven prezradil, že ho inšpiroval desivý príbeh rodiny, ktorý sa zrodil na Killing Fields v Kambodži počas režimu Červených Kmérov. Rodina vraždenie prežila a utiekla do USA, no chlapec v rodine trpel strašnými nočnými morami. Bál sa veci, ktorá ho v nočných morách naháňala, a tak sa snažil niekoľko dní nespať. Keď konečne zaspal, rodičia si mysleli, že je po všetkom. No chlapec zomrel počas nočnej mory v spánku. To sa stalo aj ústrednou dejovou linkou v Nočnej more z Elm Street.

The Amityville Horror

O Amityville sme ti povedali už v článku o prekliatych domoch. Práve na tieto udalosti poukazuje aj známy horor z roku 1979 a ďalšie spin-offy a remaky. V dome v Amityville zabil Ronald DeFeo celú svoju rodinu v spánku – oboch rodičov aj štyroch súrodencov. O trinásť mesiacov sa do domu prisťahovala nová rodina, ktorá podľa vlastných slov zažívala v dome počas 28 dní, keď tam žila, zvláštne veci.

Zobúdzanie sa o 3:15 v noci, keď DeFeo tieto vraždy vykonal, studené miesta v dome, divné pachy, bzučanie stien, levitovanie Kathy, matky rodiny nad posteľou či pohyb predmetov boli len časťou toho, čo Lutzovci v dome zažili.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Život sa nedá nalajnovať: Tvorcovia predstavujú trailer a plagát k filmu BANGER.

Winchester

Tento horor si pamätajú najmä tí, ktorí v posledných rokoch navštívili kino. Horor z roku 2018 je založený na skutočnom príbehu vdovy Williama Wirta Winchestera, ktorý založil známu firmu na zbrane Winchester Repeating Arms Company. Po smrti manžela sa síce jeho žena Sarah stala jednou z najbohatších žien vtedajšej doby vďaka obrovskému zdedenému majetku, no tiež si niesla svoje bremeno.

Mala pocit, že jej rodina je prekliata, a preto vyhľadala médium – Adam Coons jej tak prezradil, že musí postaviť dom pre seba a duše všetkých ľudí, ktorých zabila puška Winchester. Začala sa teda stavba domu, ktorá musela pokračovať každý deň – 7 dní v týždni, 12 mesiacov v roku. Ak by sa totiž čo i len na jeden deň zastavila, Sarah by mohla zomrieť. Dom je tak plný divných dverí, za ktorými nič nie je, schodov, ktoré nikam nevedú a prázdnych miestností.

Exorcista

Jeden z najstarších hororov, ktorý videl už pravdepodobne každý. Je z roku 1973 a pre tých, ktorí sa boja detských postáv v hororoch to určite nebude pekný pohľad. Zatiaľ čo filmový príbeh hovorí o dievčati, ktoré sa začne meniť a jej matke nedokáže so zvláštnym chovaním dcéry nikto pomôcť, v realite išlo o chlapca Rolanda Doea či Ronalda Hunkelera. T

rinásťročný Hunkeler, ktorý bol neskôr anonymne pomenovaný Doe, alebo sa o ňom hovorilo ako o Robbiem Mannheimovi, trpel po smrti spiritualisticky založenej tety, ktorá ho naučila veľa vecí, vrátane používania Ouija dosky. Po jej smrti sa Ronaldovi začali diať divné veci, počul škrabot zo stien, voda sa liala z kohútikov a stien, matrac sa podivne hýbal, objekty v jeho prítomnosti lietali. Aj Ronaldovi rodičia sa tak museli pustiť do hľadania spôsobu, ako chlapcovi pomôcť a mnoho detailov jeho príbehu sa neskôr objavilo vo filme Exorcista.

Wolf Creek

Skôr inšpiráciu reálnymi udalosťami než ich presný opis prináša aj ultra-násilný austrálsky horor Wolf Creek z roku 2005. Podkladom preň boli vraždy, ktoré spáchali Ivan Milat a Bradley John Murdoch. Vo filme horor začína po tom, ako triu kamarátov ponúkne muž pomoc s pokazeným autom.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Martin Škrtel chystá dokumentárny film: Pôvodne ho však natáčať nechcel

V skutočnosti si režisér požičal črty dvoch vrahov a vytvoril z nich jedného. Dvaja reálni vrahovia sa dopustili dokopy ôsmich mimoriadne ohavných vrážd, ktoré sú v Austrálii známe ako „backpack killings“, pričom zabíjali turistov.

Exorcizmus Emily Rose

Reálna Anneliese Michel a fiktívna Emily Rose zomreli na následky nepodareného exorcizmu. Obe boli posadnuté niekoľkými démonmi, pričom vo filme vidíme príbeh kňaza, ktorý bol obvinený zo zabitia mladej Emily Rose. Režisér nechal záver filmu otvorený a o reálnej diagnóze, ktorou trpela Emily Rose sa nedozvieme, čo robí z filmu ešte desivejšiu verziu.

Desivé halucinácie, zvláštne, znepokojivé správanie, rozprávanie v cudzích jazykoch – to všetko sa stalo aj Anneliese. Diagnostikovali jej epilepsiu a schizofréniu, no keďže bola silne veriaca, verila že ide o posadnutie a sled zvláštnych udalostí viedol k jej smrti. Zomrela dehydratovaná a podvýživená.

The Conjuring

Azda najznámejší horor posledných rokov, v ktorom by sme našli 7 filmov o posadnutí démonmi, vyšiel prvýkrát v roku 2013. Démonológovia Ed a Lorraine Warren sa venujú rôznym záhadám, pričom prvý film sa venuje desivým udalostiam v rodine Perronových a bol postavený na reálnych základoch. V realite jedna z dcér Perronových povedala, že niečo nebolo v poriadku už od prvej chvíle, čo na pozemok idylického domu vstúpili a predošlý majiteľ ich varoval, aby v noci nezhasínali.

Za viac ako desaťročie, ktoré v dome strávili počuli hlasy, divné zvuky a Warrenovci ich niekoľkokrát navštívili, pričom Perronová spomína aj to, že raz prevádzali seansu, pri ktorej ich mama levitovala a rozprávala v nepoznaných jazykoch.

Dievča odvedľa (The Girl Next Door)

Ústredným motívom filmu z roku 2007 je mučenie a vražda mladej Meg Loughlin, ktorú pošlú spolu so sestrou žiť k tete Ruth po tom, ako jej pri autonehode zomrú rodičia.  Ako sa však ukáže, teta Ruth je psychopatka, ktorá mučí, zneužíva a pomaly zabíja Meg. Horor je pritom inšpirovaný prípadom Sylvie Likens, ktorú zabila v roku 1965 rodinná priateľka a zomrela skoro rovnako ako vo filme.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Život sa nedá nalajnovať: Tvorcovia predstavujú trailer a plagát k filmu BANGER.

Na následky niekoľko mesiacov trvajúceho mučenia a podvýživy. Keď sa Sylvie snažila niekomu povedať o tom, čo sa deje, jej reálna mučiteľka, Gertrude Baniszewski, sa vyhrážala, že bude ubližovať aj jej sestre Jenny. Tá ju však usvedčila po tom, ako z domu odišla a Gertrude bola odsúdená na doživotie vo väzení, no odsedela si len 19 rokov a bola podmienečne prepustená.

Vreskot

Kto by nepoznal ikonický kostým, patriaci k tomuto hororu. Aj tento bol inšpirovaný skutočnými udalosťami, hoci reálny vrah nevolal svojim obetiam a nenosil bielu masku ani čierny habit. Inšpiráciou však bol Danny Rolling, ktorý zabil v rokoch 1989 až 1990 osem ľudí vrátane piatich študentov a scenárista o ňom raz v noci pozeral dokument.

Keď si uvedomil, že je sám v zvláštnom dome, sleduje dokument o vrahovi a nechal jedno z okien otvorené, myšlienka bola na svete. Dokonca si myslel, že niekto iný vošiel do domu a tak ho začal prehľadávať s nožom v ruke. Brutálne vraždy si však požičal práve od Rollinga, ktorého v skutočnosti nechytili kvôli vraždám, ale krádeži a vraždy s ním spojili až neskôr.

Open Water

Aby toho nebolo málo, na reálnych udalostiach je založený aj ďalší horor. Ten „poteší“ každého, kto má strach z hlbokých vôd a žralokov. Zatiaľ čo vo filme sledujeme mladý pár, ktorý sa ocitol uprostred oceánu plného žralokov, v realite to bolo zmiznutie dvoch potápačov vo vodách plných žralokov, čo inšpirovalo natočenie hororu.

Tom a Eileen Lonerganovci zmizli v januári 1998 a ich telá sa nikdy nenašli. Voda však postupne začala vyplavovať ich potápačské vybavenie. Jedna z teórií dokonca hovorí, že Tom na mori Eileen zabil a potom spáchal samovraždu.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: Harpersbazaar.com, cinemablend.com, screenrant.com, oxygen.com, menshealth.com, biography.com
Odporúčame