Boli sme na festivale Comics Salón: Nechýbal nadupaný program, známy fantasy spisovateľ ani desivý víťaz cosplayu

Predátor/#Ivka

#Už 31. ročník medzinárodného festivalu Comics Salón je za nami. Počas svojho trojdňového trvania stihol festival ponúknuť ideálnu porciu zábavy pre starších i mladších návštevníkov. Pre fanúšikov komiksu, mangy, anime, počítačových hier a japonskej kultúry, si pripravili organizátori mega nadupaný program. Boli sme sa tam pozrieť aj my a jednoznačne odporúčame!

Tri nezabudnuteľné dni

Je 21. september, pre niekoho obyčajný piatok, no pre nadšencov všetkého animovaného a japonského je to taký malý sviatok –  začína totiž Comics Salón. Po polroku je tu opäť príležitosť vyhrabať a oprášiť nejaký ten kostým a stať sa na 3 dni niekým, kým sme vždy chceli byť. Je úplne jedno či chcete byť hrôzostrašným Predátorom alebo milučkou sestričkou Joy z Pokémona, fantázii sa naozaj medze nekladú. Aspoň tu nie.

Nápadom sa medze nekládli. (Foto: #Ivka)

Šialene prepracované cosplaye

Vstup vám zabezpečí farebný látkový náramok s logom festu, ktorý vás miestami bude škrtiť, ale verte mi, po chvíli aj zabudnete, že ho máte na ruke. Prechádzate pomyselnou bránou, vchádzate do úplne iného sveta, plného splnených snov a šikovných rúk odzrkadľujúcich sa na prepracovaných cosplayoch.

Vpravo sa na vás usmieva pôvabná červenovláska Poison Ivy, ktorej štíhle telo zakrývajú, ako inak, iba ponalepované zelené lístočky. Zľava sa k vám približuje obrovský, no dobrosrdečný Obelix spolu so svojím verným priateľom psíkom Idefixom. Za nimi ešte bežia maskovaný fešák Deadpool, Spiderman, ale aj zaľúbený párik z Assassin’s Creed.

Avšak oči nemôžete odtrhnúť z niekoho iného. Ak ste si doteraz mysleli, že viete ako vyzerá výborne zvládnutá kópia filmovej postavy, pri pohľade na cosplay Predátora ihneď meníte názor. Čím bližšie idete k nemu, tým máte väčší rešpekt, možno aj istý vnútorný strach, pretože si nie ste istí, či sa vám sníva, alebo naozaj pred vami stojí skutočný Predátor.

Po tom, ako ho oslovíte, z vás všetky obavy opadnú a milý mužský hlas vám prezradí, že minulý rok v tomto kostýme vyhral prvú cenu a išiel reprezentovať Slovensko až do Londýna, kde sa umiestnil na peknom 9. mieste.

Najlepší cosplay Predátora (Foto: #Ivka)

Z každého rožka troška

Comics Salón však nie je iba o cosplayoch. Milovníci humoru a neľútostných vtipov nielen o počítačových hrách, si na svoje prichádzajú na stand-upe Comedy Dungeon, kde sa diváci doslova pučia smiechom, pretože nemenovaný nováčik medzi komikmi rozpráva svoje skúsenosti s jedením vlastných sopľov. Poviete si, nechutné, no zároveň vám v mysli ide – dobrý je ten chalan – a pomaly, ale isto vám tečú slzy po lícach, čo sa tak veľmi smejete.

Zarytí literáti si svoje nachádzajú na prednáške so známym fantasy autorom Jurajom Červenákom a potom zatajujú dych pri krste zbierky poviedok s poetickým názvom Žena s labutí, na ktorú lejú neznámy alkoholický nápoj podobajúci sa na dračiu krv.

Súťaženiachtiví sa zviditeľňujú nielen spevom na Karaoke či kostýmom na Cosplay, ale aj vlastnými kresbami v sekcii FanArt a Original Art, fotografiami v ActionPlay, šikovne zostrihanými videami AMV alebo premakane nacvičeným Cosplay divadlom.

Úžasné súťažné kresby (Foto: #Ivka)

To nie je však všetko! O tomto festivale by sa dalo písať do nekonečna, no ako sa hovorí: lepšie raz zažiť ako tisíckrát počuť. Neváhajte a už teraz si zapíšte do svojich diárov marec. Nie ako mesiac knihy, ale ako mesiac odviazanej zábavy, neskutočných prednášok, do bodky prepracovaných cosplayov, hier na každom rohu… jedným slovom mesiac AnimeSHOW!

Odporúčame