Ako vznikli vizuálne efekty vo filmoch? Kedysi stačili modely áut a namaľované kartóny

Filmové efekty Planéta opíc

Filmové efekty vo filme Planéta opíc (Zdroj: 20th Century Fox/David James)

#Ak sa dnes usadíš v kine sleduješ film, je 99 % pravdepodobnosť, že aspoň v jednom jeho zábere sú používané počítačové efekty. Pozastavil si sa niekedy nad tým, ako sme dospeli do doby, keď filmári nevedia nakrútiť film bez toho, aby ich použili? Ako vizuálne efekty vznikli, čo im predchádzalo a ako budú vyzerať kinové trháky o desať či dvadsať rokov?

Kartóny, modely a bábky

Predstav si koniec 19. storočia. Začínajú sa vyrábať prvé autá a vznikajú prvé filmy. Sú považované za dokumentárne, pretože ukazujú pracovné činnosti bežných ľudí len v pár sekundách či minútach – napríklad výpravcov vlakov alebo hasičov.

Za otca trikového filmu sa považuje Francúz Georges Meliés, tvorca legendárnej Cesty na Mesiac. Mesačný povrch vtedy boli len namaľované kartóny a drevené dosky, raketa bola len maketa a príšerky ľudia v kostýmoch alebo bábky. Takto vyzeral zrod filmu, keď ľudia pomocou kamier začínali nakrúcať prvé príbehy.

Pred príchodom počítačovo generovanej grafiky bolo pre tvorcov filmových efektov bežnou praxou vytvárať modely, miniatúry a bábky, ktoré sa používali v scénach. Tieto modely a bábky sa skladali, maľovali a upravovali tak, aby vyzerali realisticky a zachytávali požadované efekty.

Napríklad pri vytváraní scény s vesmírnou loďou sa mohla použiť modelová miniatúra, ktorá by sa nakrúcala na špeciálnych pozadiach alebo v kombinácii s ďalšími živými prvkami. Medzi prelomové filmy na poli modelov patria Vesmírna odysea a Star Wars.

Prvé pokusy v 70. rokoch

Prvé digitálne triky vznikli v 70. a 80. rokoch minulého storočia a priniesli revolúciu do filmového priemyslu. Jedným z prvých filmov, ktorý využil počítačovo generovanú grafiku (teda CGI), bol film Westworld z roku 1973, kedy sa pomocou digitálnych efektov vytvoril pohľad z očí robota.

Neskôr, v roku 1982, film Tron predstavil úplne nový svet, kde bol značný podiel filmových efektov založený na počítačovej grafike. Samozrejme, všetky digitálne efekty boli do oka bijúce, pretože táto technológia bola ešte len v plienkach. Na ich zdokonalenie svet potreboval skúseného filmára a tým bol Steven Spielberg.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Novinka vo svete módy: Je virtuálna asistentka a fashion filtre budúcnosťou módnej sféry?

Jurský park a nová éra digitálnych trikov

S postupným vývojom počítačovej technológie a softvéru pre vizuálne efekty sa stali digitálne triky dostupnejšími a pokročilejšími. V 90. rokoch prichádzali na scénu ďalšie revolučné filmy. Tým prvým bol Jurský park z roku 1993, kde sa digitálnou technológiou vytvorili realistické dinosaury. Mnohí v kine sledovali tieto tvory ako Ellie z prieskumného džípu. Film za ne, pochopiteľne, vyhral Oscara.

Situácia s vizuálnymi efektami sa odvtedy rýchlo zmenila. Moderná technológia umožňuje tvorcom filmov vytvárať úplne nové svety a efekty s neuveriteľnou presnosťou. Dnes majú tvorcovia filmov neobmedzené možnosti pri vytváraní týchto efektov vďaka pokročilej počítačovej grafike a špecializovanému softvéru.

S využitím počítača môžu vytvoriť fantastické bytosti, špeciálne efekty, rozsiahle digitálne svety a epické akčné scény, ktoré predtým neboli možné. Za prelomové filmy v tomto odvetví sa radia Pán Prsteňov (tvorba Golluma), Matrix, Piráti z Karibiku, Avatar či nová trilógia Planéta opíc.

Rozšírená realita

Vizuálne efekty sa vyvíjajú aj na animáciu postáv. Počítačovo generované postavy sa stále viac približujú skutočným hercom, čo umožňuje vytváranie najmä animovaných filmov. Prvým z nich bol v roku 1995 Toy Story štúdia Pixar. Súčasná technológia dokáže zachytiť mimiku, pohyby aj emócie, čo prispieva k ešte autentickejšiemu zážitku pre publikum.

Ďalším významným trendom je použitie rozšírenej reality AR a virtuálnej reality VR. AR (augmented reality) umožňuje vytvárať interakciu medzi reálnym svetom a digitálnymi prvkami, zatiaľ čo VR (virtual reality) umožňuje divákom ponoriť sa do virtuálneho prostredia. Tieto technológie sa stávajú súčasťou filmového priemyslu.

Nájdi film bez počítačových efektov

Vizuálne efekty sa v súčasnosti stali neoddeliteľnou súčasťou filmu. S rýchlym pokrokom v technológii sa stále viac rozširujú možnosti ich tvorby a použitia. Čím viac sa táto technológia zdokonaľuje, tým väčší problém máme rozlíšiť, čo je skutočne zachytené na kamery a čo dorobené počítačom.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Novinka vo svete módy: Je virtuálna asistentka a fashion filtre budúcnosťou módnej sféry?

Situácia v dnešnom filmovom priemysle je taká, že vizuálne efekty sa používajú v prakticky každom žánri, od sci-fi, cez historické drámy až po romantické komédie. Len si skús spomenúť, kedy si videl naposledy v kine film, ktorý by ich nepoužil.

CGI je dnes neoddeliteľnou súčasťou filmového priemyslu a poskytuje tvorcom najmä kreatívnu slobodu. Samozrejme, má aj negatívne stránky, ako je jeho nadužívanie, zlé renderovanie a niektorí z neho môžu pociťovať aj závraty. Každopádne bude vo filmoch využívané zrejme neustále alebo aspoň do doby, keď ho nahradí niečo lepšie, efektívnejšie a lacnejšie na výrobu.

Myslíš, že dnes sú vizuálne efekty vo filmoch lepšie ako pred 10 rokmi?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, nfi.edu, careersinfilm.com
Odporúčame