Tisíce rokov sa ukrývala v Káhire: Egyptská hrobka odkryla asi najstaršiu a najkompletnejšiu múmiu

egyptská hrobka odkryla múmiu - archeológovia pri práci v Egypte

Staroveké hrobky skrývajú ešte veľa tajomstiev (Zdroj: Instagram/zahi_hawass)

#Sú tisíce rokov staré a napriek tomu, nás neustále dokážu prekvapiť, pretože nepoznáme všetky ich tajomstvá. Ak ťa zaujíma história Egypta a špeciálne múmie, asi ťa poteší nedávna správa archeologických výskumníkov. Objavili pravdepodobne najstaršiu a najkompletnejšiu egyptskú múmiu.

Egyptská hrobka odkryla múmiu – neďaleko Káhiry leží už tisíce rokov

Predpokladá sa, že ide o muža menom Hekashepes a jeho vek vedci odhadli na 4300 rokov. Staroveká faraónska hrobka sa nachádza neďaleko Káhiry, o čom informoval vedúci archeologického tímu Zahi Hawass (bývalý egyptský minister pre pamiatky).

Podľa jeho slov objavili múmiu na dne 15 metrovej šachty v nedávno odkrytej skupine hrobiek piatej a šiestej dynastie faraónov. Táto múmia bola uložená v zapečatenom vápencovom sarkofágu. „Vložil som hlavu dovnútra, aby som videl, čo bolo vo vnútri sarkofágu: Krásna múmia muža úplne pokrytá vrstvami zlata,“ povedal Hawass.

Egyptská hrobka odkryla múmiu, šachta s ňou sa nachádza neďaleko stupňovitej pyramídy v nekropole v Sakkáre, ktorá je na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Niekoľko iných významných objavov

K rovnako dôležitým archeologickým objavom možno tiež pripísať objavenie hrobiek patriacich Meri, teda strážcovi tajomstiev v kráľovskom paláci a Khnum-djed-ef – kňazovi v pyramídovom komplexe Unas.

Spolu s týmito objavmi boli odkryté početné sochy božstiev, amulety, nástroje každodenného života a kamenné nádoby. Dôležitý objav spája kráľov s ľuďmi žijúcimi okolo nich. Prišiel len pár dní potom, čo archeológovia objavili ruiny starovekého mesta z rímskej éry menom Luxor, južne od Káhiry.

A tiež pár dní potom, ako vedci digitálne rozbalili 2300 rokov starú múmiu „zlatého chlapca“ použitím CT skenov. Odhalili nové poznatky o tom, ako starovekí balzamovači používali vzácne amulety na ochranu mŕtvych.

V poslednom období došlo v Egypte k niekoľkým významným archeologickým objavom. Tie zdôrazňujú rastúci tlak na podporu turistického priemyslu v krajine, ktorá trpí politickými nepokojmi od roku 2011, ako aj obmedzeniami v dôsledku pandémie spôsobenej COVID-19. Môžu byť krokom k oživeniu dôležitého odvetvia priemyslu v tejto krajine.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame