Boli sme v bráne do Tatier objaviť jej skryté čaro: Čo sa oplatí vidieť v Poprade?

Wikimedia Commons/Cepom

#Hoci je Poprad desiatym najväčším mestom Slovenska, je hlavne považovaný za bránu do Vysokých Tatier. Aj v prípade, ak opomenieme známe AquaCity a výlety do neďalekých hôr, je v ňom čo robiť i objavovať. Vybrali sme tak pre vás niekoľko zaujímavých miest, ktoré sa oplatí v Poprade vidieť i zažiť.

Spišská Sobota

Aj keď by sme asi mali začať historickým centrom, súčasťou Popradu je i o niečo staršia časť. Volá sa Spišská Sobota. Časťou Popradu je až od druhej svetovej vojny. Počas krátkej prechádzky po Sobote je možné obdivovať hlavne sympatické meštianske domy, ale tiež kúsok skutočnej histórie. Miestny kostol sv. Juraja pochádza už z 13. storočia, neskôr bol v 15. storočí prestavaný v gotickom štýle.

Námestie sv. Egídia

Skutočným centrom Popradu je Námestie sv. Egídia. Hoci Kostol sv. Egídia pochádza tiež z 13. storočia, jeho okolie je o niečo menej historické. Okolité domy sú posiate obchodmi, kaviarňami, reštauráciami a krčmami, nechýba tiež znovuobnovené kino Tatran. Skrátka, miesto na ideálne objavovanie mesta. A špeciálne počas jari a leta pri posedení na terasách.

Tatranská galéria

Hneď na skok od železničnej stanice je architektonicky i obsahovo zaujímavý priestor Tatranskej galérie, ktorá sídli v budove niekdajšej parnej elektrárne. Túto budovu získala galéria do prenájmu už začiatkom 90. rokov, keď bola budova takmer ruinou. Úplne dokončená bola rekonštrukcia len približne pred desiatimi rokmi. Dnes je ukážkou, ako sa dá moderne pracovať s technickou pamiatkou a najzaujímavejším výstavným priestorom v meste.

Na tatranské pivo

Súčasný český prezident Miloš Zeman sa kedysi vyjadril, že popradské pivo je vhodné len na čistenie zubnej protézy. Od toho času sa situácia v Poprade trochu zmenila. Bohužiaľ, jednou z obetí sa stala budova pivovaru Tatran. No dnes sa oplatí zájsť si na pivo napríklad priamo na Námestí sv. Egídia a to do minipivovarov Tatras alebo Egidius. Oplatí sa ich vyskúšať, špeciálne, ak oceňujete aj iné druhy, ako len klasickú svetlú dvanástku.

Christiania

Popradské kníhkupectvo je pomenované podľa slobodného mesta Christiania, ktoré je na území dánskej Kodane. Ľudia, ktorí vyrastali v Poprade nultých rokov potvrdia, že išlo o akési kultúrne epicentrum mesta, špeciálne pre tých, ktorí sa zaujímali o bítnikov a umenie 60. rokov. Dnes je stále najkrajším kníhkupectvom v meste, obsypaným novinkami, ale aj skrytými pokladmi. Výborné sú tiež gauče na poschodí, kde sa dá na hodiny začítať do kníh.

Kvetnica

Výlety z Popradu nemusia smerovať iba do Tatier. Bezprostredne pri sídlisku Juh vedie cesta na Kvetnicu, časť s kameňolomom, lesom a tiež krížovou cestou a kaplnkou. Kaplnka, respektíve jej autor Samuel Netočný, dostal za rok 2017 cenu ARCH. Výhľad aj samotnú stavbu však dokážu oceniť aj ľudia, ktorí sa vyslovene nezaujímajú o jej duchovné posolstvo.

Sadnúť na bicykel

Ak vyčerpáte možnosti Popradu a chceli by ste si trocha pojazdiť na bicykli, ideálnym miestom je cyklotrasa, ktorá vedie do susedného baťovského mesta Svit. Aj keď sme tesne pod Tatrami, jej profil je nenáročný a ide o veľmi sympatickú cestu.

Železničná stanica

Hoci má železničná stanica v Poprade problémy, ako akákoľvek iná stanica v krajine, ide o zaujímavý kúsok architektúry a dôstojné miesto na rozlúčku s mestom. Mimochodom, táto stanica má aj nezvyklú a smutnú históriu. V roku 1988 ňou otriasol výbuch plynu, pri ktorom zahynula jedna osoba.

Odporúčame