Archeológovia majú strach: Aký je dôvod ich obáv, kvôli ktorým sa boja nahliadnuť do hrobu prvého čínskeho cisára?

Čo je príčinou strachu archeológov? (Zdroj: Freepik/PlaceboPill)

#Stále nové a nové archeologické objavy, ktoré sa objavujú pomaly každým dňom, môžu byť desivé aj pre samotných výskumníkov. Deje sa to aj v prípade hrobky prvého čínskeho cisára. Po tom, čo ju odborníci objavili, majú obavu nazrieť „pod pokrievku“, a zistiť viac. Čo je príčinou ich strachu?

Hlinené stráže

Aj napriek tomu, že milujú kopanie a objavovanie nepreskúmaného, majú strach. Pri skúmaní tohto záhadného miesta boli pracovníci vystrašení po tom, čo nazreli do jeho útrob.

Posledné miesto odpočinku istého Qin Shi Huanga v provincii Shaanxi stráži terakotova armáda, ktorá pozostáva z tisícok hlinených sôch. Tie majú prezentovať lojalitu vojakov cisára a ich koní.

Veľká, ale utajená

Jej rozloha sa odhaduje na 60 štvorcových kilometrov, čo rozhodne nie je ľahké utajiť. Lokalitu objavili už v 80. rokoch minulého storočia poľnohospodári, ktorí jej nevenovali väčšiu pozornosť.

Aj napriek tomu sa čínsky cisár so svojou „posmrtnou armádou“ dokonale ukrýval počas celých storočí, kedy ich nikto neobjavil. Až po odhalení miesta sa zistili veľké veci – archeológovia nemohli uveriť vlastným očiam!

Čo hľadajú?

Tímy „kopačov“ strávili roky nad hľadaním výnimočných predmetov (vrátane starovekých zbraní a iných bojových artefaktov). Aj napriek tomu, že je oblasť pod drobnohľadom, nič nenašli. Vedome sa totiž vyhýbajú tomu najväčšiemu „pokladu“ – samotnej hrobke Qin Shi Huanga.

Vstup do hrobky je nebezpečný

Ako Ladbible uvádza, tak podľa čínskeho historika by vstup do priestorov, kde cisár odpočíva, mohol mať fatálne následky.

Qian, ktorá je prezývaný aj ako „otec čínskej histórie“, tvrdil, že hrobka je plná pascí, ako napríklad mechanicky prúdiacej ortuti, ktorá má odvrátiť zvedavých votrelcov.

Vo svojej knihe Qian varoval, že existujú kuše, ktoré majú fungovať automaticky, a strieľať na každého, kto sa pokúsi narušiť toto záhadné miesto.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Egyptológovia objavili ďalšie skryté komory v rozpadajúcej sa pyramíde: Čo odhalili?

Kde je pravda?

Zdá sa, že Qian mal so svojou teóriou pravdu. Štúdia zistila, že na mieste boli namerané neprirodzene vysoké hladiny ortuti.

V dokumente sa uvádza, že: „Veľmi prchavá ortuť môže uniknúť cez trhliny, ktoré sa rokmi v štruktúre vyvinuli. Naše vyšetrovanie podporuje staré záznamy o hrobke, o ktorej sa predpokladá, že nikdy nebola otvorená.“

Otvoria ju niekedy?

Okrem faktu, že by sa výskumníci mohli stretnúť s nástrahami, existujú aj obavy, že narušenie hrobky by zničilo artefakty ukryté v nej.

Keď boli vykopaní členovia terakotovej armády, farby niektorých z nich začali blednúť, a sochy sa  začali rozpadať. Archeológovia údajne zvažujú myšlienku prieskumu hrobky neinvazívnymi metódami, ale zatiaľ sa nič neudialo. Možno je niekedy lepšie nechať veci nedotknuté…

Sleduj náš Instagram

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame