Ghostwriting v rape: Je správne nechať si písať text niekým iným?

Ghostwriting

Ghostwriting v rape (Zdroj: Getty Images/Cole Burston)

#Ghostwriting v rapovej hudbe je pomerne kontroverznou témou, pri ktorej sa diskutuje, či je správne nechať niekoho iného písať texty piesní pre interpretov. Ghostwriting môže byť v rapovej hudbe veľmi bežné a mnoho známych interpretov ho využíva, niektorí to však zasa kritizujú.

Ghostwriting v rámci rapovej hudby – čo to je a ako to ovplyvňuje interpretov

Ghostwriting znamená, že niekto iný ako interpret píše texty piesní, ktoré interpret neskôr vydá samostatne alebo rovno v rámci albumu. Prečo niektorí interpreti využívajú ghostwriting? Z rôznych dôvodov. Môže to byť z dôvodu nedostatku času alebo čo je najpravdepodobnejšie… Talentu a nápadov. Ghostwriting ale taktiež môže zároveň menej skúseným pomôcť interpretom zlepšiť kvalitu svojho umenia, pretože môžu využiť texty od vypísanejšieho autora.

V rapovej hudbe je to pochopiteľne veľmi kontroverzná téma. Niektorí ľudia si myslia, že interpreti by mali písať svoje vlastné texty a že ghostwriting odstraňuje autenticitu interpretov. Môže tiež viesť k nedostatku kreativity tvobre, pretože niektorí interpreti by mohli používať rovnaké texty ako ich kolegovia, ktorí sa rovnako spoliehajú na ghostwriting.

Kedysi boli zverejnené príklady, kedy sa ghostwriting prevalil a niektorí interpreti dostali od poslucháčov poriadne vlny kritiky. Napríklad Drake bol kritizovaný po tom, čo sa zistilo, že používa ghostwriting. Rovnako tak aj  Kanye West bol kritizovaný po tom, čo sa zistilo, že si zopár svojich textov nechal napísať. Jedna zo známych Drakeových skladieb, ktorú nepísal on:

V konečnom dôsledku môže ghostwriting v rapovej hudbe mať negatívny vplyv na hodnotu interpretov, pretože môže ubrať na ich autenticite a kreativite. Zároveň však môže byť užitočný pre interpretov, ktorí si potrebujú pomôcť s písaním textov.

Kendrick Lamar versus Drake?

V rapovej hudbe by sa malo diskutovať aj o tom, ako používanie ghostwritingu ovplyvňuje umenie interpretov. Mnoho interpretov používa ghostwriting a niektorí ľudia to akceptujú, zatiaľ čo iní tento postup kritizujú. Dôležité je, aby interpreti boli úprimní o tom, ak používajú ghostwriting, aby fanúšikovia mohli rozhodnúť, či to akceptujú alebo nie. V minulosti sa napríklad riešilo, či je v tej dobe „rapovým kráľom“ práve spomínaný Drake alebo Kendrick Lamar. Avšak vzhľadom na to, že o Drakeovi sa vedelo, že si nechal písať texty, za kvalitnejšieho rapera pokladal hudobný svet logicky Kendricka.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tohtoročné Grammy ovládol hip-hop: Legendárne momenty

Okrem toho však môže ghostwriting mať aj pozitívny vplyv na interpretov. Ak interpret použije kvalitné texty od skúseného autora, môže to v teórii viesť k lepšiemu a kvalitnejšiemu produktu, pričom môže byť tiež samozrejme výhodný z hľadiska času. Pretože pochopiteľne interpreti nemusia stráviť toľko času písaním textov, čo im umožní venovať sa iným aspektom svojej kariéry. Ak by to teda až naozaj tak veľmi potrebovali, haha.

Aj keď ghostwriting môže mať negatívne dôsledky na autenticitu a kreativitu interpretov, môže v istom smere pomôcť zlepšiť kvalitu ich umenia a ušetriť čas. Dôležité však stále je, aby interpreti boli naozaj transparentní a úprimní o tom, ak ghostwriting využívajú. Tak ako sme spomenuli – aby sa fanúšikovia mohli rozhodnúť, či to akceptujú alebo nie.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame