Boli sme na festivale Žilina žije: Novú synagógu doslova pohltila alternatívna hudba a burácajúci dav fanúšikov

Bad Karma Boy (Foto: Marek Vnuk)

#Tretí ročník multižánrového klubového festivalu Žilina žije je úspešne za nami. Najznámejšie kluby v meste opäť ožili koncertmi a atraktívnym sprievodným programom. Na hlavných koncertných pódiách sa predstavili známe mená ako Medial Banana, Puding Pani Elvisovej či Bad Karma Boy a Fallgrapp.

V ďalších kluboch si fanúšikovia mohli vychutnať nielen Home-made Stage zložený výhradne z domácich kapiel, ale aj workshopy, diskusiu a vystúpenia DJ-ov. Festival po prvýkrát obohatil aj FIGA – 1. žilinský streetfood fest, na ktorom si návštevníci mohli pochutiť na rôznych dobrotách. My sme sa po dlhšom uvažovaní rozhodli, že zavítame do Novej synagógy, kde to žilo alternatívnou hudbou.

Upokojí aj najväčšieho nerváka

Je krátko po pol siedmej večer a na pódium prichádza prvá hviezda večera, kapela ABUSUS s jediným členom Branislavom Jobusom. Nielen jeho hudba, ale najmä texty sú poriadna divočina, preto niet divu, že buráca celé hľadisko. Po poriadnej nádielke šialených piesní, ktorým nie každý príde na chuť, sa na stage už valí skupina z úplne iného súdka.

Ide o 5-členné hudobné zoskupenie Tolstoys, ktorých dreampop navodzuje príjemné pocity a upokojí aj najväčšieho nerváka. Najprv sa pohupujete v pomalých rytmoch na skladbu o čiernych olivách, ktoré podľa speváčky Ely dokážu napraviť všetko na svete: „Ide o metaforu na niečo, čo vyrieši všetky problémy. Nemalo by to byť niečo materiálne, ale skôr vágne a pocitové.“ Atmosféra graduje pri skvele premyslenej skladbe Dieťa Slnka a na záver sa necháte ukolísať príjemnými tónmi piesne Nice song.

Skupina Tolstoys (Foto: Marek Vnuk)

Spev z pódia i hľadiska

Po nej sa už vnútorne pripravujete na ďalších skvelých slovenských hudobníkov, taktiež z Bratislavy – Bad Karma Boy. Z tmy sa na pódiu pomaly vynárajú známi členovia kapely, no pozornému oku zarytého fanúšika neujde malý detail – chýba medzi nimi basák Alan Prekop. Speváčka a klávesáčka Adelka na to má jednoduché vysvetlenie: „Bohužiaľ, náš Alan sa nemohol zúčastniť, lebo je odcestovaný v Paríži na Veľtrhu očnej optiky. Nahradil ho však basák Miro z našej najobľúbenejšej slovenskej kapely Nvmeri a zvládol to podľa nás fantasticky!“ 

Začínajú pomalšou, avšak hlbokou piesňou Na dne rieky, ktorej text zneje nielen z pódia, ale aj z hľadiska. Nasledujú ďalšie známe skladby z ich najnovšieho albumu Prekrásny nový svet, na ktorých sa prvýkrát spevácky podieľa aj klávesáčka Adelka Tihláriková: „Ak by som mala vybrať jednu pieseň, ktorá mi je najbližšia, bol by to taký úzky rozstrel medzi pesničkami Blízke brehy a Utópie.“  Vynikajúce vystúpenie nenecháva dlho fanúšikov nečinnými a burácajúcim potleskom si vybojujú prídavok v podobe dvoch piesní – coveru In Cold Blood od alt-J a ich vlastnej autorskej skladby Ďalej a ďalej.

Skupina Bad Karma Boy (Foto: Marek Vnuk)

Kde sa skôr pozrieť?

Silný hudobný zážitok nakoniec prichádza doslova zaklincovať Fallgrapp, elektronicko-akustický projekt, za ktorým stojí muzikant Jureš Líška. Stojíte pod pódiom a neviete, kde sa skôr pozerať či na speváčku, ktorá skladby doslova vyjadruje pohybmi celého tela, alebo na troch zrelých mužov s krehkými husľami pod bradou. Tak len nasávate plnými dúškami ambientnú elektronickú hudbu s výraznými sláčikovými sekciami a nechávate sa uniesť harmonickou pestrosťou poslednej odohranej piesne, ktorá vám v mysli zneje ešte aj počas cesty domov z tohto vynikajúceho festivalu.

Nora Ibsenová, speváčka skupiny Fallgrapp (Foto: Marek Vnuk)

Boli ste aj vy na festivale Žilina žije? Podeľte sa s nami o vaše zážitky v komentároch.

Odporúčame