Androidný robot má za sebou prvé dirigovanie orchestra: Napriek skvelému výkonu sa ukázali jeho nedostatky

Humanoidný robot po prvýkrát v histórii dirigoval orchester (Zdroj: Instagram/eaglenewsph)

#Dokážu roboty tvoriť? Na oblasť umenia sa zatiaľ výrazne nešpecializujú, hoci už dnes vedia samy nakresliť napríklad mačku. Najnovšie sa androidný robot predstavil ako dirigent Národného orchestra v Južnej Kórei. Ide o prvý takýto pokus a podľa dosiahnutého úspechu nebude zrejme ani posledný.

Prvý dirigent bez obleku

Minulý týždeň sa na dirigentské pódium v Soule postavil androidný robot EveR 6, aby viedol niekoľko vystúpení juhokórejského Národného orchestra. Takmer dvojmetrového humanoidného robota navrhol Kórejský inštitút priemyselných technológií.

Svoju „dirigentskú“ premiéru mal po boku popredných hudobníkoch v kórejskom Národom divadle. EveR 6 predviedol okrem humanoidných čŕt (tváre, trupu, rúk, krku a hlavy) aj presné pohyby a skvelú synchronizáciu. Pri jeho trénovaní bola použitá technológia „zachytenia pohybu“, takže presné pohyby sa naučil vopred od samotného dirigenta.

Svoje vystúpenie začal úklonom a pozdravom publika. Na pódiu ale nebol sám, stále bol prítomný aj ľudský dirigent Choi Soo-yeou. Podľa neho je pri tejto práci najdôležitejšia práve detailnosť: „Pohyby dirigenta musia byť veľmi podrobné.“ Výkon jeho nového kolegu EveR 6 ho ale príjemne prekvapil: „Robot bol schopný prezentovať jemné pohyby oveľa lepšie, ako som si predstavoval.“

Aj EveR 6 má svoju Achillovu pätu

Podľa dirigenta je „kritickou slabinou Ever 6“ to, že nedokáže počúvať. Publikum si síce ocenilo jeho bezchybné pohyby, no nebol pripravený udržiavať v strehu celý orchester a okamžite reagovať.

Humanoidný robot po prvýkrát v histórii dirigoval orchester (Zdroj: Instagram/eaglenewsph)

Humanoidný robot debutoval vedením troch z piatich predstavení a jedno odohral spoločne s dirigentom Choi Soo-yeou. Ten po koncerte povedal: „Recitál ukázal, že roboty a ľudia môžu koexistovať a vzájomne sa dopĺňať, namiesto toho, aby jeden nahrádzal druhého.“

Obaja sa počas koncertu skvelo dopĺňali a odhalené nedostatky by v budúcnosti mohlo vyriešiť hlbšie  prepojenie Ever 6 s AI (umelou inteligenciou). To by viedlo k jeho lepšiemu uchopeniu rytmu a spolupráci s orchestrom. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Stretni sa s Alexom: Najnovší multifunkčný robot je od bežného človeka na nerozoznanie

Akékoľvek nedostatky, akým sú aj trochu jednoduché pohyby robota, zatienila inovatívnosť tohto pokusu. Dirigent Choi si dokonca vie predstaviť, že by EveR 6 mohol celý koncert viesť pokojne aj sám, no toto ich spoločné pôsobenie na dirigentskom pódiu sa mu veľmi páčilo. Šiel by si si vypočuť takýto koncert?

 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk cnn.com cryptopolitan.com
Odporúčame