Najčastejšie mýty o cestovaní, ktorým stále veríme: Ako ti predsa môže na letisku pomôcť alobal?

Mýty a cestovanie

Búrame mýty o cestovaní (Zdroj: GettyImages)

#Je čierna skrinka čierna? Oplatí sa nakupovať v duty-free zóne? Dorozumieš sa anglicky po celom svete? A môžeš mobilom s vypnutým letovým režimom spôsobiť katastrofu? Vyvraciame nepravdy o cestovaní a lietaní. Veril si niektorej aj ty?

Preklep v mene na letenke je problém

Počas zadávania údajov do nákupu letenky sa, samozrejme, môže stať, že urobíš chybu aj v niečom takom banálnom, ako je tvoje meno a priezvisko. Web sa ťa nepýta len tak zo špásu, či si si skontroloval všetky údaje a či sú správne vyplnené.

Mnohí veria mýtu, že s chybou nemôžeš prejsť letovou kontrolou. Záleží ale na tom, kde sa nachádzaš a akú obsluhu stretneš. Na letisku jednoducho zájdi na informácie alebo k pultu s predajom leteniek, vysvetli im problém, ukáž im svoje doklady a oni ti letenku vystavia nanovo a zvyčajne bezplatne.

Problém nastane jedine vtedy, keby si nemohol letieť a chcel svoj lístok prenechať inému členovi rodiny, prípadne priateľovi. Letenky sú viazané okrem mena a priezviska aj na číslo občianskeho preukazu, prípadne pasu. Takže darovať niekomu letenky s tým, že si na letisku len zmenia údaje, nie je možné.

V duty-free zóne sa neoplatí nakupovať

Záleží na tom, čo sa rozhodneš kupovať. Duty-free zóny sa na letisku nachádzajú za kontrolami batožiny a ide o miesta, ktoré nepodliehajú daňovému zaťaženiu. Napriek tomu si niektorí myslia, že predajcovia schválne dvíhajú ceny, pretože nie sú regulované jednotlivými štátmi. Nie je to úplná pravda.

V duty-free zónach sa najčastejšie predáva jedlo, sladkosti, suveníry, alkohol, drogéria a oblečenie. Napríklad, alkohol je tu pomerne lacný, keďže veľkú časť jeho bežnej ceny tvorí práve daň a samotný nápoj sa vyrába v obrovských množstvách a pomerne lacno. Rovnako sa tu oplatia aj sladkosti, ktoré sú zvyčajne dostupné vo veľkých rodinných baleniach.

Problémom môže byť nakupovanie bez zábran. Také parfumy alebo oblečenie nie sú výhodné a s handrami budeš mať len zbytočnú oštaru v lietadle. Rozhodne je lacnejším variantom najesť sa ešte na zemi v duty-free zóne a kúpiť vodu na let, než všetko toto zacvakať v lietadle.

Duty-free nakupovanie
Mnohí z nás radi nakupujú v duty-free zóne (Zdroj: GettyImages)

Káva a alkohol ťa v lietadle preberú

Toto je vyslovená hlúposť. V lietadle je podobná vlhkosť ako na púšti počas teplého dňa. To znamená, že tvoje telo sa veľmi rýchlo dehydruje, pretože spotrebuje oveľa viac tekutín ako na zemi. Áno, mal by si prijímať viac tekutín, ale určite nie kávu a ani alkohol.

Obe totiž zvyčajne obsahujú zbytočne veľa cukru, káva navyše dehydruje, takže budeš ešte smädnejší a unavenejší ako predtým. V duty-free zóne si radšej kúp fľašu čistej, prípadne jemne sýtenej vody. Tá ťa udrží v dobrej kondícii počas celého letu. Taktiež ti odporúčame zjesť počas čakania na let niečo slané. Soľ totiž „uzamkne“ vodu v tvojom tele a presne to potrebuješ, ak budeš tráviť najbližšie hodiny v suchom prostredí.

Oblečenie do batožiny poskladaj

Počas cestovania sa nejednému z nás stane, že všetky veci na oblečenie sú rozhádzané a je ťažké usporiadať ich tak, aby sa tam zmestilo aj čosi navyše. Pomôže, keď si ich úhľadne zložíš? Možno nie, ak si chceš vziať z krajiny suvenír a napratať ho do batožiny, ktorá skončí v trupe lietadla.

V skutočnosti stojí za to oblečenie rolovať. Vďaka tomu z neho vytlačíš vzduch a ušetríš nejaké to miesto. Z vlastnej skúsenosti môžeme potvrdiť, že ide zhruba o 10 % priestoru, ktorý získaš navyše. To by ale malo stačiť na zopár menších suvenírov.

Má to aj svoje nevýhody. Rolovanie zaberie o niečo viac času ako skladanie. Navyše, zrolované oblečenie nevydrží zrolované dlho. My sme to vyriešili špagátom, no musíš mať nervy ako z ocele.

S angličtinou sa dorozumieš všade

Angličtina sa považuje za globálny jazyk a na Slovensku panuje myšlienka, že sa ňou dohovoríš všade na svete. Áno, ak pod pojmom „všade“ myslíš hlavné mestá európskych metropol a anglicky hovoriace krajiny. Čím ďalej sa od hlavných miest krajín, ktoré nehovoria anglicky, vzdiališ, tým menej ľudí ti bude rozumieť.

Extrémom je potom napríklad Veľká Británia, ktorá má síce angličtinu ako svoj úradný jazyk, na vydaj sa mimo Londýna, napríklad na sever do Škótska a budeš mať problém aj so základnými frázami. Je to podobné, akoby si sa naučil čistú slovenčinu a potom by si odcestoval do dedín na východe našej krajiny. Rozdiel, všakže?

Počas cestovania známymi kútmi Európy sa s angličtinou bez problémov dorozumieš, ale ak chceš cestovať na vlastnú päsť aj do odľahlých častí jednotlivých štátov, odporúčame naučiť sa aspoň základy tamojších jazykov. Slovník v mobile tiež veľmi pomôže.

Do lietadla prepašuješ čokoľvek v alobale

Ďalším odporúčaným trikom je zabaliť veci do alobalovej fólie. Ak chceš prepašovať niečo, čo letisková kontrola nemá vidieť, alobalom sa len strápniš. Naozaj si myslíš, že tento „lifehack“ môže fungovať?

Samozrejme, že letiskový skener vie presvietiť aj alobal, a to napriek tomu, že je z hliníka. Ten totiž nie je natoľko ťažký kov, aby ho skener nedokázal presvietiť. Skener funguje na báze sledovania ťažších kovov, ktoré prerušujú magnetické pole.

Kontrola by čokoľvek zabalené v alobale videla ako predmet bez alobalovej fólie. Asi by si sa cítil trápne, keby si musel tento predmet vybrať a kontrola by zistila, že si ho zabalil do alobalu. Radšej na túto vychytávku zabudni.

letisková kontrola rad
V batožine neskrývaj veci zabalené v alobale (Zdroj: GettyImages)

Last-minute letenky sú najlacnejšie

Ďalší mýtus hovorí o tom, že čím neskôr si letenky kúpiš, tým budú lacnejšie. Toto vôbec nie je pravda a to platí pre všetky letecké spoločnosti – od tých najdrahších a najrenomovanejších, až po nízkonákladové, ako Ryanair či Wizz Air.

Letenky sa začínajú predávať zhruba rok pred odletom. Ak chceš mať najlepšie miesta, vyberaj čo najskôr. Ty však chceš mať tie najlacnejšie miesta. Najlepší čas je približne 6 až 8 týždňov pred odletom. Vtedy môžeš vďaka nízkonákladovke zohnať letenky po Európe pokojne aj za 10 eur. Potom letenky znovu o niečo porastú na cene.

Má to však aj nevýhodu. Vychytené destinácie, nepravidelné spoje a viac ako pol roka otvorený objednávkový systém môže spôsobiť, že na lete už nenájdeš voľné miesto pre rodinu či priateľov a možno dokonca ani pre seba samého. Lacné letenky najčastejšie zoženieš do destinácií, kam sa lieta veľmi pravidelne a za veľmi krátky čas (do dvoch hodín letu).

Bez letového režimu spôsobíš nehodu

Každé mobilné zariadenie má takzvaný letový režim. Ide o mód telefónu, počas ktorého nemôžeš volať a browsovať na internete. Vypne všetky telekomunikačné služby, aby boli dostupné pre systém lietadla a ich spojenie so zemou.

Veria však letecké spoločnosti ľuďom nakoľko, že ich stačí na tento fakt upozorniť? Zrejme áno. A ak ho niekto nemá aktivovaný, môže spôsobiť nehodu lietadla? Nie. Mobilné dáta vo výške 11 kilometrov nad zemou aj tak nechytíš, tak načo sa o to snažiť?

Je pravdou, že mobily môžu rušiť komunikáciu, no rozhodne nie v takej mierne, aby spôsobili nehodu. Federálny úrad pre letectvo dokonca zavádza novú technológiu, vďaka ktorej nebude letový režim v lietadle potrebný s výnimkou vzlietnutia a pristátia. Na nasadenie do plnej prevádzky si však ešte pár rokov počkáme.

Mobil v lietadle
Pri vzlete a pristávaní mobil vypni (Zdroj: GettyImages

Čierna skrinka je čierna

Čierna skrinka nielenže nie je čierna, ale nie je to dokonca ani skrinka. Toto pomenovanie má oranžový valec, ktorý je umiestnený v zadnej časti lietadla a zaznamenáva letové údaje uložené vo forme elektromagnetických pulzov. Taktiež nahráva konverzáciu pilotov, nadmorskú výšku, rýchlosť, teplotu, spotrebu paliva, uhly stúpania a klesania a tak ďalej.

Táto skrinka zapisuje všetky údaje po dobu dvoch hodín, potom postupne premazáva staré údaje a zaznamenáva nové. Ak sa teda stane nehoda, vyšetrovatelia majú vždy dostupné všetky údaje o lietadle za posledné dve hodiny letu vrátane havárie.

Prečo je však oranžová? Je obalená do ohňovzdorného materiálu a oranžová je najlepšie rozoznateľná počas havárie nielen na súši, ale aj v mori. Obalená je navyše dvoma vrstvami titánu. Po havárii dokáže vysielať signál o svojej polohe, prípadne v hĺbke pod morom minimálne 30 dní. Váži približne 5 kilogramov a má podobné rozmery ako herná konzola.

Hotely nemajú 13. poschodie

Číslo 13 je v západnej kultúre považované za nešťastné. Spojenie piatok trinásteho vzniklo ešte počas stredoveku, keď dal pápež na hranici upáliť križiakov. Povera o nešťastnom dni i nešťastnom čísle sa zachovala dodnes.

Niektorí ľudia si preto myslia, že dovolenkové rezorty nemajú 13. poschodie, teda v prípade, že sú dostatočne vysoké. Z dvanásteho by si sa mal dostať hneď na štrnáste poschodie, to však nie je pravda. Takéto zaujímavé číslovanie má len málo hotelov, ktoré 13. poschodie nezalistujú a zvyčajne aj tak nejde o poveru, ale o marketingový ťah.

Všetky najluxusnejšie hotely na svete 13. poschodie majú, pretože nechcú vlastných hostí vystavovať akejkoľvek zmienke o nešťastí. Prieskum tiež ukázal, že len 13 % ľudí by trápilo, keby mali v hoteli spať na 13. poschodí. Fakt, že počet percent je tiež 13, je čisto náhodný.

Ak si chceš byť istý, že v prípade neočakávaných udalostí alebo úrazov nezostaneš v úzkych, nespoliehaj sa na povery, ale radšej pred cestou uzavri cestovné poistenie*. Pomôže ti vykryť napríklad stratu batožiny či rôzne lekárske vyšetrenia a zákroky. Do pár minút si ho bez problémov vybavíš aj online.

Bojíš sa lietania?

Sleduj náš TikTok

*Článok obsahuje inzertnú zmienku.

Zdroj: hashtag.sk, budgetair.com, cntraveler.com, jacksflightclub.com, www.washingtonpost.com
Odporúčame