Len 2 hodiny letu z Bratislavy zažiješ raj: Videli sme aj dom slávneho hollywoodskeho páru

Malta

Malta na neveľkom priestore ponúka množstvo zaujímavostí Zdroj: Christophe Faugere

#Čarovný ostrov zasadený v Stredozemnom mori medzi Sicíliou a severnou Afrikou je plný príjemných prekvapení. Malta ponúka krásne čisté more, dych vyrážajúce jaskyne na okraji útesov, chrámy staršie ako egyptské pyramídy či Stonehenge, živé mestá nasiaknuté jedinečnou architektúrou a chutné jedlo ovplyvnené sicílskou, arabskou aj stredomorskou kuchyňou. Tieto zážitky si pri jej návšteve určite nenechaj ujsť.

Autom aj autobusom

Na Maltu lieta z bratislavského aj viedenského letiska spoločnosť Ryanair, pričom zhruba za dve hodiny letu sa ocitneš na medzinárodnom letisku Malta Airport, ktoré leží 9 kilometrov od hlavného mesta.

Ak sa po Malte plánuješ presúvať autom, nezabudni, že sa tu šoféruje na ľavej strane, a obrň sa trpezlivosťou, zápchy sú tu pravidelnou súčasťou života. K mnohým pamiatkam sa dostaneš aj autobusom, preštuduj si však vopred trasy.

mesto, kupola
Valletta (Zdroj: Veggie Wayfarer)

Olivové vábenie

Na Malte rastú olivové háje, ktoré sú staré vyše 5000 rokov. Táto vzácna pôvodná odroda sa volá bidni a olej z nej si obľúbil aj hviezdny šéfkuchár Jamie Oliver. „Zaujímavé je, že keď ju skúsili zasadiť v akejkoľvek inej krajine, nikde sa jej nedarilo. Stromy jednoducho nerástli,“ hovorí farmár Charles, ktorý sa stará o olivový háj Ta Xmun v dedinke Zebbug.

Za plotom na kopčeku leží učupená malá oáza pokoja uprostred skalnatej krajiny. Keďže na Malte nikdy nie si ďaleko od mora, soľou nasiaknutý vzduch ovplyvňuje aj chuť olív, rovnako ako bylinky, ktoré Charles pestuje navôkol.

olivy
Olivová farma Ta Xmun (Zdroj: Zuzana Z)

Samotná ochutnávka oleja pripomína rituál. Olej v malom poháriku treba najprv schovať v dlaniach, aby sa zahrial na teplotu tela, až potom sa môže premlieť v ústach a prehltnúť. Za kvalitu oleja zodpovedá rýchlosť spracovania, tu ho lisujú do pár hodín po zbere, preto si zachováva všetky polyfenoly a ďalšie zdraviu prospešné látky.

„Nielen stromy, ale aj pôda je na Malte veľmi vzácnou komoditou. Všetko tu pomaly zaberajú stavby, preto ľudia čoraz častejšie hľadajú takéto miesta na relax,“ dodáva farmár o romanticky osvetlenom háji, v ktorom organizuje nielen ochutnávky oleja, ale aj večere či rodinné oslavy.

záhrady
San Anton Gardens (Zdroj: Zuzana Z)

Tip: Zelene na Malte skutočne nie je veľa, našťastie jej nedostatok vynahrádza úžasné more. Ak ti však začne zeleň chýbať, zájdi do záhrad San Anton v meste Attard v centrálnej časti Malty. Záplava pomarančovníkov, paliem, cyprusov a ďalšej exotickej flóry obklopuje jazierka a fontány s kačkami i korytnačkami.

 

V areáli, ktorý je prístupný bezplatne, leží aj palác San Anton, ktorý slúži ako oficiálne sídlo aktuálnej prezidentky. V pešej vzdialenosti, v obci Balzan, leží aj dom česko-slovenskej herečky Adiny Mandlovej, ktorá tu na sklonku života prežila takmer 15 rokov.

mesto
Mdina (Zdroj: Visit Malta)

Tiché mesto

Mesto Mdina v centrálnej časti Malty patrí medzi skvosty ostrovnej krajiny, no aj napriek tomu tu nestretneš davy turistov. Bývalé hlavné mesto (do roku 1565, keď sa ním stala Valletta) obopínajú vysoké kamenné hradby, ktoré strážia krásu miestnych uličiek.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Urob si výlet do Nitry: Čo sa oplatí navštíviť a kde si užiješ dobré jedlo?

Kedysi v meste sídlila aristokracia, ktorá po sebe zanechala prepychové paláce. V dome Casa Inguanez dokonca žila najstaršia aristokratická rodina celého ostrova už od 14. storočia.

Mesto s budovami v medových farbách a typickými farebnými drevenými balkónmi má prezývku „Tiché mesto“, keďže tu žije len tristo obyvateľov. Ulicami Mdiny sa nesie pocit nenáhlivosti, paláce zdobia barokové detaily, z hradieb sa naskytajú pekné výhľady na okolie a ticho občas pretnú zvony Katedrály sv. Pavla. Dopraj si prechádzku na mieste, ktoré je na čakacom zozname na zápis do dedičstva UNESCO.

ulica
Uličky v meste Mdina (Zdroj: Olly Gaspar)

Tip: Keď si obzrieš Mdinu. zablúď aj do mesta Rabat. Nájdeš ho doslova „cez ulicu“ od hlavnej brány. Jeho najväčším pokladom sú katakomby sv. Pavla a sv. Agáty, ktoré sa v rímskych časoch používali ako pohrebisko.

Dedinka Pepka námorníka

Asi si už počul príbeh o tom, ako v Amerike vytvorili rozprávku o Pepkovi námorníkovi. Ten čerpal silu zo špenátu údajne bohatého na železo, aby motivovali deti jesť ho tiež. Neskôr však zistili, že pri výpočte obsahu železa v špenáte sa vedci pomýlili o jednu desatinnú čiarku…

Nič to však nemení na tom, že kreslený Pepek námorník sa stal klasikou. A neskôr, v roku 1979, podľa jeho námetu vznikol aj muzikálový film z dielne Paramount Pictures a Walt Disney Productions, v ktorom si Pepka zahral Robin Williams.

dedina pri mori
Popeye Village (Zdroj: Zuzana Z)

Filmový štáb uchvátila zátoka na severe Malty Anchor Bay, v ktorej postavili celú dedinku, kde sa film odohrával. Spolu 19 domov s jednou úchvatnou tyrkysovou lagúnou však po filmovaní nezbúrali, práve naopak, vytvorili z nich zábavný park Popeye Village.

Čakajú ťa tu zariadené domčeky, komparz vo filmových kostýmoch, mini kino, ku ktorému dostaneš aj popcorn, pláž s celodenným využitím ležadiel a slnečníkov a program orientovaný najmä na rodiny s deťmi. Dedinku nájdeš tri kilometre od obce Mellieha, ktorá tiež stojí za krátku návštevu.

Tip: Neďaleko ležia aj najobľúbenejšie maltské pláže v zátokách Riviera Bay (Għajn Tuffieħa), Golden Bay a Mellieha Bay.

loďka
Marsaxlokk (Zdroj: Zuzana Z)

Malebná rybárska dedinka

Desiatky pestrofarebných lodí luzzu sa pohojdáva na tyrkysových vlnách, popri promenáde sa vlní nekonečný rad terás s výhľadom na more a reštaurácie servírujú menu dňa: čerstvo ulovené ryby. Marsaxlokk je malebná rybárska dedinka na juhovýchode ostrova, kde sa väčšina obyvateľov živí rybolovom.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kam ísť na jedlo v Trnave? Vieme, kde dostaneš najlepšiu kávu aj dokonalý burger

Ak ju chceš zažiť v jej najautentickejšej podobe, naplánuj si cestu sem na nedeľné ráno. Vtedy sa tu koná rybí trh, pulty sa prehýbajú pod čerstvými úlovkami a ľudia sa prekrikujú pri dohadovaní cien. Koniec-koncov, Malťanov ovplyvňuje horkokrvnosť Sicílčanov zo severu a obchodný duch Arabov z juhu.

Rybári ponúkajú aj plavby na svojich lodiach, ktoré zväčša zdobia dve veľké oči – tie majú loď chrániť pred nebezpečenstvom na mori. Ich dizajn pravdepodobne pochádza ešte od starovekých Feničanov.

jaskyňa
Blue Grotto (Zdroj: Zuzana Z)

Tip: Blue Grotto je snáď najznámejší komplex morských jaskýň na Malte, ktorý patrí na „must-see“ zoznam. Dostaneš sa sem loďou zo Zurriequ, úchvatný je aj pohľad zhora z vyhliadky, pri ktorej zastavujú aj autobusy.

Ikonický syr za 15 minút

Ktorý syr patrí k najtypickejším maltským? Je to gbejna (čítaj džbejna), ktorá sa vyrába z kravského, kozieho i ovčieho mlieka. Na ovčej farme tal Karmnu v Zebbugu si gbejnu môžeš nielen kúpiť, ale aj vyrobiť – od dojenia čerstvého mlieka až po ochutnávku.

Sympatický farmár Joseph s manželkou a dvomi bratmi chová 80 oviec a jedno teliatko a pravidelne organizuje zážitkové návštevy aj ochutnávky. V lete dokonca vyrába unikátne gelato z ovčieho mlieka.

ovce
Ovčia farma tal Karmnu (Zdroj: Zuzana Z)

„Odišli sme do Bologne na zmrzlinovú univerzitu, kde nás všetko naučili. Vyrábame aj zeppoli – pampúšiky plnené krémom, ktoré Taliani jedia na deň otcov, cannolli plnené mäkkým syrom z ovčieho mlieka a všetky možné druhy syrov. Výroba gbejny po pridaní syridla trvá len štvrť hodinku,“ hovorí Joseph a my dodávame, že tento zážitok poteší všetky chute.

mesto
St. Julians (Zdroj: Zuzana Z)

Tip: Asi deväť kilometrov severne od Valletty leží mestečko St. Julians – živé moderné miesto pri mori plné hotelov, reštaurácii a nočných klubov. Hoci skrýva aj barokovú a secesnú architektúru, prevažujú skôr moderné budovy a pôsobí trochu ako „maltské Las Vegas“.

Čarovná Valletta

Hlavné mesto Malty je jedno z najfotogenickejších miest na svete. Valletta nie je plná klasických pamiatok a múzeí, ako je vo veľkomestách zvykom, jej čaro sa odohráva najmä vonku. Na pozadí väčšiny ulíc sa črtá tyrkysové more a medovo sfarbené budovy dopĺňajú veselé drevené arkiere. Nečudo, že celé mesto sa stalo lokalitou svetového dedičstva UNESCO.

palác
Casa Rocca Piccola (Zdroj: Zuzana Z)

Ak chceš vedieť, ako žili maltskí šľachtici, navštív palác Casa Rocca Piccola zo 16. storočia, v ktorom dodnes žijú potomkovia rodiny de Piro. Katedrála sv. Jána, ktorú postavil rád maltézskych rytierov v rokoch 1573 až 1578, patrí k tým najkrajším v Európe aj vo svete.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zasvietila ti v aute kontrolka oleja? Toto sú prípady, kedy musíš okamžite zastaviť!

Zvonku nenápadná budova sa vnútri blyští zlatom a jej podlaha je pokrytá zdobenými mramorovými doskami, pod ktorým ležia hrobky asi štyristo rytierov a dôstojníkov rádu. Maľované výjavy v deviatich kaplnkách aj v hlavnej sále vďaka použitiu tieňov naberajú trojdimenzionálny rozmer, steny z maltského vápenca dovoľovali priamo na mieste do stien vyrezávať rôzne ornamenty.

kostol
Katedrála sv. Jána vo Vallette (Zdroj: Zuzana Z)

Katedrála ukrýva aj najväčšie a jediné podpísané Caravaggiovo plátno Sťatie sv. Jána Krstiteľa. Asi kilometer dlhá ulica Republic Street tvorí akúsi chrbticu mesta. Zaujímavá je aj Strait Street, ktorá bola kedysi obdobou amsterdamskej erotickej uličky Red Light District, dnes však už hýri barmi a reštauráciami. Nevynechaj ani záhrady Upper Barrakka, kde okrem tieňa nájdeš aj úžasné výhľady na záliv a Three Cities.

Valletta (Zdroj: Zuzana Z)

Tip: Vydaj sa na krátku plavbu člnom, ktorý vzdialene pripomína gondoly, po prístave Grand Harbour. Práve z neho sa ti naskytne najlepší výhľad na „trojmestie“ – Vittoriosa (Birgu), Senglea a Cospicua, ktoré ležia oproti Vallette. Oplatí sa ich navštíviť aj peši – Birgu existovalo ešte pred príchodom maltézskych rytierov a neskôr sa stalo ich základňou.

plavba
Plavba po Grand Harbour (Zdroj: Zuzana Z)

Výlet na ostrov Gozo

Maltu tvorí spolu päť ostrovov, obývané sú však len tri – Malta, Gozo a Comino, kde žijú len traja stáli obyvatelia. Tento ostrov si môžeš obzrieť aj z trajektu počas plavby na Gozo. Trajekt odchádza zo severnej obce Cirkewwa (cesta trvá 25 minút), alternatívou je rýchločln priamo z Valletty. Gozo mnohí Malťania využívajú na relax, keďže je podstatne zelenší a s takmer vidieckou atmosférou aj pokojnejší.

ostrov
Gozo (Zdroj: Visit Malta)

„To, čo Gozo stratilo na pevnine, nahrádza pod vodou,“ hovorí miestny rodák. Naráža pritom na jaskyne a vraky lodí, ktoré vďaka skvelej viditeľnosti tvoria raj pre potápačov. Gozo je tiež obľúbenou filmovou lokáciou, pri zátoke Mgarr-ix-Xini, neďaleko ktorej stojí aj krásny starobylý akvadukt, mali svoju vilu Angelina Jolie a Brad Pitt, keď na Goze natáčali film Pri mori.

Rozprávkové výhľady zažiješ aj pri bicyklovaní popri útesoch Ta Cencc. Hlavným mestom Goza je Victoria, ktorú domáci volajú aj Rabat. Strať sa v jej kúzelných uličkách a ak budeš mať šťastie, napravo od baziliky sv. Juraja naďabíš aj na starenky, ktoré vyrábajú tradičnú miestnu čipku.

V najstaršej dedine na Goze, v Ix-Xewkija, leží aj kostol s treťou najväčšou kupolou na svete, ktorý je zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi a je zároveň sídlom Rádu maltézskych rytierov. Prírodné krásy ostrova, ktorý je prepletený jaskyňami, objavíš aj z kajaku. V zátoke Ħondoq ir-Rummien nájdeš klasickú piesočnú pláž aj rovné skaly. Tie sú dobrým útočiskom na pozorovanie delfínov, ktorí tu radi skáču s jet-skiermi.

more
Gozo je ako stvorené na šport aj kultúru (Zdroj: Zuzana Z)

Tip na záver: Zdajú sa ti niektoré názvy krkolomné? Malta má dva oficiálne jazyky – maltčinu a angličtinu. Maltčina síce používa na písanie latinku, ale ide o semitský jazyk silno ovplyvnený arabčinou. Zvládnuť ju pre Európana vôbec nie je jednoduché.

Sleduj náš Instagram

Odporúčame