Boli sme v slobodnom meste Christiania: Miestom s drogami, fiktívnou hranicou EÚ a zákazom fotenia

Wikipedia

#Kedysi tu boli vojenské baraky, v 70. rokoch ich však obsadili voľnomyšlienkári, hippies, anarchisti a ľudia poza spoločnosťou. Dnes sa snaží Christiania v dánskej Kodani stále držať myšlienok, ktoré sa s ňou spájajú od jej vzniku, no v prvom rade ide o turistickú lokalitu s upadajúcou slávou, kde sa dajú ľahko kúpiť drogy, minúť desiatky eur na pivo, kávu a jedlo a tiež vidieť zaujímavý street art.

Mimo Únie

Do Christianie, ktorá sa nachádza hneď pri centre Kodane, prúdi ročne až pol milióna ľudí. My patríme k nim, vstupujeme cez jednu z brán, na ktorej sa demonštratívne píše, že opúšťate Európsku úniu. Christiania sa nazýva autonómnou oblasťou, hoci tento štatút nie je všeobecne uznávaný. Nejde tak o republiku v republike, ale skôr mesto v meste. Neradi tu vidia ľudí, ktorí utekajú, motocyklové oblečenie, foťáky, zbrane či akékoľvek formy násilia. Každá sloboda má totiž svoje medze.

Joint z trhu

Popri vyzdobených historických vojenských budovách je dominantou slobodného mesta hlavne trh na hlavnej triede. Voľnomyšlienkárstvo sa prenáša do liberálneho vzťahu k ľahkým drogám a preto väčšina stánkov predáva hašiš či predbalené jointy. Je to symbol slobody, ale v prvom rade výborný biznis, ktoré miestu prinieslo slávu, ale tiež problémy s drogovými gangmi a samozrejme aj turistami.

Kúpiť si nelegálnu trávu v stánku znie možno zaujímavo, zvyšok je však úplne obyčajný spôsob, ako zarobiť. Kúpite tu málo nápadité tričká s nápismi Christiania a okolité krčmy a stánky s jedlom, ktoré sa v podstate ničím nelíšia od toho, čo objavíte po návrate do EÚ. Neviem, ako vyzerala Christiania v 80. či začiatkom 90. rokov, predstavujem si však, že dnes je len tieňom toho, čím bola.

No rules.🏳

A post shared by SIMÓN (@lavidadelguaje) on

Na kraji mesta

V Christianii podľa nepresných údajov žije niečo medzi 800 a 1000 ľuďmi. V lete sa z veľkého pódia ozývajú zvuky hudby a je pravdepodobné, že vo večerných  hodinách by sa turista ľahko dostal do príjemnej nálady a slobodného opojenia. Hlbšie v meste, keď sa vyhnete stánkom a krčmám, nájdete tiež malé jazierko a zopár sympatických rodinných domov, ktoré pôsobia v rušnej, no sympatickej Kodani, ako z iného sveta.

Počas chladnej januárovej hmly je Christiania skôr kultovým pojmom, ako miestom, ktoré okamžite očarí. V jednom z kritických článkov sa dokonca píše, že Christiania je vlastne Disneylandom trávy. Ja mám pocit, že niekde v jej  hĺbke sa musí nachádzať niečo  mimoriadne sympatické a plné hippies ideálov. No túto tvár neukazuje tým, ktorí sa po pár minútach alebo hodinách vyberú späť za jej hranice. A my patríme k nim.

🌕🌕🌕

A post shared by Paula Sobrino Tapia (@pauuap312) on

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači. Viac informácií