Stretni sa s Alexom: Najnovší multifunkčný robot je od bežného človeka na nerozoznanie

robot umela inteligencia

Multifunkčný robot Alex je takmer identický s normálnym človekom (Zdroj: Unsplash/Aideal Hwa)

#Ruská spoločnosť Promobot vytvorila doteraz vôbec najvyspelejšieho robota. Dostal meno Alex a je takmer na nerozoznanie od bežného človeka. Pokiaľ si ešte spomínaš na androida Asha z prvého Votrelca, tak vedz, že Alex má svojimi schopnosťami a celkovým prevedením k nemu až nebezpečne blízko. Informuje o tom Mandynews.

Ambiciózne plány

Pred desiatimi rokmi sa traja priatelia, Igor, Maxim a Oleg rozhodli, že vytvoria robota. S obmedzeným rozpočtom sa im podarilo zadovážiť si lacnejšie časti a vytvorili humanoidného robota, ktorý dokázal hovoriť a rozoznávať tváre. Hoci ich dielo bolo ambiciózne, no nasledovník tohto robota, Alex, sa k skutočnému človeku priblížil oveľa viac.

Spoločnosť Promobot minula nespočetné množstvo hodín a vynaložila kvantum úsilia, aby priniesla Alexa k „životu“. Dnes má táto spoločnosť na konte už viac ako 30 robotov využívaných v rôznych ľudských činnostiach. Nájdeš ich v nákupných centrách, múzeách, ale aj v univerzitách, a to v 50 rôznych krajinách.

Ich plány na najbližšie roky sú nemenej ambiciózne. Roboti by mali byť využití v rôznych výrobných podnikoch, ich schopnosti by mali pomôcť ľuďom naprieč odvetviami, no a mali by tiež napomôcť aj k zvýšeniu produkcie. V budúcnosti by sa mohli stať našimi pomocníkmi pri každodenných úkonoch. Úplne nový level využitia týchto robotov by sa dosiahol v momente, ak by boli schopní chodiť. Aj to je jednou z vízií spoločnosti Promobot.

Čo všetko Alex dokáže?

Hneď na začiatku treba napísať, že Alex vyzerá a pôsobí skutočne realisticky. Jeho mimika dokáže to, čo sme doteraz mohli vidieť jedine v starších sci-fi filmoch. Môže za to viac ako 600 servomotorov zapojených v tvári, trupe a rukách. Na jeho tvári nájdeš dokonca aj vrásky. No a ešte si ku tomu pridaj fakt, že dokáže nielen hovoriť, ale aj odpovedať na otázky.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dokáže umelá inteligencia zmaturovať? Takýto výsledok sme nečakali!

Alexovo správanie riadi umelá inteligencia, takže sa údajne dokáže aj učiť a prispôsobiť sa podmienkam, v ktorých sa bude práve nachádzať. Alex je tiež pomerne zručný, pričom jeho pohyby sú zvláštnym spôsobom dokonca elegantné. Okrem iného je Alex aj vnímavým humanoidom. To znamená, že tvojej aktuálnej nálade sa bude vedieť prispôsobiť.

Tón jeho hlasu, mimika a reč tela sa prispôsobí tvojim emóciám. To si môžeš vysvetliť aj ako istú formu empatie, ak budeš chcieť. Jazyková bariéra by tiež nemala byť problém. Robot totiž dokáže prekladať rôzne jazyky do reči, v ktorej práve vedie konverzáciu. Disponuje rozsiahlym bezpečnostným systémom. Alexa teda len tak niečo nerozladí.

Sleduj náš instagram

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame