FOTO Staronový klenot na mape Slovenska: V Žiline po rokoch chátrania zrekonštruovali nádhernú synagógu

Instagram

#Trvalo to 6 rokov, no oplatilo sa. Žilinskú neologickú synagógu, ojedinelý klenot modernej architektúry na Slovensku, otvárajú pre verejnosť. Z jej priestorov sa stalo kultúrne centrum.

Za rekonštrukciou stálo občianske združenie ľudí okolo priestoru Stanica v Žiline. Originálna stavba synagógy bola dokočená v roku 1931, v posledných dekádach sa však na ňu zabudlo a začala chátrať. Pritom ide o nezvyčajné dielo Petera Behrensa, známeho nemeckého architekta prevažne industriálnej architektúry 20. storočia.

Synagógu na Hurbanovej ulici oficiálne otvoria v piatok 12. mája špeciálnym koncertom, počas ktorého zaznie všetkých takmer 3000 mien ľudí, ktorí finančne prispeli na obnovu pamiatky. „Otvárame teraz, lebo sme sa na tomto dátume dohodli pred mesiacmi v naivnej viere, že to dovtedy stihneme. Naivná viera, že to dáme, nás úspešne sprevádza od spustenia tohto megaprojektu. Keby sme neboli takíto optimistickí, asi to vzdáme hneď na začiatku,“ povedal jeden z iniciátorov projektu Fedor Blaščák pre stránku Žilina.sk

Vychutnajte si fotografie netradičnej Novej Synagógy:

 

 

Odporúčame