Deti, ktoré bojujú za spravodlivosť viac ako dospelí: Práva žien, otroctvo aj plasty v oceáne, to všetko zvládli

Foto: WikimediaCommons

#Meno Greta Thunberg je známe po celom svete. Malá aktivistka sa snaží vyprovokovať všetkých ľudí k zmene, a tak zachrániť našu planétu. Nie je však jediným dieťaťom, ktoré malo odvahu postaviť sa za svoje ideály.

Malala Yousafzai

Malala pochádza z Pakistanu a v čase, keď sa pustila do boja za práva žien v zemi ovládanej Talibanom, mala len 11 rokov. Dievčatám totiž zakazovali študovať. Za spravodlivosť sa postavila pomocou blogu pre miestnu stanicu BBC a bola pomerne úspešná. Ako 15-ročnú ju však zasiahla do hlavy guľka talibanského ozbrojenca. Útok sa jej podarilo prežiť, previezli ju do nemocnice v Británii, kde žije dodnes. V roku 2014 sa stala najmladším nositeľom Nobelovej ceny, získala ju, ako inak, za mier.

Iqbal Masih

Meno, ktoré u nás zrejme veľa ľudí nepozná, no rozhodne by malo. Iqbal pochádzal z Pakistanu, ako 10-ročný utiekol z otroctva a stal sa lídrom hnutia, ktoré bojovalo za zastavenie detskej práce. Šíril svoje myšlienky vo svete, no najmä pomohol uniknúť otroctvu viac ako 3 000 deťom. Malého veľkého hrdinu zavraždili vo veku 12 rokov.

Boyan Slat

16-ročný študent z Holandska sa pre svoje smerovanie rozhodol počas potápania v Grécku. Okolo neho totiž plávalo namiesto rýb množsto odpadu. Kvôli tomu sa vo svojom stredoškolskom projekte zameral na výskum znečistenia oceánov. Ako 18-ročný predstavil systém, s ktorým je možné koncentrovať plasty v oceánoch a výrazne skracuje proces čistenia.

Louis Braille

Vo veku 3 rokov utrpel zranenie očí a následne oslepol. Aj napriek tomu získal štipendium v Kráľovskom inštitúte pre nevidiacich. Tam sa pustil do práce a vytvoril systém znakov, ktorý umožnil nevidiacim čítať aj písať. Ako 15-ročný predstavil kompletný projekt, ktorý dnes poznáme ako Brailovo písmo.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame