Túžiš konzumovať menej mäsa? Vyčleň si jeden deň, počas ktorého sa budeš stravovať bezmäsito!

Obmedziť konzumáciu mäsa sa niektorí rozhodnú preto, lebo je to in (Zdroj: Freepik/freepik)

#Mnohí si dávajú predsavzatia, že budú jesť menej mäsa, či sa ho pokúšajú obmedzovať zo zdravotného hľadiska. Nech je tvoj prechod na čiastočné, alebo úplné, vegetariánstvo akýkoľvek, nemusí to byť vždy jednoduché. Ak sa stravuješ výhradne v reštauráciách, môžeš natrafiť na ďalší problém – nie vždy je k dispozícii vege alternatíva. Ako s tým bojovať?

Je to módny trend?

Obmedziť konzumáciu mäsa sa niektorí rozhodnú preto, lebo je to in. Ďalšiemu zasa prekáža uhlíková stopa, ktorá vzniká chovom zvierat na konzum. Alebo je za tým etika, morálka či zdravie? Aj WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) označuje spracované mäso (najmä červené) za karcinogénnu potravinu.

Nemusíš byť striktný vegetarián

Nejdeme nikomu vnucovať myšlienku vegetariánstva, či nebodaj vegánstva. Skús sa ale zamyslieť nad dôvodmi, prečo vlastne mäso konzumuješ. Musíš mať plát mäsa na tanieri denne, alebo stačí pár razy do týždňa? Chutí ti, alebo ho ješ len preto, lebo chceš ísť s davom? V prvom rade si uvedom, že je to tvoja slobodná voľba – aj to, či ho jesť nebudeš.

Ak si chceš dať len predsavzatie, že obmedzíš množstvo na minimum, máme pre teba tri základné rady, vďaka ktorým sa ti to určite podarí!

Rada č. 1 – Praktizuj jeden deň bez mäsa

Ak si typ človeka, ktorý je plnohodnotný mäsožrút, a musí mať mäso v akejkoľvek forme denne (prípadne niekoľko krát za deň), skús na začiatok aplikovať do svojho životu myšlienku takzvaného „pondelka bez mäsa“. Samozrejme, môže to byť akýkoľvek deň v týždni, nie len pondelok.

Vytvoríš si tak návyk, a reálne obmedzenie, ktoré príde, nebude len o pocite, ale reálnym vegetariánskym dňom v tvojom bežnom týždni. Postupne tak môžeš pridávať ďalšie dni, až môžeš skončiť pri tom, že budeš jesť mäso iba občas, keď si ho bude tvoje telo naozaj žiadať.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ochutnal by si mäso vypestované v laboratóriu? Sci-fi scenár je v týchto krajinách už realitou!

Rada č. 2 – Daj šancu novým veciam (a chutiam)

Fajn, rozhodol si sa to skúsiť. Prichádza však otázka, ako to riešiť, ak sa denne stravuješ v reštaurácii? Už dávno nie je pravdou, že jedinou vegetariánskou alternatívou v gastro podniku býva vyprážaný syr. Ak to tak poznáš, zmeň podnik!

Nebuď konzerva, a daj šancu svetovým kuchyniam, ktoré by ti len tak nenapadli vyskúšať. Ak si varíš sám doma, pokojne si kúp vegetariánsku kuchársku knihu (alebo si nájdi na internete nejaké super recepty), a pokús sa zo surovín, ktoré si doteraz možno ani bežne nekupoval, vyčarovať skutočne gurmánsky zážitok!

Rada č. 3 – Drž sa svojho cieľa!

Aký je tvoj skutočný cieľ? Chceš zaradiť do svojho života jeden deň bez mäsa, alebo sa snažíš o to, aby to bola menšinová časť tvojej stravy? Mimochodom, dbaj na dostatok rastlinných bielkovín, vyvážená strava je základ!

Nech si zvolíš akúkoľvek cestu, znač si, či sa ti tvoj cieľ darí plniť – budeš mať prehľad namiesto odhadu. Zdanie môže občas klamať… Nezabudni si pravidelne pripomínať, prečo to celé robíš – uľahčí ti to cestu vo vytrvaní vo chvíli, keď budeš mať chuť vzdať sa!

 

Sleduj nás aj na TikToku

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame