Na trh príde nová streamovacia stanica: Spotify chce zo svojich podcastov celovečerné filmy

Spotify

Spotify chce zo svojich podcastov celovečerné filmy (Zdroj: movieweb.com)

#Vo filmovom priemysle to aktuálne vyzerá tak, že každý mesiac počúvame o spúšťaní nových streamovacích staníc. Už snáď všetci majú dnes predplatenú aspoň jednu z nich, či už je to Netflix, HBO GO, Amazon Prime Video, Apple TV+, či iné. Mnohé sa na náš malý slovenský trh dokonca ešte ani nedostali, a to hovoríme aj o gigantoch ako Disney+.


Poznáš všetky tieto slovenské podcasty? Vybrali sme pre teba 10 najlepších, ktoré si zaslúžia tvoju pozornosť


Podobou cestou by sa chcel vydať aj Spotify. Spoločnosť zameraná prednostne na streamovanie hudby a podcastov uzavrela zmluvu s Chernin Entertainment (ich logo určite dobre poznáš). Táto americká filmová spoločnosť nám od vzniku v roku 2009 doručila také pecky, ako Oblivion, Ford v Ferrari, novú trilógiu Planet of the Apes či oscarovku Hidden Figures.

Spotify
Spotify chce zo svojich podcastov celovečerné filmy (Zdroj: Pixabay)

Ako vytvoriť film z podcastu

Na Slovensku a v Čechách je zatiaľ podcast žánrom „v plienkach“. Máme málo poslucháčov a ešte menej tvorcov. Za veľkou mlákou sú však podcasty veľmi obľúbené a mnohí prispievajú najrôznejšími príbehmi, či už skutočnými alebo fiktívnymi.

Máme si to predstaviť asi tak, že podcast, ktorý je nahratý na Spotify, môže byť námetom, ak nie priamo scenárom pre novo-pripravený film či seriál. Ešte však jasne neurčili pravidlá a teda nevieme, či bude môcť byť zadaptovaný aj príbeh bežných užívateľov a uploaderov.

Sám by si to možno nepovedal, ale seriály z podcastov tu už dávno máme. Napríklad HBO si jeden vzal ako inšpiráciu k svojmu seriálu The Case Against Adnan Syed a priamo podcast The Two Princes zo Spotify je v seriálovej výrobe pre streamovaciu stanicu HBO Max.

Spotify
Spotify chce zo svojich podcastov celovečerné filmy (Zdroj: Pexels)

Sám Peter Chernin si o tom myslí nasledovné: „Audio je aktuálne najrýchlejšie rastúce médium v zábavnom biznise a s viac ako 250 originálnymi programami a tisíckami hodín obsahu má Spotify jednu z najväčších knižníc na internete. Tento doslova poklad by mohol obsahovať ďalšie atraktívne príbehy, ktoré môžeme priniesť ľuďom na obrazovky.“


S týmto podcastom sa môžeš učiť na maturitu aj v izolácii: Schooltag ti pomôže s literatúrou, začni počúvať už dnes


Aj keď sa môže zdať, že trh je už preplnený (ja osobne si to myslím), niektorí sú očividne proti. Nechcem teraz nikoho odhovárať, že táto nová platforma je blbosť od základov – to všetko nám ukáže až čas. A aj keď som ohľadom toho dosť skeptický, až s príchodom na trh zistíme, či má Spotify Originals skutočne čo ponúknuť svetu.

Zdroj: hashtag.sk, movieweb.com, Spotify
Odporúčame