Miluješ horory a rád sa bojíš? Budeš prekvapený, čo to robí s tvojím telom !

Horor Jigsaw

Niekto horory miluje, iný nenávidí (Zdroj: Unsplash.com)

#Cieľom hororu je vystrašiť, šokovať a nadchnúť publikum. Dá sa interpretovať rôznymi spôsobmi. Zvyčajne existuje ústredná príšera, monštrum alebo hrozba, ktorá je často odrazom obáv spoločnosti v tom čase. Keď sleduješ horor, tvoj mozog je stimulovaný a reaguje na fyzické či emocionálne pocity, ktoré nazývame strachom. A ver tomu alebo nie, pre niektorých ľudí je to zábavné.

Existuje veľa teórií. Niektorí si myslia, že strašidelné filmy vstupujú do hlbšej časti nášho kolektívneho vedomia. Pozeranie nás zbližuje s inými aj vzhľadom na fakt, že sa bojíme temnoty, vrahov, sekier a podobne. Iní zase tvrdia, že strach by mohol znížiť hnev alebo agresiu, hoci novšie tvrdenia tento koncept nepodporujú. Čo sa ale deje s telom, keď sa bojíme?

Silueta, duch
Rád sa bojíš? (Zdroj: Pixabay.com)

Chudnutie, stres aj doživotné traumy: Toto všetko sa deje s telom pri sledovaní hororov


Mozog v strese

Systém tvojho mozgu riadi reakcie a pocity v momente, kedy reaguješ na strašidelné filmy či iné situácie plné napätia. Keď sleduješ niečo, pričom ti “chrbtom prechádza mráz”, tvoj mozog je unesený strachom. Inštruuje tvoje telo, ako reagovať a ovplyvňuje nielen tvoje srdce, ale aj pľúca a hormóny. Sprostredkováva počiatočnú reakciu na podnet na hrozbu a pripravuje ťa k obrane.

Telo pripravené bojovať

Tvoje telo sa pripravuje na rozhodnutie o boji alebo úteku proti vnímanej hrozbe (strachu). Táto reakcia sa často stáva bez vedomého vstupu a nazýva sa „únos amygdaly“. Telo sa pripravuje či buď bojovať, alebo utiecť od všetkého, čoho sa bojíš.

Žena pod perinou
Strach ovplyvňuje celé naše telo (Zdroj: Unsplash.com)

Nová kniha o Escobarovi: Narkobarónove tajomstvá odkrývajú priamo tí, ktorí ho dolapili


Srdce a dýchanie ako raketa

Zvýšená srdcová frekvencia zvyšuje zásobu kyslíka v tele. Taktiež odvádza krv z tvojho zažívacieho systému do svalov, takže budú dosť silné na to, aby utiekli alebo bojovali. Môžeš mať aj ťažkosti so zadržaním dychu. Skvelou výhodou je, že telo rýchlym dýchaním vytvára viac kyslíka ako palivo.

Pocit nevoľnosti či podráždenie žalúdka

V niektorých nebezpečných situáciách sa tvoje telo doslova zbavuje vecí (napríklad: plynatosť alebo nadúvanie) , aby ti pomohlo buď utiecť, alebo bojovať o život.

Kortizol a adrenalín stúpa

Tieto stresové hormóny umožňujú telu pokračovať v stave „boja alebo letu“ tak dlho, ako je to možné. Ak si počul o ľuďoch, ktorí v krízovej situácii vykonávajú neuveriteľné výkony, ako je napríklad zdvihnutie vozidla od zranenej osoby, môže za to práve kortizol a adrenalín.

Diváci v kine
Horory sú najväčším zážitkom práve v kine (Zdroj: Unsplash.com)

Legendárna kniha Tisíc a jeden vtip: Komunisti ju zakázali, dnes vychádza opäť!


Stopercentná koncentrácia

Farby sú jasnejšie, pohyby sú viditeľnejšie, sluch je lepší. Strach sa okamžite dostane do pozornosti mozgu, aby si už viac nepremýšľal na tým, čo budeš mať na obed alebo čo budeš neskôr robiť. Celá tvoja pozornosť je zameraná výlučne na danú situáciu. Pri ostrejšom mentálnom zameraní môžeš rýchlejšie reagovať na nebezpečenstvo, o ktorom si mozog myslí, že mu čelíš.

Strach má svoje výhody

Stavy tvojho upokojujúceho sa mozgu po sledovaní strašidelného filmu sú podľa neurológov vraj veľmi príjemné. Je to preto, že uvoľňovanie dopamínu, ktorý úzko súvisí s odpočinkom a relaxom, spôsobuje zvýšený pocit pohody.

Zároveň existuje psychologický názor, že pri sledovaní hororu prežívaš niečo, čo sa zdá byť strašidelné a riskantné, ale na druhej strane aj bezpečné či dobré. Spochybňuje to tvoje presvedčenie o riziku. Napríklad po dvojhodinovom sledovaní strašidelného filmu s halloweenskou tematikou nie je také ťažké požiadať svojho šéfa o navýšenie platu alebo sa pripraviť na verejný prejav.

Zdroj: Hashtag.sk, studiobinder.com, wexnermedical.osu.edu
Odporúčame