Stroje tak prepracované, že mnohých doslova desia: Spoločnosť Boston Dynamics už roky pracuje na budúcnosti robotiky

Robot od spoločnosti Boston Dynamics

Boston Dynamics patrí k špičkám vo svojom odbore (Zdroj: YouTube/Boston Dynamics)

#Svet robotiky za posledné roky napredoval raketovým tempom. A ukážkou toho je v mnohom aj americká spoločnosť Boston Dynamics. Nie, ešte stále sa nám po svet nepremávajú stroje na štýl Terminátora či Sonnyho z filmu Ja, robot. Aj napriek tomu prichádza mimoriadne zaujímavá doba, ktorá pravdepodobne navždy zmení fungovanie sveta.


Čip v tele nie je len strašiakom konšpirátorov: Čo je biohacking, máme sa ho báť?


Netreba sa báť toho, že tu budeme žiť pod nejakou nadvládou robotov, to rozhodne nehrozí. Aj napriek tomu je dobré pozrieť sa na to, ako doba napreduje. A to priamo skrz vyššie spomínanú Boston Dynamics. Pozri sa, ako vyzerali jej začiatky a spoznaj ich produkty, ktoré svetu vyrazili dych.

Boston Dynamics zmenila svet robotiky
Boston Dynamics zmenila svet robotiky (Zdroj: Flickr)

Začiatky spoločnosti

Celé to začalo ešte v roku 1992, kedy sa profesor Marc Raibert rozhodol, že Boston Dynamics vyčlení z legendárneho MIT (Massachusetts Institute of Technology), ktorého bol svojho času súčasťou. Už vtedy spoločnosť spolupracovala s American Systems Corporation na veľkom kontrakte od Naval Air Warfare Center Training Systems Division (NAWCTSD).

Ten spočíval v nahradení inštruktážnych vojenských videí modernými a interaktívnymi 3D počítačovými simuláciami. Tie okrem iného obsahovali aj postavy vytvorené softvérom DI-Guy, ktorý slúžil priamo na realistické simulácie človeka.

Spoločnosť sa však nakoniec začala zaoberať odlišným odvetvím, i keď stále pod hlavičkou armády Spojených štátov. Skrz DARPA (The Defense Advanced Research Projects Agency), agentúru ministerstva obrany, ktorá sa špecializuje na vývoj moderných vojenských technológií, začala firma pracovať na robotoch.

BigDog

Prvým výsledkom tejto spolupráce bol robot BigDog. Ten bol v roku 2004 absolútnym unikátom. DARPA verila, že vo výsledku dostane robotického „nosiča“, ktorý hravo zvládne terén, ktorý by bol pre autá neprístupný. Namiesto kolies používal štyri končatiny a práve tie mu umožňovali zdolávať aj náročné prostredie.


Na trh príde nová streamovacia stanica: Spotify chce zo svojich podcastov celovečerné filmy


Dokázal odniesť 150 kíl, zvládol pokojne aj 35 % stúpanie a popri vojakovi sa hýbal rýchlosťou 6,4 kilometra za hodinu. Vývojári si však nedokázali poradiť s jedným zásadným problémom, ktorým bol hluk robota. Práve kvôli tomu nemohol byť nasadený do žiadneho boja.

Cheetah

Boston Dynamics nezaspal na vavrínoch a vývojári sa rýchlo pustili do ďalšieho robota. Ten dostal názov Cheetah, a ako asi správne tušíš, išlo o najrýchlejšieho dovtedy vytvoreného štvornohého robota. Dokázal sa pohybovať rýchlosťou až 45 kilometrov za hodinu a svojho času dokonca držal aj „robo-rekord“.

V roku 2010 uzrel svetlo sveta LittleDog, ktorý bol zmenšenou verziou svojho predchodcu. Na rozdiel od využitia v boji ho však inštitúcie využívajú hlavne na testovanie. Batériami poháňaný stroj však vydrží len 30-minútovú prevádzku bez nabíjania.

PETMAN a LS3

Spoločnosť pokračovala ďalej vo vývoji a svetu doručila PETMAN-a, prvého antropomorfného robota, ktorý sa dokázal pohybovať rovnako ako človek. Ten má mimoriadne zásadné využitie, keďže je vďaka nemu možné testovať rôzne obleky, ktoré dokážu človeka chrániť pred chemikáliami.


Malá provincia v Kanade je vzorom pre celý svet: Ich zdroj energie ťa prekvapí, ide o najväčší technologický zvrat tohto storočia


Následne na to Boston Dynamics potešila aj agentúru DARPA, keďže jej dodala LS3 (známeho aj ako AlphaDog), a teda upraveného BigDoga, ktorý už bol plne militarizovaný. Ten okrem toho zvládal všetky typy prostredia a aj keď stále trpel neduhom v podobe hluku, plne ozbrojený už mal pre armádu väčší význam.

Atlas

Obrovský prínos do robotiky priniesol aj model Atlas, ktorý spoločnosť oficiálne predstavila v roku 2016. Išlo o humanoidného robota vychádzajúceho z predošlého PETMAN-a. Tento však už dokázal robiť pohyby, ktoré dovtedy žiadny iný stroj nedokázal.

Skákal do výšky, na prekážky a dokonca ukázal aj salto. Svoje využitie by mal tento 175 centimetrov vysoký robot nájsť hlavne pri vyhľadávacích akciách či záchranných operáciách. Tieto stroje má pod palcom DARPA, takže domov si ho zakúpiť rozhodne len tak nemôžeš.

Spot

Ak však túžiš vlastniť robota od Boston Dynamics, môžeš si kúpiť Spot-a. Ide o 25-kilogramový stroj, ktorý sa podobá na svojich „psích“ predchodcov. Spot neslúži len na zábavu, dokáže uniesť poriadnu váhu a spolu s doplňujúcim vybavením sa z neho rýchlo stáva schopný spolupracovník.


Dnes už patrí k dôchodcom, jej výdrž by si však chcel mať aj dnes: Ikonická Nokia 3310 oslávila svoje 20. narodeniny


Pokiaľ by si ho chcel mať doma, pripraviť si musíš poriadnu kopu peňazí. Jeho cena sa pohybuje niekde okolo 75-tisíc dolárov (necelých 62-tisíc eur), čo rozhodne nie je málo. na druhú stranu však získať technologickú vymoženosť, ktorou sa môže na Slovensku pochváliť len málokto.

Boston Dynamics okrem toho uviedla ešte robota s názvom Handle. Ten svoje uplatnenie nájde hlavne v logisitke, nakoľko sa dokáže flexibilne pohybovať a prenášať rôzne objekty. Meno spoločnosti sa okrem toho koncom roka spomínalo aj v súvislosti s odkúpením 80 % podielu od SoftBank firmou Hyundai Motor Company. Podľa slov vlastníkov sa však na zameraní Boston Dynamics nič v budúcnosti (nateraz) meniť nebude.

Zdroj: hashtag.sk, bostondynamics.com, Wikipedia/Boston Dynamics, spectrum.ieee.org
Odporúčame