Doktorandi na Univerzite Komenského prišli so skvelým nápadom: Náhradu pľúcnej ventilácie vedia vyrobiť rýchlo a lacno

Photo by Robina Weermeijer on Unsplash

#Svet momentálne stojí pred jednou z najťažších skúšok v novodobých dejinách ľudstva. Nový koronavírus Covid-19 v súčasnosti paralyzuje celý svet a počty nakazených (a bohužiaľ aj obetí) pribúdajú. Zdravotnícke zariadenia v mnohých krajinách nezvládajú nápor pacientov, ktorí potrebujú pľúcnu ventiláciu. Tej je po celom svete nedostatok. No vďaka nápadu mladých Slovákov to tak byť nemusí.

Aj ty musíš sedieť doma? Vytvorili sme pre teba novú sekciu #smedoma, kde nájdeš množstvo zaujímavých článkov

Ako informuje Prírodovedecká fakulta našej najstaršej univerzity (UK v Bratislave), doktorandi Mgr. Samuel Furko a Mgr. Daniel Furko z katedry fyzikálnej a teoretickej chémie, v spolupráci s medikom a asistentom na anesteziológií Daliborom Gallikom z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a primárom oddelenia ambulantnej chemoterapie JUDr. MUDr. Patrikom Palackom MBA. MPh. Phd. LL.M., z Národného Onkologického ústavu, vytvorili náhradu pľúcnej ventilácie.

Obrázok od Gerd Altmann z Pixabay

Jej najväčšou výhodou je, že sa dá postaviť rýchlo a z dostupných súčiastok, nehovoriac o cene, ktorá sa zastavila na osemdesiatich eurách. Pre porovnanie, bežná ventilácia stojí niekoľko desiatok tisíc eur. Mladí doktorandi pritom dokážu vytvoriť až 15 takýchto strojov denne. Ich výtvor má za sebou aj prvé testy a vyzerá to tak, že čoskoro bude môcť pomáhať desiatkam ľudí (nielen) na Slovensku. My chalanom samozrejme držíme palce a dúfame, že všetko pôjde tak, ako má.

Zdroj: fns.uniba.sk
Odporúčame