Elektromobily vs. zima: Ako je to s kúrením, štartovaním či dojazdom pri nízkych teplotách?

Elektrický automobil v zime

Elektromobily ti v zime prinesú veľa výhod (Zdroj: GettyImages)

#O elektromobiloch sa často hovorí, že nie sú ideálnymi autami na zimu, keďže ich dojazd môže byť o niečo menší ako počas letných mesiacov. V skutočnosti však prinášajú veľa cenných výhod, ktoré určite oceníš aj ty. Pozri sa, čím ti elektrické auto spríjemní každú jesennú či zimnú jazdu.

Kúrenie bez čakania

Benzínové a naftové autá v interiéri kúria pomocou tepla, ktoré prirodzene vzniká v spaľovacom motore. Avšak, keď sú ráno dva stupne Celzia a naštartuješ motor, nejakú dobu mu trvá, kým sa zahreje na prevádzkovú teplotu. Prvé minúty jazdy sa tak drkoceš od zimy a čakáš, kým sa z výduchov konečne na teba začne valiť teplý vzduch. V ideálnom prípade máš auto s vyhrievaním sedačiek. To sa, našťastie, aktivuje hneď po naštartovaní a netrvá mu dlho, kým sa rozbehne.

V elektrickom aute sa však s týmto problémom nestretneš. Elektromobily totiž kúria pomocou elektrickej energie. Aj v zimných mesiacoch, keď sú vonku teploty hlboko pod nulou, sa tak kúrenie zapne do niekoľkých sekúnd od naštartovania. Ešte ani poriadne nevyjdeš z parkovacieho miesta a v interiéri už budeš pociťovať príjemné teplo.

Nezávislé kúrenie

Ďalším praktickým prvkom výbavy elektrických áut je nezávislé kúrenie. To funguje jednoducho. Večer, keď odchádzaš z auta, si v displeji infotainmentu nastavíš, aby sa ti určitom čase automaticky spustilo kúrenie. Napríklad, ráno o 6:00. Kým sa budeš chystať do práce alebo školy, v tvojom aute sa už začne kúriť. A keď do neho nastúpiš, bude vyhriate na požadovanú teplotu.

Elektromobil v zime
Vďaka elektromobilu nebudeš prvé minúty jazdy trpieť v zime (Zdroj: Pixabay/kamboompics)

Vedel si, že… Nezávislým kúrením môžu byť vybavené aj autá so spaľovacími motormi? Avšak, nie je to taká bežná vec ako pri elektromobiloch.

Mnohé moderné elektrické autá si vieš dokonca spárovať s aplikáciou v smartfóne. Cez ňu si dokážeš potom na diaľku zapínať alebo vypínať nezávislé kúrenie. Získavaš tak dokonalú kontrolu nad svojím vozidlom. Mimochodom, nezávislé kúrenie ťa odbremení aj od prácneho škriabania ľadu zo skiel. Kým prídeš k svojmu autu, bude roztopený, ty môžeš teda rovno nasadnúť a ísť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Značka Kikis podporuje rodiny v núdzi: Kristína háčkuje popri štyroch deťoch, prvé návody si našla na internete

Už žiadne pomalé zahrievanie motora

Spaľovacím motorom škodí, keď nie sú dostatočne zahriate a vodič ich vytáča do vysokých otáčok. V zime tak musíš pri jazde niekoľko minút čakať, kým sa motor zahreje a budeš môcť naplno využiť jeho výkonové možnosti.

Naopak, elektromobil sa nepotrebuje zahrievať. Elektromotor je pripravený podávať svoj maximálny výkon, aj keď je úplne studený a nepotrebuje sa zdĺhavo zahrievať. Pri jazdách počas zimy a jesene sa tak nemusíš vôbec obmedzovať.

Nezamrzne ti palivo v nádrži

Moderné palivá majú v sebe špeciálne prísady, ktoré zabraňujú mrznutiu. Napriek tomu sa však môže stať, že nafta jednoducho zamrzne a ty nebudeš vedieť naštartovať. Stáva sa to, ak je vonku naozaj veľká zima –  menej ako -20 stupňov Celzia. Riziko zamrznutia je vysoké najmä v prípade, že máš v nádrži málo paliva.

Zamrznuté auto
Problémy so zamŕzaním paliva v nádrži elektromobily nemajú (Zdroj: Pixabay/Ismael Marder)

Nehovoriac o tom, že pri nízkych teplotách môžu mať spaľovacie motory problém naštartovať. Najmä tie naftové. Ak máš elektromobil, žiadna z týchto ťažkostí ťa nebude trápiť. Elektromotor funguje stále rovnako dobre aj pri -30 stupňoch Celzia.

Dojazd elektromobilu v zime

S čím však musíš pri zimnom jazdení s elektromobilom počítať, je o niečo nižší dojazd ako v letných mesiacoch. Napríklad, na plné nabitie neprejdeš 300 kilometrov, ale len 260. Tento pokles je do veľkej miery spôsobený vyššou spotrebou energie, keďže pri jazde máš zapnuté kúrenie alebo vyhrievanie sedadiel. Príčinou však môže byť aj samotná batéria, ktorá pri nízkych teplotách neposkytuje svoju maximálnu kapacitu.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame