Do ktorého kontajnera by si hodil obaly od vajec či vrchnáky z fliaš? Nauč sa triediť odpad ako pán!

Foto: Freepik

#Recyklovanie odpadu je skvelá vec. Ale len vtedy, ak sa robí naozaj správne. Hoci v súčasnosti je čoraz viac ľudí ochotných triediť domáci odpad, len málokto skutočne vie, ako na to. Pozrime sa teda na niekoľko najčastejších predmetov, s ktorými by sme pri triedení mohli mať problém.

Papierové utierky a vreckovky

V prípade papierových utierok a vreckoviek je to jasné – do kontajnerov na papier nepatria. Nielen z hygienických dôvodov, recykláciu papiera sťažuje akékoľvek znečistenie. Do koša na papier by sme nemali vyhadzovať ani mastné či inak zašpinené obaly. Navyše, v prípade vreckoviek ide mnohokrát o už recyklovaný papier a ich vlákna sú príliš krátke na to, aby mohli znovu prejsť  procesom. Skvelou zero waste alternatívou sú plátené vreckovky.

Kartón z vajec

Ani kartón z vajec nepatrí do kontajnera na papier. Obaly síce sú vyrobené z papiera, ale už z viackrát recyklovaného. Nový papier sa už z nich nedá vyrobiť. Zvoľ radšej zmiešaný odpad alebo kompost.

Zrkadlo

Do kontajnera na sklo nepoputuje. Zrkadlo totiž patrí medzi zlatené alebo pokované sklá, čo pri tavení spôsobuje problémy. Taviace pece si s ním neporadia, a rovnako ani s keramikou či porcelánom. Všetko to patrí do zmiešaného odpadu.

Detské plienky

Tu snáď ani netreba bližšie vysvetľovať. Detské plienky jednoducho nie sú recyklovateľné a do triedeného odpadu určite nepatria. Do komunálneho odpadu patria aj čisté a nepoužité plienky, pretože sú vyrobené z viacerých materiálov.

Bublinková fólia

Obľúbená antistresová pomôcka primárne určená na balenie produktov je síce z plastu, no nie je možné ju recyklovať. Tenký film sa môže zamotať v recyklačných strojoch, a tak spôsobiť ich upchatie.

https://www.instagram.com/p/95aOxDrRGn/

Plastové vrchnáky

Sú z plasty, takže by s nimi nemal byť žiadny problém, však? No, jeden malý háčik to má. Sú totiž veľmi malé, cez stroj prepadávajú, a teda sa nerecyklujú. Nemusia sa však dávať do zmiešaného odpadu. Stačí, ak ich dáš priamo na fľašu a vyhodíš spolu s ňou. Vrchnáky sa často zbierajú na pomoc pre hendikepovaných ľudí.

Obaly z cukríkov a čipsov

Nepatria ani do plastov, ani do papiera, ani do tetrapakov. Na Slovensku ich môžeme dať len do bežného odpadu.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame