Zvládni pohovor na jednotku: S týmito odskúšanými radami bude miesto tvoje

Photo by teksomolika on Freepik

#Chystáš sa na svoje prvé pracovné pohovory, alebo máš svojej terajšej roboty plné zuby a chceš skúsiť niečo iné? Potom sa ti určite budú hodiť tipy, ako na pohovore zapôsobiť čo najlepšie. Ako zanechať ideálny dojem sme sa pýtali odborníka z personálnej agentúry Balanced Dušana Straňáka, ktorý na tému reči tela a analýzy vzhľadu bude prednášať aj 13. februára v bratislavskom V-klube.

Základom pohovoru je podľa neho samozrejme príprava. Premysli si o čom budeš hovoriť, ak sa ťa spýtajú na najťažšiu pracovnú situáciu/projekt/klienta, ktorý si museli riešiť. Vieš, kde sa vidíš o päť rokov? Čo povieš, ak ťa požiadajú, aby si sa na úvod v krátkosti predstavil? Čo vieš o firme, do ktorej sa hlásiš? Odpovede na tieto otázky si určite priprav vopred. Potom už nezostáva iné, len sa dobre odprezentovať aj naživo a mať aj kúsok šťastia.

Čo na seba?

Oblečenie je jednou z prvých vecí, podľa ktorej si človek o tebe utvorí názor – aj keď niekedy možno podvedome. Čo si teda dať na seba? Podľa Dušana Straňáka je dôležité, aby ste sa obliekli pre pozíciu, ktorú chcete získať. „Ak ide človek na pohovor na pozíciu  pre administratívu, zákaznícku podporu, marketing, pozície špecialistov, tak je vhodný štýl biznis casual. Pre dámy to znamená šaty, blúzky, sukne, nohavice, saká, kostýmy. K sukni by ste mali mať vždy pančuchy telovej farby.  Pre pánov sú to košele, polo tričká, saká i športové saká. Kravata nie je nutná. Pre oboch platia uzavreté čisté topánky.“  Ak sa nehlásiš na riadiacu pozíciu, môžeš sa prejaviť o niečo viac – pokojne si teda daj obľúbenú brošňu, náramok či farebnejšiu kabelku. Platí však všetko s mierou, tak aby to nepôsobilo rušivo.

Zahraj sa na detektíva

Dnes majú mnohé firmy a spoločnosti vlastné sociálne siete – a to môže byť podľa Dušana Straňáka tvoja výhoda. „Uverejňujú fotky z vlastných priestorov i spoločenských akcií. Z nich sa dá odčítať aká kultúra je v spoločnosti a prispôsobiť sa jej už na prvom stretnutí, pri ktorom by uchádzať mal byť oblečený o trochu lepšie ako u nich býva zvykom,“ vysvetľuje.

Na čo pozor?

Z pôvodných prísnych pravidiel sa síce ustupuje, ale mal by si uchovať profesionálny štandard. ,,Prvý dojem môže veľmi ovplyvniť tón celého stretnutia, a to hlavne negatívne. Vhodné oblečenie pohovorujúci berie ako samozrejmosť, ale nevhodné oblečenie si všimne. Všeobecne je nevhodné vyzývavé, priesvitné oblečenie, hlboký výstrih, príliš krátka sukňa, tričká s nevhodným nápisom a roztrhané rifle. Aj počas teplých mesiacoch sa treba vyhnúť kraťasom, odhaleným ramenám a otvoreným topánkam.“

Farby a vône hovoria vlastným jazykom

Čierna je klasika, nič nepokazíš ani inými tmavými odtieňmi. Košele a blúzky by zas mali byť biele alebo v jemných pastelových farbách. Vyhni sa však krikľavým neónovým farbám a sýtej červenej farbe, ktoré pôsobia rušivo. A čo mejkap a parfum? „Jemný makeup v tónoch hnedej, čiernej, prípadne aj v jemnej farebnej škále vám môže dodať sebavedomie, ale vyhnite sa príliš výraznému líčeniu. S voňavkou opatrne, ak aj preferujete ťažké vône, na stretnutie si vyberte skôr voňavku s jemným sviežim nádychom v primeranom množstve,“ radí Dušan Straňák.

Aj pohovor z domu sa počíta

Častou chybou, ktorej by si sa mal určite vyvarovať, je zanedbanie výzoru pri pohovoroch cez videokonferencie. „Kandidáti si nechávajú domáce oblečenie – tielka, vyťahané tričká, tričká s nápismi alebo s nejakou škvrnou. Aj pri takomto pohovore platia rovnaké pravidlá, ak sa nedohodnete inak,“  vysvetľuje Dušan Straňák. Ak si práve na dovolenke, alebo robíš video-pohovor popri sťahovaní do nového bytu, odporúča, aby si ešte počas telefonátu vysvetlil situáciu a ospravedlnil sa za nedodržanie dress kódu. Pozor daj aj na to, čo zachytí kamera spolu s tebou. Napríklad hŕba neumytých riadov alebo neuprataná izba nezanechávajú dobrý dojem.

Foto: Pexels/Burst

Cvičenie robí majstra

Dostal si pozvánku na pohovor na pozíciu, ktorá ťa možno až tak neláka? Choď aj tak. „Po prvé, vyjdeš zo svojej komfortnej zóny a na pohovore, na ktorom ti bude záležať sa budeš cítiť už istejšie. A po druhé, možno si nakoniec sadneš práve s vedením tejto spoločnosti, dozvieš sa niečo nové a ich vízia sa bude zhodovať s tvojimi očakávaniami,“ hovorí odborník.

Teš sa na pohovor a daj najavo nadšenie

Zamestnávatelia sú často unavení z kandidátov, na ktorých je vidieť postoj „daj mi peniaze a ja urobím, čo je v náplni práce“. Naopak, hľadajú ľudí, ktorí chcú pracovať práve pre ich firmu, prinesú svoju pridanú hodnotu a budú spolupracovať na tom, aby sa firme darilo. „Môj najlepší tip je, aby ste šli na pohovor naladení, akoby ste mali stretnúť starého priateľa. Viete si predstaviť ten jas v očiach, keď sa uvidíte? Srdečný úsmev? Úprimné stisnutie ruky? Otázky ako sa mu darí? Na čom pracuje? Aké problémy ho trápia? Kam smeruje so životom? Ako sa darí jeho rodine (tímu)?“

Nestíhaš? Sprav toto

Niekedy je to ako naschvál, a práve v deň pohovoru je zápcha tam, kde nikdy pred tým. Alebo celkom nepochopiteľne zaspíš. Čo robiť v takomto prípade? „Ak budete meškať, zavolajte, alebo napíšte aspoň SMS. Ak musíte termín stretnutia zrušiť, tak navrhnite náhradný termín. Ukážete tak, že vám na pozícií záleží,“ odporúča Dušan Straňák.

A pár tipov na záver

Čo nie?

  • Pozeranie sa do zeme, blúdenie očami po miestnosti
  • Vlažné podanie ruky
  • Zaťaté / prekrížené ruky
  • Držanie sa operadiel pri sedení
  • Pozeranie sa na dvere / hodiny
  • Ošívanie sa
  • Trenie nosa, ucha a podobne
  • Hranie sa s prsteňom, náušnicami, retiazkou, vlasmi…
  • Veľmi stručné odpovede
  • Odbiehanie od témy

Čo áno?

  • Rovné držanie tela
  • Ruky voľne položené na nohách
  • Jemný úsmev
  • Otázky k pozícií a spoločnosti

Ak sa chceš dozvedieť o reči tela, máš možnosť. Na prednáške Tajomstvo reči tela a analýza vzhľadu ti 13. 2. v bratislavskom V-klube Dušan Straňák na túto tému povie ešte oveľa viac. Lístok si môžeš kúpiť už dnes.






Odporúčame