Ideálny spôsob, ako získať kondičku aj super postavu? Nasadni na bike, pozri koľko výhod ponúka!

cyklisti

Tak čo, necháš sa nahovoriť na jazdu? (Zdroj: Unsplash/nextbike)

#S prichádzajúcou jarou začína pre mnohých nadšencov aj obdobie cyklistiky. Ak ale nepatríš k milovníkom aktívneho životného štýlu a uprednostňuješ skôr leňošenie, prinášame ti pár tipov, ako s cyklistikou začať, aby sa stala aj tvojou vášňou.

Ani ja som nepatrila k tým, ktorí za každú cenu potrebujú niečo robiť a byť neustále v pohybe. No objavila som v sebe lásku k bicyklu a celú zima som čakala iba na to, kedy bude opäť počasie vhodné na jeho vytiahnutie. Cyklistiku možno považovať za skvelú voľnočasovú aktivitu, ktorá nám pomôže ventilovať stres či získať kondíciu. Cyklistom sa ale nikto z nás nenarodil a každý z nás akosi začína. A začiatky nemusia byť jednoduché.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Alina Jäger (@clippedinandfree)

Najlepší spôsob, ako začať:

Nepreceňuj sa
Je potrebné začať postupne a nepreháňať to hneď v úvode, nakoľko príliš dlhú či náročnú trasu nemusíš na začiatku zvládnuť a neúspech ťa dokáže od pokračovania odradiť. Pamätaj, že postupným trénovaním sa dopracuješ k lepším výsledkom a po čase zvládneš aj náročnejšie trasy.

Rozlož si sily
Je potrebné si nájsť tempo, ktoré ti vyhovuje. A hlavne, nikdy sa neporovnávaj s ostatnými cyklistami! Každý ide tak, ako mu to vyhovuje.

Nezabudni na dopĺňanie energie
Počas bicyklovania sa spáli mnoho kalórií, je preto potrebné so sebou nosiť rôzne doplnky, ktoré ti dodajú energiu, vhodná je napríklad energetická tyčinka. Základom pri cyklistike je aj pitný režim, môžeš si so sebou vziať čistú vodu alebo športový nápoj.

Základom je dobrý bicykel
Na trhu je ponúkaných mnoho rozličných tipov bicyklov, na začiatku je preto vhodné sa rozhodnúť, ktorý ti bude najviac vyhovovať a ktorému tipu cyklistiky by si sa chcel venovať. Horské bicykle sú určené prevažne do náročného terénu či už v lese alebo v horách a je vhodný na jazdenie v teréne mimo cesty. Krosové bicykle sa odporúčajú pre všetkých milovníkov cykloturistiky, sú vhodné do terénu i na cestu. Trekkingové sú vhodné iba na spevnené komunikácie. Cestné bicykle sa odporúčajú na športovú jazdu na ceste alebo v uzavretom okruhu.

Ak patríš k tým, ktorí sa do tejto problematiky nevyznajú, odporúčame navštíviť predajňu bicyklov, kde ti určite s radosťou pomôžu pri výbere toho správneho.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Biker Magazín (@bikermag)

Pozor na zlú výšku sedla
Jednou z mnoho chýb u začiatočníkov býva zlé nastavenie výšky sedadla. Toto nastavenie má veľký vplyv na celkový výkon a komfort. Ak je príliš nízko, budú ťa páliť stehná, ak ho máš príliš vysoko, bude ťa zasa bolieť chrbát. Aby sme sa tomu vyhli, stačí, ak si sadneme na sedlo a položíme pätu na pedál- ak je noha vystretá, výška sedadla by mala byť vhodná.

Investuj do cyklistického oblečenia
Počasie je nevyspytateľné a teploty kolísavé. Je potrebné preto investovať do športového oblečenia, v ktorom sa budeš cítiť komfortne, ktoré ťa ochráni, a vďaka ktorému ťa bude cyklistika baviť ešte viac.

Bezpečnosť je prvoradá
Nezabúdaj taktiež na bezpečnosť, či už ide o prilbu alebo o základné náradie na opravu bicykla, ktoré je nevyhnutné so sebou nosiť na každom výjazde. Tento fakt mnoho začiatočníkov zanedbáva a podceňuje, no je zbytočné si pokaziť jazdu iba kvôli tomu, že si nemáme ako a čím opraviť napríklad defekt.

Prináša samé benefity

Ak sa teda rozhodneš pre cyklistiku, prinesie ti mnoho výhod. Okrem príjemného a aktívneho trávenia voľného času v prírode má ale aj iné benefity.

  • Pomôže zlepšiť tvoju psychiku. Čas v prírode či už osamote alebo s priateľmi má len pozitívne účinky, či už ideš na cielený výlet alebo si len potrebuješ vyvetrať hlavu.
  • Dopomôže k lepšej postave a kondícií. Hodina na bicykli dokáže spáliť od 400 až do 1000 kalórií, to všetko závisí od trasy a rýchlosti. Nie je potrebné, aby si hneď na začiatku prekonával rekordy, akýkoľvek pohyb ti dopomôže k lepšej postave.
  • Znižuje riziko vzniku viacerých ochorení, nakoľko zvyšuje tep, dostáva krv do celého tela a spaľujú sa pri tom kalórie. A musíš uznať, že tieto faktory určite pozitívne vplývajú na znižovanie rizika vzniku rôznych ochorení.
  • Zlepšuje spánok. Určite mi dáte všetci za pravdu, že čím som viac unavený, tým skôr a lepšie zaspím. A prečo sa príjemne neunaviť práve na bicykli?
  • Vďaka cyklistike spoznáš okolitú prírodu a krásne miesta

    bicykel
    Zo sedla bicykla je svet krajší (Zdroj: Hashtag/Henrieta)
Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame