Máš nepríjemné pocity v ústach pri jedení ananásu? TikTok video odhalilo pravdu, ktorá ťa šokuje!

Premýšľal si niekedy nad tým, prečo ťa bolí jazyk, keď si pochutnávaš na tejto tropickej dobrote? (Zdroj: Freepik/photohobo)

#Ananás je v našich končinách pomerne bežný aj napriek tomu, že sa u nás nepestuje. Toto obľúbené ovocie si radi vychutnáva mnoho ľudí, avšak nie každé telo naň dokáže dobre reagovať. Ak máš aj ty po konzumácii tejto tropickej dobroty v ústach čudné pocity, vedz, že nie si jediný. Toto TikTokové video ti vysvetlí, prečo to tak je!

Odhalenie pravdy

Ananás patrí k obľúbenému druhu ovocia aj u nás. Mnohí si na ňom radi pochutnajú veľmi často, aj napriek jeho vysokej cene. Premýšľal si ale niekedy nad tým, prečo ťa bolí jazyk, keď si pochutnávaš na tejto tropickej dobrote? Toto TikTokové video ti teraz prinesie (možno) šokujúcu odpoveď.

Bolesť jazyka pri konzumácii sa prejavuje u väčšiny z nás. A nie, ani jedna z povier nie je pravdou. Ananás nemá štípať, ani to nie je normálne a už vôbec nie je pravda to, že ťa ananás „trávi“ skôr než ty jeho.

@sf_microscopy One of my favorite fruits is pineapple, but every time I eat them, my mouth tingles. I read that the fruit contains raphides! Kiwis, grapes, taro, and yams also have large amounts of these crystals. These needles serve as a defensive function against insect herbivors to deter them from eating the plant’s fruits and protect the seeds. The needles work with other chemcial substances, like bromelain in the pineapple, to amplify the effects. #microscope #microbiology #underthemicroscope #microscopy #microcosmos #nature #pineapple #crystals #fyp #fypage #fypシ ♬ Sunshine – WIRA
 

Vedecké vysvetlenie

Na spomínanom videjku tvorca vysvetľuje zvláštne pocity, ktoré môžeš mať po konzumácii tropického ovocia. Na záberoch môžeš vidieť analýzu jednotlivých kúskov pod mikroskopom, vďaka čomu svetu odhaľuje prekvapivé výsledky.

„Je to preto, lebo nás bodá tisícka rapidov,“ vysvetľuje video. „Tieto kryštály oxalátu vápenatého robia diery do bunkových membrán, čo spôsobuje podráždenie,“ uvádza muž na videu. Následne ukazuje jednotlivé kúsky, na ktorých vidno mikro ihličky. Práve tie majú na svedomí nepríjemné pocity, ktoré určite dobre poznáš.

Obrana ananásu

Rapidy, teda ihličky, obsahujú nerozpustné kryštáliky spomínanej látky, pomocou ktorých sa doslova bránia. Podľa Ladbible existuje teória, ktorá hovorí o rastlinožravých obranných mechanizmoch“. 

Tie majú na svedomí vytláčanie šťavy a ihiel v prípade, že došlo k poškodeniu rastliny. Následne dochádza k „bodaniu predátora“ (teda človeka) do úst, čím vzniká podráždenie. Dalo by sa teda nadnesene povedať, že ananás sa priam bráni pred tým, aby si ho zjedol!

Diskusia pod videom

Reakcie užívateľov na seba, samozrejme, nenechali čakať. „Je to odo mňa masochistické,“ pohoršovala sa jedna z užívateliek. „Už nikdy nebudem jesť ananás,“ prisahal ďalší užívateľ. „Ovocie, ktoré sa bráni. Je to drsné,“ vtipkoval na účet nevinného tropického plodu ďalší komentár. „Ďakujem, nikdy som nevdel, že ovocie môže mať obranné mechanizmy... Veľmi zaujímavé,“ uzatvoril jeden z komentujúcich.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame