Malí gladiátori alebo obete zábavy? Neuveríš, koho kosti našli archeológovia v odtokoch rímskeho Kolosea

rímske koloseum za slnečného dňa a objav vo vykopávkach

Prešli stovky rokov, ale história stále skrýva tajomstvá (Zdroj: Unsplash/Fabio Fistarol)

#Antické koloseum v Ríme sa ti pravdepodobne spája s gladiátormi a ich neľútostnými bojmi na život a na smrť. Staroveké odtoky Kolosea pod povrchom zeme však skrývajú rôzne tajomstvá. Podľa posledných zistení aj také, že v nich možno nájsť kosti len veľmi nepravdepodobných bojovníkov.

Možno si aj ty majiteľom malého a tak trochu tvrdohlavého jazvečíka. A teraz si predstav, že kosti týchto psíkov, respektíve ich predchodcov, pretože moderné jazvečíky boli vyšľachtené až v 18. storočí v Nemecku, sa archeológom podarilo objaviť vo vykopávkach ikonického amfiteátra v Ríme z obdobia spred 2000 rokov. Prečo ich tam našli a ako sa tam kosti vlastne dostali?

Starovekí ľudia preferovali naozaj krutú zábavu

Podľa informácií uverejnených v The Telegraph boli staroveké psíky vysoké necelých 30 centimetrov a pravdepodobne boli používané na predvádzanie akrobatických kúskov. Ďalšou hypotézou je skutočnosť, že boli používané ako súčasť zinscenovaných poľovačiek dokonca aj proti medveďom a podobným veľkým zvieratám. Zverejnené tvrdenia sa nezakladajú na istote, ide len o predpoklady, ktoré potvrdila Alfonsina Russo – riaditeľka Kolosea.

Názov tohto typu starovekej rímskej zábavy je „Venatio“ a predstavoval boje rôznych zvierat alebo natrénované akrobatické kúsky podobné súčasným cirkusovým predstaveniam. Nielen kosti malých psov, ale aj väčších plemien, pštrosov, leopardov, levov, medveďov a iných zvierat sa našli v kanalizačných systémoch. Kanalizácia tiež ukrývala zvyšky občerstvenia ako olivy, orechy a ovocie, ktorými sa hostili zabávajúci sa diváci. Nie je sa čo diviť, keďže kapacita Kolosea bola až 50 000 ľudí.

Objavy boli uskutočnené počas ročnej štúdie archeologických prác a prekopaných bolo viac ako 70 metrov kanálov a odtokov pod Koloseom. Zaujímavosťou bola nájdená jedna strieborná minca z obdobia vlády Marca Aurélia, vládu ktorého spopularizoval najmä film Gladiátor z roku 2000.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najstaršie kamenné nástroje nevyrobil človek: Boli objavené v Afrike – kto je pravdepodobne ich tvorcom?

Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame