Chyba, ktorú robia začínajúci raperi: 2. časť

mladí raperi

Mladí raperi, ilustračná foto (Zdroj: Youtube)

#Vitaj pri druhej časti, v ktorej ti objasním, kde robia začínajúci raperi najčastejšie chyby. V prvej časti som sa zameral na obsah skladby, ktorý sa skôr zameriava na ego a nie na skills či pridanú hodnotu. Ak si to nevidel/a, odporúčam ti začať tam. Dnes sa pozriem na ďalší problém, ktorý sa opakuje a vyskytuje dosť často.

A druhým problémom je…

Hudba všeobecne. Keď máš na p*ču text, tak maj prinajmenšom dobrú hudbu. Prečo? Pretože môžem aspoň povedať, že máš nejaký vkus na výber beatov a produkcií. A ako sa hovorí, dobrá hudba je 50 % úspechu. Áno, existuje množstvo prípadov, kde horšiu hudbu potiahne skvelý text, no ak si začínajúci raper a vyberáš si zlé hudby, v dnešnej dobe, v ktorej je konkurencia na každom rohu kliku na Instagrame, to veľmi ďaleko nedotiahneš.

Práve doba by mala hrať pri začínajúcich raperoch v ich prospech. Nemusíš sa už spoliehať na tvojho kamaráta z ulice, ktorý sa učí beatmakerské remeslo spoločne s tebou. Nemusíš sa spoliehať na žiadne blízke vzťahy s ľuďmi, pretože máš internet. A tam je všetko. Ak sa športovec pomocou YouTube videí dokázal dostať na olympiádu, dokážeš si aj ty vyhľadať dobrú hudbu, ktorá ti bude pasovať.

 

Hudba, by mala byť v symbióze s textom, ktorý si vytvoril/a. V ten moment by ťa mala definovať, nielen štýlom ale mala by vyniknúť aj tvoja osobnosť. Je to autentické a výraznejšie, čím môžeš získať dôveru a rešpekt poslucháčov. Hlavne tých, ktorí ťa počujú prvý raz v živote.

Samozrejme, baviť sa o tom, čo je originálna hudba, prečo sa riadiť/neriadiť trendami či vyhnúť sa stereotypom, je totálne individuálne, takže nebudem písať žiadne odporúčania. Všetko so všetkým súvisí, takže rátaj s tým, že keď začínaš vydávať svoju prvú hudbu a je to niečo prevarené a ty si do toho zarapoval neoriginálne bars, môžeš veľmi rýchlo pohorieť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Pil C takmer umrel, od možnej smrti ho delili sekundy: Čo sa stalo?

Talent je počuť aj v acapelle, ale ak to myslíš vážne, mix a master je povinnosť

Niektorí raperi posielajú do e-mailov a správ na sociálnych sieťach svoje prvé pokusy o rap hneď, ako to nahrajú. Chápem, že investovať do niečoho, čo je len na skúšku, nemá zmysel, no ako som písal vyššie, hudba je 50 % úspechu. Aj z rozbitého zvuku sa dá pomerne dobre určiť, či máš skills/talent na rap alebo si úplne mimo. Dobrý raper by mal vedieť zarapovať aj bez hudby, to je môj názor. Preto sa dá občas určiť, či to je fajn aj so zlou hudbou a zlým mixom a mastrom.

Miky Mora
Slabí raperi (Zdroj: Instagram/ Miky_Mora + vlastný edit)

Lenže, raperov je veľa, príležitostí málo. Ak chceš zaujať na prvú, zaplatiť si mix a master, nech to znie lepšie. Ak nemáš tušenia o čom píšem, treba si to naštudovať. V skratke len napíšem pojmy, ktoré som našiel na webe submusicstudio.

MIX

„Už z názvu je jasné, že ide o procesy, kde sa miešajú audio stopy. Ako pri farbe, keď ju chceme namiešať správne, aby nám nevznikla iba jedna hnedá farba, musíme postupovať postupne. Začíname nastavením hlasitosti, pan-ovaním nástrojov do strán, je potreba ošetriť ekvalizérom, rôznými kompresormi, limitermi, de-essermi. Potom pridáme kreatívne efekty (reverby, delaye, chorusy – to všetko je iba špička ľadovca). Samozrejme zlaďujeme dvojhlasy, zdvojovačky a adliby. Takže v skratke, ide o vytvorenie balansu medzi jednotlivými nástrojmi. Mix tvorí 90% pri úprave piesne. Znie to jednoducho, ale zabere to kopec práce a vyžaduje si to prax, veľa praxe.“

Mastering

„Pracujeme s jednou stopou, viac nie je potreba. Úloha masteringu je, aby nahrávka znela všade dobre, a to dosiahneme rovnováhou frekvenčného spektra. Pri tvorbe EP alebo Albumu musíme ešte vyladiť, aby všetky piesne boli na jednej úrovni, určí sa dynamika a stereo obraz. Takže, čo vlastne Mastering je? Je to doladenie detailov. Ako obraz samotný bez rámu nie je obraz, tak isto pieseň iba s mixom nie je pieseň. Mastering zabezpečí, aby to malo “gule”. 

Na záver…

Ak chceš zaujať, rob všetko na 110 % a nenechávaj nič na náhodu. Ber to tak, že keď niekomu posielaš svoju tvorbu, aby ťa odpromoval alebo ohodnotil, dopredu si povedz, čo od toho očakávaš. My očakávame od takýchto mailov talent a dobré posúdenie situácie. Nikomu sa nechce otvárať niečo, nad čím len zabije čas. Good luck, tretí diel čoskoro.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame