RECENZIA Toto si dinosaury nezaslúžili: Záver Jurského sveta je odfláknutý film, ktorý sa chce tváriť veľkolepo

Jurský svet končí

Jurský svet končí (Zdroj: Universal Pictures)

#Po takmer troch dekádach končí jurské dobrodružstvo. Čo Stephen Spielberg začal v roku 1993, dokončil Colin Trevorrow ten rok. Šiesty a zároveň posledný film zo série s názvom Jurský svet: Nadvláda sa dostal do slovenských kín a pri tom sme museli byť aj my. No keď tak nad tým uvažujem, možno som sa mu predsa len mal vyhnúť.


RECENZIA Maverick je úžasné pokračovanie Top Gunu: Plný počet sme mu však udeliť nemohli


Povedomý námet

Príbeh filmu sa odohráva štyri roky po zániku ostrova Isla Nubar, pôvodného domova oživených jurských tvorov. Medzitým sa začali kontrolovane aj nekontrolovane rozmnožovať, v dôsledku čoho sme si museli zvyknúť na ich prítomnosť v našom ekosystéme a na to, že už pravdepodobne nestojíme na vrchole potravinového reťazca.

Je ti tento námet povedomý? Možno preto, že ho Spielberg použil už v druhom filme z roku 1997. Áno, aj teraz, pod 25 rokoch, sa dinosaury dostali medzi ľudí a stáva sa z nás ohrozený druh. Vraj… Nie všetko je také, ako nám chcú synopsy a trailery naznačiť. Nadvláda dinosaurov sa, žiaľ, nekoná, človek je stále schopný podmaniť si aj desiatky metrov vysoké plazy.

A to je vlastne to, čo nás ako prvé začalo iritovať. Už v prvých minútach sa príbeh pekne rozvetvuje na viacero dejových liniek a vyzerá to tak, že stopáž, ktorá má mimochodom dve a pol hodiny, nebude vôbec utrpenie v kine. Opak sa však ukázal byť pravdou.

Herci sa mohli viac snažiť
Herci sa mohli viac snažiť (Zdroj: Universal Pictures)

Herci sa mohli viac snažiť

Keď už tvorcovia dostali veľké hollywoodske hviezdy, mohli sa aspoň snažiť s nimi pracovať. Nakoľko sa v drvivej väčšine pozerajú do prázdna alebo na greenscreen, nevedia, čo v skutočnosti ich postavy vidia. Nájdu sa tu aj „skutočné“ dinosaury, no to skôr platí pre menšie druhy alebo len pokojné situácie, nie akčné scény.

Z hlavných hrdinov ma najviac otravovala Laura Dern, teda postava Ellie z Jurského parku. Je jedinou držiteľkou Oscara a má na konte najviac ocenení, no podala najhorší herecký výkon. Jej hlúpy krik vidím pred sebou stále. Neustále som mal pocit, že vo filme ani nechcela hrať, no honorár bol príliš lákavý. Hollywoodska krv sa nezaprie.

Ani hlavná dvojica Chris Pratt a Bryce Dallas Howard nijako neprekvapí. Chris sa pokúša aspoň zopár kaskadérskych kúskov robiť sám a preto mu aspoň občas počas akčných scén vidíš do tváre a Bryce už nebehá na opätkoch. Je to výhra? Asi ani nie. To všetko je popretkávané situáciami, ktoré by zo scenára zrejme vyškrtol aj Tommy Wiseau.

Praktických efektov je, žiaľ, málo
Praktických efektov je, žiaľ, málo (Zdroj: Universal Pictures)

Scenár je deravý ako kvalitný švajčiarsky syn

Pilotná situácia: Owen padá do ľadovej vody v obtiahnutom tričku, ktoré potom bez problémov nosí ďalšie hodiny. To vážne Chrisovi nenapadlo opýtať sa na túto hlúposť na pľaci? Stačilo by: „A prečo nie je moja postava podchladená? Bol som ponorený v ľadovej vode a ani sa netrasiem?“ Možno by bolo po probléme.

Jedna banalita strieda druhú. Spôsob, akým funguje operačné stredisko v druhej polovici filmu je totálne odfláknutý. Raz je niečo tak, potom zasa inak, lebo postava a príbeh si to tak vyžadujú. A čo robí naša hrdinka Claire, keď ju prenasleduje dinosaurus bez zraku, no s výborným sluchom? Začne utekať. Stačí?

Tak ešte jeden. Rozdiel v nadmorskej výške je len cca. 200 metrov (postavy to dokonca povedia), no to je rozdiel medzi zamrznutým jazerom a džungľou. Vážne? To na akej planéte sa nakrúcalo? Scenár popiera množstvo fyzikálnych zákonov a nebojí sa to niekedy povedať divákovi do očí. No a postava záporáka, ktorý vyzerá ako CEO Applu Tim Cook? Zatiaľ najblbší záporák roka.

Aspoň vizuálne efekty sú slušné
Aspoň vizuálne efekty sú slušné (Zdroj: Universal Pictures)

Vizuálne je film na veľmi dobrej úrovni

Jediné, čo robí Jurský svet Jurským svetom, sú efekty. Nie sú vždy dokonalé, ale supervízori si s nimi dali množstvo práce. Možno by nebolo na škodu vyskúšať aj 3D. Odradil ma ale dabing. Nepochopil som tiež ten čudný pomer strán podobný seriálom z Netflixu – nie je to ani 16:9, ani IMAX, ani cinemascope… čo to teda je? Hudba je pamätná len keď sa jej chopí Williams.

Kvitujem aspoň to, že tvorcovia vyrazili s hercami do celého sveta a nakrúcali na reálnych lokáciách. Akčné scény aspoň na chvíľu zavrú ústa našim hrdinom a v pamäti ti ostane aspoň slušná sekvencia na Malte. Aj tu by som našiel viac chýb ako dobrých záberov, ale nebudem si kaziť už tak dosť mizerný výsledok.

Nadvláda sa nekonala a už sa snáď ani nikdy nebude. Snímka pôsobí ako niečo z 90. rokov, čo sa dnes dostalo do kín. Česť prvým dvom častiam, ktoré posunuli technológie vopred, no tentokrát to spackali ľudia pred kamerami aj za nimi. Mrzí ma, čo sa z tak obľúbenej značky stalo a pevne verím, že sa Hollywood o žiadne pokračovanie ani spin-off dlhé roky nepokúsi.

Hodnotenie: #####


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, cine-max.sk
Odporúčame