Slávna Betlehemská kométa: Vedci prišli s teóriou, ktorá má objasniť roky diskutovanú záhadu

To, kde je skutočná pravda, sa už s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nedozvieš (Zdroj: Freepik/kjpargeter)

#Legendárnu hviezdu pozná asi každý. Stáročia sa tradujú chýri o tom, že existovala. O hviezde Betlehemu existujú rôzne polemiky. Teraz však vedci prišli s vysvetlením, ktoré by malo podkladať možné príčiny tejto astronomickej udalosti. Bola naozaj reálnou alebo ide opäť len o ďalší biblický výmysel?

Historicko-biblické pozadie udalosti

„Prišli múdri muži z východu do Jeruzalema a pýtali sa, kde je ten, kto sa narodil, pretože videli jeho hviezdu na východe a prišli ho uctievať,“ znie úryvok z Matúšovho evanjelia v Biblii, ktoré oznamovalo narodenie Ježiša Krista. Aká bola ale realita?

Pôvodne bolo napísané po grécky. Kométa sa spomína ako Astra, čo v preklade znamenalo hviezda. Je ťažké teda presne určiť, aký vesmírny objekt mysleli. Pokojne totiž mohlo ísť aj o súhvezdie alebo planéty…

Čo hovorí veda?

„Existujú mnohé diskusie o tom, čím by mohla byť slávna Betlehemská hviezda,“ uviedol doktor Greg Brown, ktorý je astronómom kráľovského observatória Greenwich v Londýne.

„Táto neobvyklá udalosť je určite záhadou, aj keď sa stala už v roku 4 pred Kristom. Udalosť so silnou astrologickou asociáciou, akou je kométa alebo planetárne spojenie, by sa dala potenciálne považovať za jav, ktorý hlási príchod dôležitej osoby na svet,“ dodáva.

Klamár Matúš

Samozrejme, za predpokladu, že sa to vôbec niekedy odohralo. Vzhľadom na to, že sa hviezda spomína len v Matúšovom evanjeliu, je viac ako pravdepodobné, že ide o fikciu. Autorov vymyslený dodatok mal pravdepodobne len spájať zrod Ježiša s akýmsi hviezdnym proroctvom, ktoré malo jeho tvrdenie len posilniť.

To, kde je skutočná pravda, sa už s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nedozvieš. Nevedia to s určitosťou ani vedci. Teória má však ale reálny základ v astronómii, takže predsa len nejaký ten útvar na oblohe mohli ľudia spozorovať.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zaujímavý objav z vesmíru: V Slnečnej sústave je záhadná planéta, z nezvyčajných oblakov na nej prší piesok!

 „Napriek veľkému úsiliu je realita taká, že si nemôžeme byť naozaj istí, či sa zjavne astronomická udalosť skutočne stala, alebo či bola v tom čase skutočne uznaná za špecifické znamenie,“ povedal doktor Brown.

 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame