Cítiš sa, akoby si ani ty nepatril do tejto doby? Objavili nový druh tvora, ktorý by si mohol povedať tiež to isté!

Niektorí stopy považovali za vtáčie, ďalší si týmto tvrdením neboli istí (Zdroj: Freepik/zilvergolf)

#Počas celej ľudskej existencie sa prichádza na nové nálezy, ktoré na planéte zanechali predošlí obyvatelia. Týka sa to aj tých zvieracích. Pred viac ako 200 miliónmi rokov malo žiť na území dnešnej južnej Afriky mysteriózne zviera, ktoré malo podivné vtáčie stopy. Našli sa však v dobe, kedy tieto zvieratá ešte stále žili…

Vedci analyzovali nové nálezy

Stopy, ktoré boli predmetom výskumu, mali byť staré viac ako 200 miliónov rokov. Trojprsté fosílie mali do mäkkého povrchu odtlačiť ešte dvojnohé plazy s nohami vtákov.

Objavili ich na viacerých miestach v južnej Afrike. Nedávno ich identifikovali ako najstaršie vtáčie stopy na planéte. Paradoxom je, že doposiaľ pokladali za najstarší nález, ktorý bol o 60 miliónov rokov mladší.

Výskumníci v tom majú jasno

„Vzhľadom na ich vek ich pravdepodobne vytvorili dinosaury,“ uviedol Dr. Miengah Abrahams, lektor geologických vied na Univerzite v Kapskom Meste. Zároveň je aj hlavným autorom novej štúdie publikovanej v Journals PLOS One, ktorá sa zaoberá touto problematikou.

Polemiky nad stopami

Stopy našli už pred desiatkami rokov. Francúzsky paleontológ im priradil aj špeciálny vedecký názov, Trisauropodiscus. Má ísť o tvora, o ktorom má ľudstvo vedomosť len vďaka spomínaným fosíliám.

Niektorí stopy považovali za vtáčie, ďalší si týmto tvrdením neboli istí. Vedúci výskumu, Ellenberger, zmiatol kolegov tým, že priradil množstvo stôp rôzneho tvaru do rovnakej skupiny, „napriek tomu, že nie všetky sú podobné vtákom,“ ako povedal Abrahams.

Stopy sa môžu dokonca líšiť podľa materiálu, do ktorého živočích stúpil. „To môže sťažiť presné určenie fyzických čŕt vyhynutých zvierat, keď sú fosílne stopy jedinými vodítkami, ktoré po sebe zanechali. Nájdené stopy sa priamo nezhodujú so žiadnymi fosílnymi živočíchmi známymi z tohto regiónu a časového obdobia. Mohli by patriť iným plazom alebo príbuzným dinosaurov, u ktorých sa vyvinuli vtáčie nohy,“  objasnila profesorka paleontológie na Texaskej univerzite.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Archeológovia majú strach: Aký je dôvod ich obáv, kvôli ktorým sa boja nahliadnuť do hrobu prvého čínskeho cisára?

Dve skupiny fosílií

Predmetom vedeckého výskumu bolo vyše 160 vzoriek stôp, ktoré si výskumný tím rozdelil do viacerých kategórií. Kým jedny boli dlhšie, s okrúhlejšími prstami, druhé boli zasa menšie a mali štíhlejšie stopy prstov.

Stopy v druhej kategórii sa veľmi podobali moderným odtlačkom vtákov, ako uviedli vedci. „Tento výskum prispieva k nášmu kolektívnemu pokračujúcemu chápaniu evolúcie dinosaurov a vtákov,“ dodal na záver vedúci štúdie.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame