Brzdová kvapalina dostáva počas leta poriadne zabrať: Vymeň ju skôr, ako ti spôsobí problém!

Kontrola brzdového systému

Na brzdovú kvapalinu často zabúdame (Zdroj: GettyImages)

#Väčšina vodičov dbá na pravidelné výmeny oleja a dopĺňanie kvapaliny do ostrekovačov, no na brzdovú kvapalinu mnohí zabúdajú. To však môže byť veľká chyba. Ak je totiž príliš stará, dokáže napáchať poriadne problémy. A to obzvlášť počas leta. Kedy by si ju mal vymeniť a čo sa stane, keď na výmenu jednoducho zabudneš?

Úloha brzdovej kvapaliny v aute

Brzdovú kvapalinu nájdeš v každom modernom aute – benzínovom, naftovom, hybridnom aj elektrickom. Je totiž základnou súčasťou každého brzdového systému. Keď stlačíš brzdový pedál, v podstate spravíš to, že piestom vytvoríš tlak v brzdovej kvapaline, ktorá sa nachádza v rúrkach brzdového systému.

Keďže kvapalina je nestlačiteľná, tlak s minimálnymi stratami prenesie rúrkami až k brzdovým platničkám a spôsobí, že sa pritlačia k brzdovému kotúču. A auto začne brzdiť. Čo sa na takto jednoduchom systéme môže pokaziť?

Brzdový systém nie je dokonale tesný

Všetky rúrky brzdového systému sú uzatvorené, takže z nich nemôže uniknúť ani kvapka tekutiny. Teoreticky by tak brzdová kvapalina mala mať doživotnú trvanlivosť. Realita je však trochu iná. Medzi rúrkami a súčiastkami brzdového systému sa nachádzajú tesnenia, v ktorých sú prirodzene drobné netesnosti. Časom cez ne môže brzdová kvapalina jemne presakovať a bude postupne unikať.

brzy na aute
Stará brzdová kvapalina môže znížiť brzdné schopnosti auta (Zdroj: Pixabay/Gerald Oswald)

Nehovoriac o tom, že cez vyrovnávaciu nádržku a drobné netesnosti v systéme sa do brzdovej kvapaliny dostáva vzdušná vlhkosť. A práve tá vie napáchať veľké škody.

Keď sa brzdová kvapalina začne variť

Brzdová kvapalina obsahuje špeciálne chemikálie, ktoré zabezpečujú, aby mala vysoký bod varu. Brzdové kotúče a platničky sa pri brzdení totiž extrémne zahrievajú, čím dochádza aj k ohrievaniu brzdovej kvapaliny. Ale keďže jej bod varu je vysoký, ani pri dlhých klesaniach na horských priechodoch nehrozí, že sa začne nebezpečne prehrievať.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tomáš a Andrea sa venujú upcyklovaniu: Odpad menia na originálny nábytok

Keď už je ale brzdová kvapalina stará a obsahuje určitý podiel vody, situácia je odlišná. Pri intenzívnych brzdeniach sa stane to, že kvapalina začne vrieť. Vzniknú v nej vzduchové bublinky, kvôli ktorým sa stane stlačiteľnou. Už teda nebude schopná účinne prenášať tlak z brzdového pedála na platničky a auto začne slabšie brzdiť.

Letné obdobie je pre brzdy najnáročnejšie

Práve v letnom období je riziko zovretia brzdovej kvapaliny najvyššie. Zohrievaná je totiž nielen samotnými brzdami, ale aj cestou a okolitým vzduchom. Pri dlhších klesaniach sa ti tak môže stať, že brzdový pedál začne byť na pocit čoraz mäkší. Budeš ho stláčať až na podlahu, no napriek tomu nebude auto brzdiť dostatočne intenzívne. To je znak, že brzdová kvapalina zovrela a stala sa stlačiteľnou.

Zapamätaj si: Kvôli starej brzdovej kvapaline nebudeš vedieť v krízových situáciách dostatočne rýchlo zastaviť, v dôsledku čoho môžeš úplne zbytočne spôsobiť vážnu nehodu. Práve preto jej výmenu rozhodne nepodceňuj.

Ako často meniť brzdovú kvapalinu?

Keď budeš mať raz za čas otvorenú kapotu na svojom aute, skontroluj hladinu brzdovej kvapaliny. Nádržka s ňou sa zvyčajne nachádza za motorom, v blízkosti čelného skla a mala by byť dobre viditeľná.

brzdový systém v aute
Pri kontrole auta si odsleduj aj hladinu brzdovej kvapaliny (Zdroj: Pixabay/Igor Schubin)

Platí, že brzdovú kvapalinu je dobré vymeniť aspoň raz za 2 roky. Ak si nie si istý, či je ešte dobrá, alebo ju treba vymeniť za novú, v servise si môžeš nechať premerať jej bod varu. Pokiaľ je bod varu meraný vo vyrovnávacej nádržke nižší ako 180 °C, je to znak, že brzdovú kvapalinu by si mal ihneď vymeniť. Pri výmene si treba dávať pozor na viacero dôležitých vecí. Pokiaľ nie si skúsený mechanik, túto prácu radšej zver do rúk profesionálom. Predsa len, ide o tvoju bezpečnosť.   

Sleduješ hladinu a kvalitu brzdovej kvapaliny v aute?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, Dominiccars
Odporúčame