Malá provincia v Kanade je vzorom pre celý svet: Ich zdroj energie ťa prekvapí, ide o najväčší technologický zvrat tohto storočia

elektrická guľa

Ľudia neprestávajú v hľadaní nových zdrojov enrgie (Zdroj: Unsplash.com/ Lavi Perchik)

#Ľudstvo sa v celom svojom vývoji, a najmä technologickom pokroku, dostalo tak ďaleko, že predstavuje smrteľnú hrozbu pre túto planétu. Obrovské jadrové reaktory produkujú nepredstaviteľné množstvá škodlivín. Naša Zem je v ohrození a všetci si pomaly, ale isto začíname uvedomovať, že ak nenastane zmena, môže dôjsť k najhoršiemu.


KVÍZ Ukáž, ako sa vyznáš v ekológii a životnom prostredí: Vieš, o čom sa dnes tak často hovorí?


Jedným z množstva riešení, ktorými sa dá prispieť k záchrane klímy, sú obnoviteľné zdroje energie, respektíve alternatívy tých, ktoré svet vo veľkom využíva dnes. Možno ťa však prekvapí, že ekologické nie sú len obrovské solárne panely či veterné elektrárne, ktoré zaberajú úrodnú pôdu. Tentokrát ide o malé modulárne reaktory.

Plusy aj mínusy

V prvom rade je hneď na začiatku potrebné povedať, že nejde o klasické nukleárne reaktory, ktoré skutočne zaťažujú životné prostredie. Modulárne reaktory (z angl. small modular reactor) sú schopné vyprodukovať 50-300 megawattov energie, pre porovnanie, klasická jadrová elektráreň vyprodukuje približne 366-tisíc megawattov.

Tvar modulárneho reaktora pripomína húsenicu
Elektrárne s modulárnymi reaktormi sú skutočne futuristické (Zdroj: YouTube/TomoNews US)

Ako palivo má byť v elektrárňach použitý oxid uráničitý. Samotný reaktor bude od prostredia úplne oddelený. Zabudovaný bude vo valci s priemerom štyri a pol metra a dĺžkou jedenásť metrov. Nevýhodou je sústavná prítomnosť vody v blízkosti elektrárne, pretože celé jadro bude mať vodné chladenie.

Ľahko prenosné

Pri výrobe malých modulárnych reaktorov poriadne zamiešala karty spoločnosť Rolls-Royce. Celosvetovo známy automobilový gigant sa okrem produkcie motorov a automobilov zameriava aj na energetiku. Firma plánuje svoj vlastný model reaktora uviesť už o deväť rokov.

S takýmto výkonom sú modulárne reaktory ideálnym doplnkovým zdrojom energie, pričom vôbec neznečisťujú životné prostredie a neprodukujú škodlivé plyny. Keďže nemajú veľký výkon, ich rozmery k nemu sú adekvátne. Vďaka svojim malým rozmerom sa taktiež dajú jednoducho prenášať z miesta na miesto. Spomínaná vlastnosť môže byť výhodou napríklad pre veľké reťazce spoločností, ktoré by teoreticky potrebovali premiestňovať elektrárne tam, kde je to v danej chvíli najnutnejšie.

Prístupná je aj cena

Veľa štátov, vrátane Poľska, využíva zastarané metódy na získavanie energie. Elektrárne sú obrovskou záťažou nielen pre životné prostredie a vždy budú predstavovať hrozbu pre životy ľudí, ktorí bývajú v ich okolí. Zmena však nie je taká jednoduchá.

Klasická jadrová elektráreň
Klasické jadrové elektrárne sú obrovskou záťažou pre životné prostredie (Zdroj: Unsplash.com/ Johannes Plenio)

Napriek tomu, modulárne reaktory predstavujú ideálne riešenie. Ich výstavba by stála menej ako jednu miliardu dolárov. Hoci sa to môže zdať veľa, musíme si uvedomiť, že výstavba obrovských jadrových elektrární stojí v prieme šesť až deväť miliárd dolárov, takže ide o značný rozdiel.


Známa automobilka vstupuje do dokonalej budúcnosti: V Japonsku si stavia futuristické mesto, ktoré môže zmeniť svet


Keďže sú tieto šikovné moduly kompaktné, nemusí si ich zaobstarať len štát, ale k dispozícií by mohli byť aj pre obrovské firemné komplexy. Aj napriek tomu, že ide o finančne náročnú investíciu, spoločnosť, ktorá ju vlastní, sa stane úplne energeticky nezávislou. Navyše sa stane prakticky neškodnou pre životné prostredie.

Saskatchewan spustil samostatný program

Kanadská provincia, Saskatchewan, je síce veľká rozlohou, no žije tu len približne milión obyvateľov. Je preto ideálnym miestom pre testovanie efektívnosti modulárnych reaktorov. Keďže teoreticky jej obyvateľom malé zdroje energie, ktoré si môže ľahko zaobstarať každé mesto, stačia, provincia urobila zásadný krok.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Char McGregor (@charmcgregor),

Tento rok vytvorila samostatné oddelenie v rámci Ministerstva životného prostredia, ktoré sa koncentruje na sprostredkovanie týchto elektrárni pre celú provinciu. Keďže je provincia dôležitým zdrojom uránu, zmieňovaná politika je pre ňu veľkým benefitom a pomohla by jej zachovať si čisto lokálnu produkciu energie. Ak sa systém osvedčí, pravdepodobne má ľudstvo novú nádej na zdroj energie budúcnosti.

Zdroj: forbes.com, vtm.zive.cz
Odporúčame