Cestujete na dovolenku autom? Tieto veci pred cestou nepodceňte

Cestujete na dovolenku autom? Tieto veci pred cestou nepodceňte

Cestujete na dovolenku autom? Tieto veci pred cestou nepodceňte

#Ešte teraz si spomínam, keď sme s rodičmi jazdili autom k moru. Prípravy prebiehali aj mesiac dopredu a otec takmer na dvore rozobral naše auto na súčiastky, len aby bolo všetko perfektne nachystané. Hodiny sme si prezerali mapy a hľadali tú najlepšiu cestu. Ako deti sme z toho boli nadšení, pretože už tie prípravy predstavovali dobrodružstvo.

“Keď som vyrazil na dovolenku autom prvýkrát s rodinou ja, prípravy som značne podcenil, pretože mi pripadali zbytočné. Autom predsa jazdím každý deň a všetko je tak ako má byť. Dopadlo to tak, že som sa otočil už pár kilometrov od domu. Zistil som totiž, že som si zabudol občiansky. V polovici cesty nás zradil tlak v pneumatikách a rakúskym policajtom som márne vysvetľoval prečo mám v aute len jednu vestu. Od tejto dovolenkovej cesty si dávam veľký pozor a prípravám venujem dostatok času a pozornosti. Ušetrím si tak nielen kopec nervov, ale aj peňazí,” hovorí Peter.

Prečítajte si, na čo by ste nemali zabudnúť pred cestou na dovolenku, aby ste znížili riziko problémov na minimum. Zapamätajte si, že bezpečnosť je na prvom mieste. Inak sa môže stať, že vaša cesta sa stane len nekonečným riešením problémov.

Najobľúbenejší spôsob dopravy na dovolenku je cestovanie autom

Auto je najobľúbenejší dopravný prostriedok, ktorý vás odvezie na vašu vytúženú dovolenku. Ste vďaka nemu maximálne flexibilní. Jeho popularitu zvýšila aj pandémia koronavírusu, pretože iné spôsoby prepravy, napríklad lietadlom, vyžadovali množstvo formalít.

Inštitút verejnej mienky Civey vypracoval pred letnou dovolenkou sezónou 2020 štatistiku pre nemecký denník Tagesspiegel, ktorá ukazovala, že až 70% opýtaných sa chystá na dovolenku cestovať autom. Aj 75% dovolenkujúcich rodín s deťmi vyrazilo na prázdniny autom.

Aj keď sa vám cestovanie na dovolenku autom môže zdať ako ten najjednoduchší spôsob, je potrebné sa na takúto cestu dobre pripraviť. Dnes už síce nemusíte hodiny študovať mapy, no aj taká navigácia vás dokáže zaviesť na neprejazdné alebo nesprávne cesty. Takže majte v zálohe viacero možností navigovania. Zároveň si vždy naštudujte pravidlá cestnej premávky krajín, cez ktoré budete prechádzať. Nezabudnite ani na poistenie auta a cestovné poistenie pre všetkých členov vašej rodiny. Pripoistiť si môžete aj batožinu, pre prípad krádeže alebo poškodenia. Začnime ale pekne od začiatku.

Na dovolenku cestujte autom v perfektom technickom stave

Dôkladnú prípravu a kontrolu vášho vozidla pred dlhšími trasami nikdy nevynechajte. Možno si hovoríte, že predsa jazdíte autom každý deň a ešte vás nikdy nikde nenechalo, tak prečo by sa to malo stať práve počas cesty na dovolenku? A poznáte aj povestný zákon schválnosti?

Buďte preto radšej pripravený a dôkladne skontrolujte technický stav vášho auta. Nie je nič horšie ako keď vás váš jediný dopravný prostriedok nechá v polovici trasy. Samozrejme, že i také veci sa stávajú, no ak bude vaše vozidlo v dobrom stave, môžete toto riziko značne eliminovať alebo sa mu úplne vyhnúť.

  1. Preverte si, či máte kompletnú povinnú výbavu. Tá zahŕňa autolekárničku, ktorá nesmie byť po záruke, výstražný trojuholník, náhradnú pneumatiku a reflexnú vestu. Overte si, či v krajinách, cez ktoré prechádzate nemusí mať každý pasažier svoju vlastnú.
  2. Skontrolujte tlak v pneumatikách a hrúbku dezénu. Tlak preverte až po tom, ako naložíte do auta všetku batožinu.
  3. Vyrazte s plnou nádržou. Počas cesty pozorne sledujte dojazd a dopĺňajte palivo. Nechcete si predsa kdesi na diaľnici volať odťahovú službu, pretože vám došiel benzín alebo nafta.
  4. Presvedčte sa, že máte doplnené všetky prevádzkové kvapaliny – olej, chladiaca a brzdová kvapalina, voda do ostrekovačov.
  5. Nezabudnite skontrolovať svetlá, smerovky a stierače.
  6. Pred cestou vaše auto dôkladne umyte. Nielen že budete mať z jazdy lepší pocit, ale čisté sklá a zrkadlá zvyšujú bezpečnosť vašej jazdy. Nezabudnite ani na evidenčné číslo. Vedeli ste, že sa veľmi znečistenú a nečitateľnú ŠPZ môžete dostať pokutu?
  7. Určite dajte pozor, aby bola vaša klimatizácia funkčná, čistá a správne nastavená. Teplota v aute by mala byť len o 5 – 6°C nižšia ako je vonkajšia teplota. Inak by ste mohli utrpieť teplotný šok. Nie je nič horšie ako cestovať na letnú dovolenku v prehriatom aute a na zimnú lyžovačku so zarosenými oknami. Klimatizáciu oceníte nielen v lete ale aj v zime.

Potrebné doklady majte vždy po ruke

Okrem technického stavu vozidla je potrebné mať počas jazdy pri sebe všetky potrebné doklady. Nezabudnite si ich pred cestou všetky ešte raz skontrolovať a uložiť na miesto, kde ich budete mať v prípade potreby po ruke.

Zo zákona musíte mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie. PZP online môžete uzatvoriť v priebehu piatich minút z pohodlia vášho domova. Nezabúdajte však, že PZP kryje iba tie škody, ktoré v prípade nehody spôsobíte vy. Určte sa vám teda vyplatí, ak budete mať uzatvorené aj havarijné poistenie. Tento typ poistenia chráni vaše auto v prípade zrážky s iným vozidlom, zverou alebo nárazom do stromu či plotu. Ako doplnkovú službu si môžete zvoliť asistenčné služby, ktoré využijete v prípade dopravnej nehody alebo poruchy na vašom aute.

Odporúčame vám vytlačiť a mať pri sebe európsky formulár o dopravnej nehode, ktorý môžete v prípade takejto udalosti vyplniť hneď na mieste. Oveľa jednoduchšie však je nahlásiť škodovú udalosť vyplnením online formulára.

Pred cestou si ďalej skontrolujte tieto doklady:

  • vodičský preukaz,
  • občiansky preukaz alebo pas,
  • doklad o absolvovaní STK a EK,
  • technický preukaz,
  • osvedčenie o evidencii vozidla,
  • doklad o povinnom zmluvnom poistení a zelená karta (vezmite si aj kópiu pre prípad nehody),
  • doklad o havarijnom poistení,
  • doklad o cestovnom poistení,
  • európsku kartičku poistenca,
  • ak máte nad 65 rokov doklad o zdravotnej a psychickej spôsobilosti viesť motorové vozidlo.

Pred cestou sa dobre vyspite

Ešte predtým ako nabalíte všetky veci do auta a vyrazíte, naplánujte si doma podrobne vašu trasu. Ak cestujete s deťmi, môžete im vytlačiť mapu, kde bude zaznačený štart a cieľ. Medzitým označte niekoľko miest, kde si dáte prestávku na obed, kávu, prípadne sa deti môžu pohrať na detskom ihrisku v blízkosti čerpacej stanice. Budú takto vedieť, čo ich približne počas dlhej cesty autom čaká a znížite tak napätie. Ak budete mať úspech, možno ani raz nepadne otázka: „A kedy tam už budeme?“

Nikdy nevyrážajte na dlhú cestu po náročnom pracovnom dni. Doprajte si kvalitný spánok a ráno sa nikam neponáhľajte. Do auta vždy sadajte oddýchnutí. Ak ste sa rozhodli cestovať počas noci, doprajte si predtým aspoň 3 – 4 hodinový spánok.

Vopred si overte diaľničné a mýtne poplatky vo všetkých krajinách, cez ktoré budete prechádzať. Takmer všade je dnes možnosť platiť platobnou kartou, no ideálne je mať pri sebe aj malú hotovosť. Rovnako si nezabudnite zistiť maximálnu povolenú rýchlosť na cestách a oboznámte sa s dopravnými predpismi danej krajiny.

Bezpečné uloženie batožiny do kufra auta si tiež vyžaduje určité pravidlá. Inak by sa vám mohlo stať, že pri prudšom zabrzdení vám preletí ponad hlavu teniska alebo futbalová lopta. Najťažšie predmety by mali byť uložené na spodu, čo najbližšie k sedadlám. Kufor zaplňte len po úroveň operadiel sedadiel. Ak potrebujete ukladať veci ešte vyššie, nezabudnite na deliacu sieť, prípadne batožinu zabezpečte sťahovacím pásom. Myslite na to, že nezabezpečená batožina v kufri auta je mimoriadne nebezpečná.

Bezpečnosť pasažierov je, nielen na dlhých trasách, vždy na prvom mieste. Dbajte na tom, aby mal každý okolo seba dostatok miesta. Deti musia byť usadené v autosedačkách podľa výšky a hmotnosti. Všetci cestujúci musia byť pripútaní bezpečnostnými pásmi. Spolujazdec by si v žiadnom prípade nemal vykladať nohy na palubnú dosku, a to ani v prípade, že sa slimačím tempom hýbete v kolóne.

Pravidelné prestávky sú počas cesty základ

A je tu deň D ako dovolenka. Úspešne ste zvládli všetky náročné prípravy. Vaše auto je schopné absolvovať dlhú cestu, batožina je bezpečne uložená v kufri a vy máte prichystané všetky doklady, jedlo, nápoje i zábavu pre deti.

Nezabudnite, že počas jazdy by ste si mali robiť pravidelné prestávky. Zastavte každé dve hodiny, vystúpte z auta, prejdite sa alebo si krátko zacvičte. Nesnažte sa prejsť celú trasu len s jedným tankovaním a s heslom len aby sme tam už rýchlo boli. Takýto štýl jazdy je veľmi nebezpečný a môže sa stať, že do cieľa neprídete vôbec.

Dodržujte pitný režim. Najlepšia je čistá nesýtená voda. Nezabúdajte, že množstvo kávy alebo niekoľko energetických nápojov síce môže únavu potlačiť, ale neposúvajte zbytočne svoje limity. Ak sa cítite unavení, radšej hneď zastavte.

Zabezpečte ochranu pred priamym slnkom. Najmä ak cestujete počas slnečného dňa dajte na zadné okná tienidlá, aby deťom nesvietilo slnko a neprehriali sa. Úpal nemusia dostať len z pobytu na priamom slnku na pláži.

Jedlo na cestu by malo byť ľahké a zdravé. Rezeň a krajec chleba je síce taká klasika na každý výlet, no zvoľte si radšej sendvič so šunkou a zeleninou. Po ťažkom a mastnom jedle by vám mohlo byť zle. Jedzte radšej menšie porcie a častejšie, aby vás pri šoférovaní netlačil prepchatý žalúdok. Zvoľte overené snacky, po ktorých viete, že vás neprekvapia žiadne žalúdočné problémy. Na experimentovanie budete mať dosť času na dovolenke.

Najdôležitejšie je zaistiť zábavu pre deti. Tie zvládajú dlhé trasy najhoršie, pretože musia nečinne sedieť, pripútané v sedačkách. Vezmite im preto ich obľúbené knižky alebo tablet, na ktorom budú sledovať rozprávky. Môžete sa spoločne zahrať nejakú hru, ktorá im skráti dlhú cestu. Uvedomte si, že budete spoločne zavretí niekoľko hodín v aute, takže sa počas cesty vykašlite na pravidlá, ktoré uplatňujete doma. V aute neplatí „pol hodina na tablete za deň“ alebo „používanie mobilu len na školské záležitosti.“ Ušetríte si veľa zbytočných nervov.

Medzi ďalšie drobnosti, ktoré by vám mohli uľahčiť cestovanie patria aj vlhčené utierky, papierové vreckovky, cestovný vankúšik, drobné mince, deka, nabíjačka na mobil do auta, playlist s obľúbenou hudbou alebo audioknihy.

Zdroj: PR článok
Odporúčame