Ako znie album Flowdemort od Separa na prvé vypočutie?

Separ Flowdemort

Separ vydal svoj 5. sólový album Flowdemort. Aký je? (Zdroj: Instagram/ separ_dms)

#Separ vydal pred pár dňami svoj ďalší sólový album, tentokrát s poradovým číslom 5. Najprv prišli fanúšikom CD´s (my sme v redakcii nepredobjednali, pretože sme čakali na listening seassion alebo nejaký „osobný predaj“, no nakoniec sme sa nemohli dostaviť do priestorov „The Streets“ v Bratislave, keďže bol každý z nás odcestovaný).

To však nevadí, ja osobne som si počkal teda na Spotify a vypočul som si dnes celý album 3 krát. Preto chcem dať svoje čerstvé pocity von do tohto článku, pričom celú a podrobnejšiu recenziu môžete čakať niekedy po tomto víkende. Takže, ako je na tom Flowdemort?

Prekonávať sám seba je niečo, čo nedokáže každý

Prekonávať svoje predošlé albumy je vždy pre rapera a pre akéhokoľvek interpreta obrovská výzva. Niekto neprekoná ani svoj prvý album a musí sa zmieriť s tým, že je to najlepšie, čo kedy vydal. Niekto pre zmenu vydá 7 albumov a 4 EPčká a jeho posun príde až potom. A nakoniec, niekto má len jeden štýl a ten musí točiť dookola a posun uňho nie je možný. Keď si však jedinečný interpret, ktorý má všetky predpoklady na tvorbu umenia, si prirodzený talent a miluješ hudbu, tak vydáš zakaždým taký album, kde donesieš vždy niečo nové. Takých je naozaj málo a Separ je jedným z nich.

„Napíš o tom článok a môžeš ma aj citovať, že som není raper, ale vyj*baná ikona.“

Človek by čakal, že po 11 albumoch a milión featuringov, ktoré Separ vydáva bežne, už príde niečo otrepanejšie. Spočiatku som sa nechcel namotávať na to, že Flowdemort bude super album predtým, než si ho vypočujem, pretože som sa už veľakrát sklamal, že som čakal rakety od nejakého interpreta podľa jeho vyjadrení a potom prišlo veľké sklamanie. Keďže ma však Separ nikdy nesklamal, naskočil som na jeho hype train a tešil som sa, čo príde. Konečne okolo slovenského albumu vznikla akási atmosféra a vibe, že ľudia na to čakajú, bavia sa o tom, špekuluje sa, že čo tam bude a podobne. A výsledok? Prekonal očakávania. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Dokonalé nočné fotky robia zo Samsungu Galaxy S23 adepta na smartfón roka: Prečo ale operačný systém zaberá štvrtinu pamäte?

Separ prišiel s patentom, ktorý funguje

Album má 18 trackov, čo je na dnešnú dobú už celkom nevídaný jav. Čaká ťa 55 minút hudby, ktorá ťa dostane do varu, aj keby si bol v kóme. Musím pochváliť producentov a beatmakerov, ktorí doručili našlapané hudby. Výber hudieb si Separ zvolil excelentne, čo je 50 % úspechu. Samozrejme, nesmiem zabudnúť na výborne spracovaný zvuk, ktorý mal na starosti Matej Straka. Typ hudieb? „Všehochuť.“ Sú tam najmodernejšie hip-hopové prvky, tanečné štýly, ale aj klasika na beate pre Snoopa, ktorá znie tak, ako keby si ju vystrihol z GTA San Andreas.

Separ má momentálne formu, vďaka ktorej produkuje hit za hitom, čo sme už vedeli pred Flowdemortom. Neviem ako to je možné, ale z 18 trackov nie je na albume ani jediná vata. Od Intra (ktoré ťa navnadí a hodí ťa do moodu) až po Outro tam má všetko svoje miesto a zmysel. Monsignor sa baví hudbou a je to počuť, pretože takéto veci nasilu nevytvoríš. Album je rôznorodý a určite to nie je na jedno kopyto. Má neskutočnú energiu, ktorá ťa bude fackovať z každej strany a tebe neostane nič iné, len si vyčekovať, kde bude mať Separ koncert a tú energiu vrátiť späť.

Extrémne cením, že na albume dodržal koncept a hrdo reprezentuje svoje meno Flowdemort. Separ sa hrá s hlasom tak, ako dieťa na pieskovisku. Mení si rôzne formičky, raz sa snaží ísť do hĺbky, kde je mokrý piesok, instantne ho zasype suchým, potom postaví hrad, následne ho zbúra a postaví ho nanovo, pričom strieda všetky nástroje, ktoré má so sebou. Od fúrika až po 10 druhov lopatiek a vedierok. V skratke – nájdeš tam Separa v polohách, v akých si ho ešte nepočul. Ak príde k nemu nejaké ďalšie dieťa, ktoré sa s ním chce baviť, tak dokonale pochopí, o čo ide a stavia to spoločne s ním. To symbolizuje hostí na albume, ktorí doručili parádne slohy. Nemajú síce veľký priestor, ale svoj čas využili najlepšie, ako mohli.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ghostwriting v rape: Je správne nechať si písať text niekým iným?

Album, ktorý budeš milovať viac a viac

Na prvé vypočutie ťa to odj*be. Niečím určite, buď to budú hudby alebo prejav Separa. Ak ostaneš nemý po tomto prvom vypočutí, to je len a len dobre. Album je totiž stavaný tak, že ťa má dostať do šoku a potom by si si ho mal vypočuť znovu a znovu a tie skladby sa ti zaryjú pod kožu. Takáto štruktúra albumu zaručí, že album tu bude aj o 3 mesiace a neskončí mu hype po prvom turné.

Po lyrickej stránke nemám čo vytknúť. Forma je síce o trošičku lepšia, ako obsah, ale iba pre toho, kto pozerá len po povrchu. Ak chceš vidieť v albume hĺbku, určite ju tam nájdeš, len musíš pozorne počúvať a použiť niečo z toho, čo ťa slovenčinárka naučila na hodinách literatúry. Prípadne, či vieš čítať s porozumením a pochopíš aj to, čo je medzi riadkami. Skryté odkazy, metafory, vtipné prirovnania, vážne veci, ale aj drsné a štiplavé bary. To všetko tam objavíš, stačí, ak budeš mať záujem.

Flowdemort recenzia
Separ vydáva album Flowdemort (Zdroj: Instagram/ separ_dms)

Celkové hodnotenie

Pri tomto albume si neoddýchneš, možno len pri 3-4 skladbách, ktoré majú pomalšie tempo, no určite ich vítam všetkými desiatimi a sú potrebné, pretože aspoň trochu vypustíš paru a zmeníš emóciu. Iba najlepšie albumy v histórii obsahujú viac než 10-12 trackov, ktoré sú bangre. Tento album sa zaradí medzi nich, o tom niet pochýb. Preto je moje aktuálne hodnotenie 10/10. 

P.S: Som zvedavý, ako bude vyzerať Flowdemort Tour s týmito bombami. Ak ste si mali priniesť na DMS koncerty prilby, tak tam si doneste celú hokejovú výstroj.

P.S2: Moje najobľúbenejšie skladby mimo tých, ktoré už vyšli pred albumom (Flow Kmeť, NY Freestyle, Sunset, International a Zachráň moju dušu) sú určite Hejtkluby, Reťaze, No Signal a Pššt.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Dokážeš rozpoznať tieto rapové videoklipy zo Slovenska? (3. časť)

Album si môžeš kúpiť na Ruka Hore spoločne s merchom. Ešte si tu?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame