Ako odhlásiť a prihlásiť auto? Máme pre teba návod, takto to zvládneš ľavou zadnou!

odhlásenie auta

Ako prihlásiť a odhlásiť auto? (Zdroj: GettyImages)

#Kúpa auta sa nezaobíde bez príslušnej byrokracie, ktorá spočíva v odhlasovacích a prihlasovacích úkonoch. Aby si sa v celom postupe dokázal orientovať a vyhol si sa nedorozumeniam, pripravili sme jednoduchý návod, ako postupovať.

Odkiaľ kupuješ

Na úvod je potrebné definovať si, či plánuješ kupovať auto vo svojom, alebo v cudzom okrese. Kúpa napríklad jazdenky z toho istého okresu má dve výhody. Na aute ostávajú tabuľky s evidenčným číslom, teda nemusíš platiť 33 € za nové. Zároveň, vozidlo je v rámci okresu možné odhlásiť za pár minút. Na dopravný inšpektorát vo svojom okrese prídeš spoločne s predchádzajúcim majiteľom a celý proces prehlasovania zvládneš na jednom mieste za krátku dobu.

V prípade, že auto ideš kupovať z iného okresu, pred cestou si nezabudni vytlačiť splnomocnenie na prepis auta na tvoju osobu. Toto splnomocnenie musí byť úradne overené, teda buď notárom, alebo na mestskom úrade. Ak nemáš splnomocnenie, musel by si ísť s pôvodným majiteľom osobne na dopravný inšpektorát, čo ti zbytočne zaberie veľa času naviac. Pokiaľ by si auto kupoval v čase, keď dopravný inšpektorát nie je otvorený, jeho prepis by vôbec nebol možný a dostal by si sa do zbytočných komplikácií.

Mysli na zmluvu

Dôverčivosť sa pri kúpe jazdeného auta nevypláca. Aj keď majiteľ vyzerá seriózne a nemáš pocit, že by pred tebou niečo skrýval, vždy s ním spíš kúpno-predajnú zmluvu. Jej vzor nájdeš aj na internete. Obsahovať by mala údaje o tebe a predávajúcom, okrem mena, priezviska a bydliska sa oplatí uviesť aj číslo občianskeho preukazu alebo rodné číslo. V prípade akéhokoľvek problému tak budú obe strany jednoducho identifikovateľné.

podpis zmluvy
Nezdráhaj sa a požiadaj o spísanie kúpno-predajnej zmluvy (Zdroj: Pixabay/andibreit)

Dôležitou súčasťou kúpno-predajnej zmluvy sú údaje o aute. Uveď ich čo najviac, minimálne značku, model, evidenčné číslo, VIN číslo, číslo technického preukazu, rok výroby a počet najazdených kilometrov. Predávajúci by mal uviesť všetky poruchy na vozidle, o ktorých vie. V neposlednom rade si určite platobné podmienky.

Dobré je uviesť dohodnutú cenu, formu úhrady a dátum, do ktorého musia byť peniaze doručené predávajúcemu. Z hľadiska dátumu je dobré špecifikovať aj termín, do ktorého predávajúci auto odhlási. Zákonná lehota je 30 dní, no obvykle sa volí kratší časový interval. Zmluva musí byť vyhotovená v dvoch kópiách s podpismi teba aj predávajúceho. Úradné overenie v tomto prípade nie je nutné.

Odhlásenie vozidla

Nastať môžu dve situácie – prepis v rámci okresu alebo odhlásenie do iného okresu.

Ak kupuješ auto z iného okresu, pôvodnému majiteľovi odovzdáš úradne overené splnomocnenie a on ti dá technický preukaz od auta, plus potvrdenie o zákonnom poistení. Na aute môžeš odísť domov a úlohou predchádzajúceho majiteľa bude odhlásiť ho.

Pri odhlásení je potrebný:

  • doklad totožnosti
  • veľký technický preukaz
  • splnomocnenie od kupujúceho a doklad o zaplatení PZP

Poistka platí len do momentu, kým nebude auto odhlásené, preto si čo najskôr uzavri svoje vlastné poistenie. Po odhlásení auta ti predávajúci doručí veľký technický preukaz s vyznačením, že auto bolo odhlásené. Ten budeš potrebovať pri prihlasovaní auta v tvojom okrese.

V prípade, že auto kupuješ vo svojom okrese, situácia je o niečo jednoduchšia. Najlepšie riešenie je ísť s pôvodným majiteľom spoločne na dopravný inšpektorát a auto prehlásiť. V takom prípade nie je potrebné žiadne splnomocnenie. Budeš však musieť ukázať doklad o uzatvorenom PZP a svoj občiansky preukaz. Za nové evidenčné čísla platiť nebudeš, no uhradiť je potrebné registračnú daň za prihlásenie/ prepis vozidla. Jej výška závisí od veku auta a výkonu motora, tabuľku poplatkov nájdeš TU.

Vozidlo bude ihneď prepísané na teba a ďalej už nemusíš nič riešiť. Ak nemôžete auto prehlásiť spoločne, postup je rovnaký ako pri odhlasovaní auta do iného okresu – majiteľ ho odhlási, doručí ti veľký technický preukaz a ty ho následne prihlásiš. V tomto prípade už je potrebné splnomocnenie pre pôvodného majiteľa.

Praktický tip – splnomocnenie je už možné dopravnému inšpektorátu zaslať aj elektronicky cez portál Slovensko.sk. Aby si tak mohol spraviť, musíš byť vlastníkom občianskeho preukazu s čipom eID.

kľúče od auta
Pri odhlásení aj prihlásení vozidla si skontroluj všetky dokumenty (Zdroj: Pixabay/jlamping)

Prihlásenie vozidla

Keď je auto pôvodným majiteľom odhlásené, musíš počkať, kým ti doručí veľký technický preukaz s vyznačením odhlásenia. Medzitým môžeš uzavrieť povinné zmluvné poistenie. To vybavíš jednoducho online, poisťovňa ti na e-mail pošle potvrdenie o uhradení PZP, respektíve, poistnú zmluvu. Tú si vytlač, budeš ju potrebovať pri prihlasovaní auta na dopravnom inšpektoráte.

Ak už máš veľký techničák a doklad o uzatvorení poistenia, vieš si elektronicky zarezervovať termín na dopravnom inšpektoráte. Termín si zarezervuješ cez portál Ministerstva vnútra TU. Vyhneš sa tak čakaniu v dlhých radoch.

Na prihlásenie budeš potrebovať:

  • veľký technický preukaz
  • malý technický preukaz
  • pôvodné tabuľky s evidenčným číslom (ak sa jedná o auto z iného okresu)
  • potvrdenie o uhradení PZP, auto už nie je potrebné pristavovať na kontrolu ako v minulosti

Praktický tip – na prihlásenie auta z iného okresu máš 30 dní odo dňa, kedy bolo odhlásené. Ak to v tejto lehote nestihneš, musíš s autom absolvovať kontrolu originality.

Pri prihlasovaní auta z iného okresu si priprav 33 € za nové evidenčné čísla a taktiež musíš uhradiť registračnú daň. Potom už stačí len na auto namontovať tabuľky s evidenčným číslom, toto pridelené číslo nahlásiť poisťovni a môžeš si svojho štvorkolesového tátoša naplno užívať!


Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.

Zdroj: hashtag.sk, dominiccars
Odporúčame