Analyzujeme texty: Majk Spirit x Dame – Vintage: NBA, Ragnar, Hendrix, Yasmin

Titulná foto: Dame Instagram, Adam Dilej – Majk Spirit Instagram

Sme späť s našou rubrikou Analyzujeme texty, v ktorej sa snažíme ísť v slovenských a českých rapových skladbách pod povrch a neraz vám ukázať, že myšlienky tunajších interpretov sú hlbšie a výstižnejšie ako sa môže na prvý alebo na druhý pohľad zdať. Dnes sa zameriame na track Vintage, ktorý sa objavuje na albume Majka Spirita s Grimasom Artist.

Track Vintage má svoje miesto na albume Artist, ktorý vyšiel tento rok a jeho autormi sú Majk Spirit a DJ Grimaso. Na Vintage je hosťom Dame z DMS a táto skladba sa stala jednou z najpopulárnejších. Na prvé počutie z nej možno nebudete mať dojem, že je to banger a ani vás pravdepodobne neroztancuje. To ale v tomto prípade vôbec nevadí. Jedná sa totiž o song, ktorý má veľmi silnú výpovednú hodnotu.

A koniec koncov, je to jedná z mála spoluprác posledného obdobia, kde sa stretávajú Dame a Majk Spirit. Poďme sa teda na Vintage detailnejšie pozrieť a zistiť, čo nám títo dvaja jednotlivými riadkami vlastne chceli povedať.

[Intro: Majk Spirit]
Yeah yeah
Vintage
Yeah yeah
Tak to chodí, niekto stratí, niekto zachová
Už som moc veľký na to, aby som sa strachoval
Stovka pod desať, no zabehnem aj maratón
Prvý rok si chytil trochu hype, no druhý skrachoval

Intro patrí Majkovi Spiritovi, pričom už tam sa objavujú naozaj pekné myšlienky. Jednoducho je kolobeh života, že niekto stratí, niekto zachová, niekto získa, pričom Majk dodáva, že už má dosť rokov na to, aby mal strach. Predovšetkým sa netreba strachovať vecí, ktoré nemáte ako ovplyvniť. Ako ďalej spomína, nemá problém s flexibilitou, preto spomína stovku pod 10 sekúnd, ale rovnako tak aj maratón. Skrátka, tak ako je, tak aj bude a prispôsobí sa. A na záver pekné zamyslenie o niektorých (nielen) rapperov, ktorí jeden rok vystrelili, mali čísla aj úspechy, no následne veľmi rýchlo upadli do zabudnutia.

[Chorus: Majk Spirit]
Yeah yeah, je tam srdce
Yeah yeah, je tam flow
Yeah yeah, je tam talent
Yeah yeah, nemám slov
Vintage je stále fresh
Vintage je stále fresh
Žiadny gýč, žiadny trash
Tú kvalitu tomu neuprieš 

Je tam srdce
Yeah yeah, je tam flow
Yeah yeah, je tam talent
Yeah yeah, nemám slov
Vintage je stále fresh
Vintage je stále fresh
Žiadny gýč, žiadny trash
Tú kvalitu tomu neuprieš 

Majk Spirit v refréne hovorí o tom, že v tvorbe, ktorú produkuje je srdce aj flow, jednoducho, aj keď ho nemusia mať všetci poslucháči radi a nedajú mu možno kredit, ktorý by si zaslúžil, po kvalitatívnej stránke toho, čo publikuje, mu naozaj nemá kto, čo vyčítať. Žiadny gýč, žiadny trash – muziku sa snaží robiť svojím originálnym spôsobom a nejde tak úplne s trendami, ktoré sa predovšetkým v poslednom období uberajú naozaj zaujímavým smerom.
Vintage je stále fresh – krásny oxymoron, pretože slovom vintage sa v angličtine označuje niečo staršie, pomaly legendárne, nejaká klasika, skrátka niečo, čo bolo aktuálne v inom časovom intervale a dnes sa na to spomína, v istom ohľade to môže byť aj retro. Na druhej strane, fresh je niečo čerstvé, svieže aktuálne. Takže, vintage je stále fresh, môžeš byť legendárny a klasický, ale zároveň aj aktuálny aj svieži. Keď sa nad tým podrobne zamyslíte, dáva to väčší zmysel ako by sa po prvom vypočutí mohlo zdať.
Dame hovorí o tom, že tvorí to, čomu verí, uňho nenájdete fejk a ani výmysly a myslí si, že to je jeden z dôvodov toho, prečo sú jeho priaznivci či priaznivci DMS tak verní.  Nesmie chýbať vízia, pretože cesta bez cieľa je len bezduché blúdenie. Jednoducho, treba byť sám seba a ísť si svojím smerom, pričom v neposlednom rade, netreba stratiť tvár, nech už robíte čokoľvek.
Majk Spirit ti neverí, ak nie si víno, Dame ti neverí, ak nie si vodka. Fake ako handry z Poľska – k tomu sa asi nedá nič dodať. Dame potom spomína svojho otca, s ktorým nemal dobrý vzťah, pretože jeho otec si, v krátkosti povedané, neplnil rodičovské povinnosti, viac o tejto problematike sa dozviete na albume DMS Prepáčte, ak teda máte záujem, konkrétne v tracku Wo Ist Mein Hund, kde Separovi a Damemu sekunduje Strapo.
Potom veľmi dobrá myšlienka, že hype môže v tejto dobe dostať každý, aj keď sa jedná o vyslovene hlúposť a nie je to záruka kvality. Maximálne tak popularity. Hype neznamená obsah, dosah neznamená odkaz – toto je vystihnuté úplne úžasným spôsobom. Trefné a jasné. Nachádzame sa v období, kde čísla pre niektorých znamenajú takmer všetko, pričom sa veci robia tak, aby lákali a na výslednú kvalitu a výpovednú hodnotu sa bohužiaľ zabúda.
Odporúčame