Ego a Coder posúvajú náš rap na vyšší level. Kde má progres hranice? (ANALÝZA)

Ego je jeden z interpretov, ktorí tento rok oznámili nový projekt. Jeho album PROTOTYPES, na ktorom spojil sily s mladým a talentovaným producentom Coderom, je témou uplynulých dní. V našej analýze sme sa pozreli na to, či sa členovi legendárnej skupiny Kontrafakt opäť darí posúvať rap dopredu ako celok. Koniec koncov, Egáč sa o to snaží vždy. 

Ego + Coder = hudobná symbióza

Ego na novom albume spolupracoval s producentom, ktorý sa volá Coder. Ak vám toto meno nič nehovorí, nerobte si z toho ťažkú hlavu. Jedná sa o nové meno, akýsi svieži vietor, ktorý zatiaľ nie je v našom rape príliš preskúmaný. Ego mu dal priestor, dali dokopy sily a produktom je CD PROTOTYPES, ktoré medzi rapovými fanúšikmi rezonuje.

⇒ Albumy a merch PROTOTYPES si zakúpiš na TOMTO ODKAZE

Čo sa týka produkcie a beatov, odporúčame vám, aby ste sa zamerali predovšetkým na skladby „Evolúcia“, „Brainstormeri“ či „Sme S5“. Zamerajte sa na to, ako sa Coder hrá s beatom, či už sa bavíme o hudbe samotnej alebo o prechodoch, je to skrátka výborné.

Do toho samozrejme Egov rap. Nie je tajomstvom, že jedným z cieľov člena legendárnej skupiny Kontrafakt bolo urobiť album, ktorého hudobné rozpätie bude výraznejšie ako v klasických prípadoch. Preto si pri jednotlivých skladbách môžete všimnúť, že je napísané, v akej sú stupnici. Napríklad, „Jar Leto Jeseň“ je v Em, a teda v E mol. Ono, ak ste sa nikdy nevenovali hudobnej teórii, pravdepodobne vám tento údaj veľa nedá. Na druhej strane, skúste sa započúvať do beatov a rapu v konkrétnych skladbách, v akých sú tóninách. Nemusíte byť hudobný expert, aby ste si tento prvok všimli.

Málo spoluprác, veľa hudobných prvkov

A presne tu prechádzame k tomu, na čo je album PROTOTYPES zameraný. Ego sa hrá s rapom, hrá sa s hudbou ako s celkom, pričom na tomto CD sa nachádza minimum spoluprác. Konkrétne, iba jedna. Na songu „Asmr“ dopĺňa Egov rap a Coderovu hudbu Rytmus. Ak by ste mali povedať jedno meno, ktoré bude mať Egáč na projekte, je to práve Paťo, s ktorým majú nielen hudobný, ale aj kamarátsky vzťah.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa JUDr. Michal Straka (@egoemo)

 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
5 trackov od Separa, na ktoré si (možno) zabudol

Čo interpret povedal o svojom novom projekte? „Udialo sa toho dosť v poslednom čase a niekto sa síce rád vyjadruje cez storky, ja som ale predsa muzikant a svoje postoje a pocity vyjadrujem najlepšie hudbou. Hľa, nový album PROTOTYPES,“ napísal Egáč na svojom profile na sociálnej sieti Instagram.

⇒ Albumy a merch PROTOTYPES si zakúpiš na TOMTO ODKAZE

Ego posúva rap, na každom svojom ďalšom projekte sa snaží žáner posunúť o kúsoček vyššie. A darí sa mu to opäť. Zamerajte sa na zmenu tempa, zmenu frázovania, rôzne prvky, rýmy či zmeny jazykov. Netvrdíme, že všetko znie dokonalo, a že na tom ešte netreba popracovať, ale Egáč ukazuje cestu, ukazuje smer a spôsoby, akými sa môžu ďalší rapperi uberať. Preto o tomto autorovi môžeme hovoriť v istom ohľade ako o jednom zo vzorov a lídrov (nielen) novej generácie tvorcov.

Ego ako profesor slovenského rapu 

Ego a Ben Cristovao spojili sily. Ovládne tento song leto? (NOVINKA)

Tu plynulo môžeme prejsť k poslednému bodu. Ego je profesorom slovenského rapu, dokonca sa dá napísať, že univerzitným, alebo ak chcete vysokoškolským. Páči sa nám, že sa neustále snaží o progres, že sa snaží preniesť do SK rap game prvky zo zahraničného rapu a zakomponovať ich tak, aby nielen zneli dobre, ale aj aby dávali zmysel. Podľa nášho názoru sa mu to darí.

Odporúčame, aby ste si PROTOTYPES pustili viackrát, pretože na prvé počutie vám môže prísť tento projekt netradičný. Treba, aby sa vám dostal pod kožu, potom ho naplno precítite. A v neposlednom rade, Ego si zaslúži veľkú pochvalu za množstvo referencií, ktoré sa viac či menej nápadne objavujú v jeho textoch. Nechýba futbal (Cristiano Ronaldo), politika (Ursula von der Leyen, Braňo Závodský), pandémia či ďalšie sociokultúrne momenty a situácie, ktoré sú súčasťou aj našich životov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rok, kedy Eminem poslal celý svet do pi*e (THROWBACK)

⇒ Stále album PROTOTYPES nemáš? Ani merch? Joj, veď nečakaj už a KLIKAJ

Michal, toto sa skutočne podarilo! … a rovno ideme napočúvať ďalší projekt POHODA, aby sme ho mohli opäť zanalyzovať.

Viac rapového obsahu nájdete na tomto odkaze.

Photo credits: Ego – Prototypes, profil na Instagrame 

Odporúčame