Taurín v energetických nápojoch: Naozaj nám pomáha, či skôr škodí?

Dnes je taurín bežnou súčasťou energetických nápojov (Zdroj: Unsplash/Jorge Franganillo)

#S energetickými nápojmi sa nám dnes prirodzene spája aj taurín. Pôvodne však tento druh nápoja taurín neobsahoval. Prvý energeťák bol na trh uvedený v Amerike už v roku 1949. Tekutina známa ako „Doktor Enuf“ bola alternatívou k iným sladeným drinkom, mala citrónovo-limetkovú príchuť a obsahovala vitamín B a kofeín. Taurín však neobsahovala. Ten vstúpil do hry až o 35 rokov neskôr, kedy vznikol nápoj „Krating Daeng“, akýsi predchodca dnešného Red Bullu. Ak ťa zaujíma, či je taurín organizmu prospešný alebo nie, čítaj ďalej.

Prirodzená súčasť ľudského organizmu

Taurín je aminokyselina, ktorú bežne nájdeš aj v mäse, rybách a vajciach, a veľmi ojedinele ho nájdeš aj v rastlinách. Je tiež populárnym doplnkom stravy pre kulturistov a atlétov. Tí taurín vraj prijímajú preto, že im pomáha kontrolovať teplotu tela a redukovať vyčerpanie svalov počas cvičenia.

Taurín sa síce nepoužíva pri príprave nápojov primárne preto, aby nám z neho pevneli svaly, no má významný účinok na centrálny nervový systém. Obsahuje ho napríklad aj krv. Jeho podiel v krvi však s narastajúcim vekom klesá. Nedávna štúdia vychádza z pokusov, v ktorých boli živým organizmom podávané isté množstvá taurínu. Tento pokus bol prevádzaný na zvieratách, presnejšie na myšiach a opiciach.

Výsledky výskumu ukázali celkom zaujímavé skutočnosti (Zdroj: Unsplash/Louis Reed)

Skutočne nám pomáha?

Výsledky boli pozoruhodné. Zvieratá, ktoré takýmto spôsobom prijali túto aminokyselinu, sa zdali výrazne zdravšie a živšie – ich svaly, mozog, imunitný systém a ostatné orgány fungovali lepšie ako u tých, ktoré taurín neprijali. Funguje to ale podobne aj pri ľuďoch?

Najlepším zdravím disponovali myši, ktoré v mierke 1 miligram na 1 kilogram hmotnosti, prijali určenú dávku. Pokiaľ by sme, čisto teoreticky, tieto výsledky chceli preniesť do „ľudskej“ skutočnosti, tak pripadá 6 gramov denne pri priemerného dospelého človeka. Toto množstvo by si prijal, ak by si vypil 6 plechoviek Red Bullu, prípadne 6 plechoviek energeťáku Monster.

Napriek týmto teoretickým odhadom sa neodporúča piť 3 litre energetického nápoja. Ešte sa totiž jasne nedokázalo, že by mal tento pokus rovnaký výsledok aj u ľudí.

Sleduj náš TikTok

 

Zdroj: hashtag.sk, bbc.com
Odporúčame