Bývanie ako zo sci-fi filmu: V austrálskom meste žije až 2 500 ľudí pod zemou!

Okolie Coober Pedy je plné opustených banských šácht (Zdroj: Instagram/thekitchencreative)

#Existuje množstvo anti-utopických filmov, ktoré ponúkajú myšlienku života pod zemou. Od  seriálu Sllo, cez Futuramu až po kultovku Dvanásť opíc. Nie je to však len prázdny koncept, pretože ľudia sa pod zem v dôsledku globálneho otepľovania sťahujú už dnes! Takéto austrálske vnútrozemské mestečko má však celkom premyslenú infraštruktúru a nachádzajú sa tu kostoly či dokonca kempingy!

Globálne otepľovanie si žiada nové riešenia!

Priemerná ročná teplota nepretržito stúpa a do roku 2100 pravdepodobne stúpne až o 2,7 °C. V Južnej Austrálii však už našli spôsob, ako prežiť spaľujúce horúčavy. Jednoducho si vybudovali takmer celé mesto pod zemou.

Coober Pedy je nenápadné opálové banícke mesto, ktoré prezrádzajú biele rúry, trčiace zo zeme. O existencii niektorých štvrtí svedčia dokonca len tieto vetracie šaty a nahromadená zem. Pod povrchom býva približne 2 500 ľudí, čo je asi 60 % obyvateľov celého mesta. Tieto domy sa zvyknú označovať označované aj ako dugouts a sú postavené v pieskovcových a prachovcových skalách bohatých na železo. 

interiér podzemných príbytkov je pomerne útulný (Zdroj: Instagram/thekitchencreative)

Život v meste Coober Pedy, vo voľnom preklade „biely muž v diere“, nie je len výstrelkom, ktorým by k sebe tamojší obyvatelia chceli lákať turistov. V tejto oblasti totiž teploty bežne dosahujú neskutočných 52 °C, čo je dosť na to, aby z oblohy padali mŕtve vtáky a elektronika musela byť uskladňovaná v chladiacich boxoch

Nie je to žiadna novinka

Môže to znieť prekvapivo, no na svete existujú omnoho väčšie podzemné osady, než je Cooper Pedy, založené v roku 1915. Turecké mesto Derinkuyu, ktoré sa nachádza až 85 metrov pod povrchom, sa po stáročia používalo ako útočisko pred extrémnymi výkyvmi teplôt a na celé mesiace dokázalo ubytovať až 20 000 ľudí!

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
V kurze je monumentálna drevená architektúra: V Štokholme vyrastie najväčšie mesto z dreva na svete

Aj v súčasnosti sa využíva tento spôsob „úkrytu“ pred vysokými teplotami. Podľa BBC sa len minulý mesiac uchýlilo jedno mesto v Číne k otvoreniu protileteckých krytov z čias 2. svetovej vojny, aby uchýlilo občanov pred novodobou hrozbou – dlhodobou horúčavou.

Okolie Coober Pedy je plné opustených banských šácht (Zdroj: Instagram/thekitchencreative)

Mesto je na povrchu veľmi pusté

Budovy v Cooper Pedy sú široko rozmiestnené a v dôsledku vysokých teplôt sa v meste nachádza len jeden strom, no aj on je len sochou, vyrobenou z kovu! Atmosféra tu nie je veľmi prívetivá, avšak pod povrchom je to diametrálne odlišné.

Nechýbajú tu ani kostoly či iné verejné priestory (Zdroj: Instagram/thekitchencreative)

Napriek tomu, že ide o podzemnú osadu, je veľmi dobre osvetlená. Počas celého roka je tu príjemných 23°C. Jej obyvatelia sú skvelo chránení pred množstvom dotieravého hmyzu a hluku. Nenachádzajú sa tu len samotné domy, ale aj reštaurácie, obchody, kostoly či dokonca motely pre turistov.

 

Vedel by si si predstaviť život v podzemnom meste?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk bbc.com
Odporúčame