Festivaly sa postupne rušia. Bude tento rok Hip hop žije?

hip-hop žije

Nežijeme v jednoduchých časoch, žijeme v dobe, kedy je už dlhé mesiace témou číslo jeden koronavírus. V týchto dňoch sa dostávame do fázy, že prísne opatrenia a obmedzenia, v ktorých sme sa ako-tak naučili fungovať, začínajú byť pomaly, ale isto miernené, ba až rušené. Stále však ešte veľmi dlho bude trvať, kým sa veci vrátia do normálu. Ak vôbec v niektorých prípadoch môžeme hovoriť o návrate do normálnych koľají.

Vo veľa odvetviach sa totiž stretávame s názorom, že normál, ako sme ho poznali doteraz, už jednoducho nebude. Separ u Sajfu v Level Lama veľmi umne povedal, že podľa jeho názoru, ktorý, ako sám povedal nemusí byť správny, ale myslí si ho, budú napríklad rúška na veľmi dlhú dobu súčasťou našich outfitov. Možnože nastane situácia ako v Číne, kde keď nemáte rúško, pozerajú sa na vás ako na vadných. Ale poďme späť k hlavnej myšlienke tohto textu. Nebudeme sa teraz zamýšľať nad tým, aká bude situácia vo svete, pretože to nevedia ani najväčšie vedecké kapacity.

My sa venujeme hudbe. Prišiel jún, mesiac, na ktorého závere nielenže končieval školský rok a väčšine vysokoškolákov skúškové obdobie, ale v neposlednom rade to bol mesiac, v ktorom bol veľký rapový slovenský sviatok – festival Hip hop žije. Hip hopová kultúra, rap, graffiti, basketbal či streetball, kvalitná hudba, sprievodný program, Zlaté piesky a atmosféra, z ktorej človek duševne žije takmer roka. Áno, tento festival vždy mal svoje silnejšie a slabšie stránky, ale bol obrovským sviatkom rapu, na ktorý sme sa vždy tešili. Ale je isté, že ho v júni neuvidíme. Konať totiž hromadné akcie, či už vonku alebo dnuka je stále zakázané.

A robiť akcie, kde bude nad 1000 ľudí bude zakázané ešte dlho, ale ktovie, možno sa to časom bude dať v určitom ohľade premyslieť, aby bol, ako sa hovorí – vlk sýty aj ovca celá. Každopádne HHŽ v pôvodnom dátume nebude a dostávame aj od vás otázky, či tento prestížny festival bude alebo nie. Nuž, nebudeme vám klamať, radi by sme to vedeli, ale vec sa má tak, že to v tomto bode nevieme a ktovie, či to vôbec vedia samotní organizátori. Každopádne, fanúšikmi hudby v našich končinách zarezonovala správa o tom, že na rok 2020 je oficiálne zrušený festival Grape, ktorý sa každoročne konal na letisku v Piešťanoch.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Sima potešila svojich fanúšikov. Jej merch zoženieš výhodnejšie

Okamžite sa preto začalo polemizovať o tom, či týmto smerom pôjdu aj ďalšie festivaly. Vieme, že nebude trenčianska Pohoda, ale zas vieme aj to, že rapová komunita je tak trochu iná, ako ostatné, a že line up je z veľkej časti zložený z mien zo Slovenska a Českej republiky. Hovorilo sa, že existuje možnosť, že festival bude koncom leta, prípadne v úvode jesene, ale ako sme už v tomto článku spomenuli, nikto presne nevie, aká bude situácia a či nepríde druhá vlna koronavírusu. Situácia sa mení prakticky denne a nie je vylúčené, že koncom leta bude reálne festival v určitej upravenej verzii usporiadať.

Zatiaľ je ale odpoveď nejasná a skôr by sme sa mali pripraviť na to, že Hip hop žije tento rok nebude i keď by to bola veľká škoda. Ak sledujete slovenských či českých raperov na sociálnych sieťach, tak môžete potvrdiť, že väčšina z nich by už najradšej vybehla na pódia a poriadne to roztočila. Samozrejme, zdravie a naše životy ostávajú prvoradé a slovenská vláda je v uvoľňovaní reštrikcií veľmi zdržanlivá, preto musíme byť v prvom rade trpezliví. Ktovie, možno budú cestou autokoncerty, na aké sme zvyknutí z amerických filmov, pričom už o pár dní takýto druh koncertu plánuje usporiadať legendárny Kontrafakt.

My sme v kategórii tých, ktorí by boli najradšej, keby sa tento festival usporiadal, veď nielen, že sa ho radi účastníme, ale vďaka tomu, že sme priamo v dianí vám vždy vieme priniesť veľmi veľa zaujímavého obsahu. Ale ako sme už spomínali, momentálne je situácia nejasná a keď zistíme viac, budeme vás informovať. Na druhej strane chápeme, že nám komentujete príspevky, respektíve píšete s tým, či bude tento festival. Z toho, ako poznáme členov našej scény, robia všetko pre to, aby sa to nejakým spôsobom urobiť dalo.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Opitý Separ freestyluje na ulici. Staré videá ťa určite pobavia

A okrem toho, nemálo interpretov má v pláne urobiť turné k svojim novým albumom. Či už hovoríme o Kontrafakte s Pil C-im, ktorí tour ešte nestihli alebo o Nerieš, Separovi či Damem. Nech už sa to spustí kedykoľvek, keď to príde, bude to približne také, ako hovorí Gabryell v tracku s Matejom S a Danom Kapitánom.

Foto: Hip hop žije logo

Odporúčame